Tag: медиуми

Сајтовите на најголемите светски медиуми утринава беа недостапни

Голем број интернет страници во светот, меѓу кои и на британската влада и на познати светски медиуми, утринава беа недостапни поради грешка на американски клауд-сервис. Интернет страниците на повеќе светски медиуми, како Њујорк Тајмс, Фајненшл Тајмс, Би Би Си, Блумберг, Си Ен Ен, Ел Монд, Гардијан, платформата Редит, како и сајтовите на британската влада со наставка gov.uk утринава кратко време беа недостапни. Не можело да се пристапи и до интернет сајтот за продажба Амазон. По кратко време сајтовите повторно беа достапни. Клауд-сервис компанијата Фастли од Сан Франциско го обзнани проблемот...

Continue reading

УСПЕШНАТА СЕЗОНА НЕ Е СЛУЧАЈНОСТ – ОХРИД ПРОМОВИРАН ВО БРОЈНИ МЕДИУМИ ВО 12 ЗЕМЈИ

Охрид, како најголем туристички центар и Република Македонија годинава ќе ја посетат 1,2 милион туристи, кои ќе направат 3,2 милиони ноќевања и ќе донесат девизен прилив од 24 милијарди денари (390 милиони евра). Охрид, како најголем туристички центар и Република Македонија годинава ќе ја посетат 1,2 милион туристи, кои ќе направат 3,2 милиони ноќевања и ќе донесат девизен прилив од 24 милијарди денари (390 милиони евра). Според официјалните показатели на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, расте интересот на странците за Македонија, за што доказ е и растот од 26,5 проценти на девизниот...

Continue reading

Лугето треба да се информираат од повеќе медиуми

Луѓето треба да се информираат од повеќе канали, од разни медиуми, со цел да стекнат мислење поврзано со одредена тема. Со цел зголемување на свеста за активно граѓанско учество и поттикнување граѓански активизам за решавање на локални предизвици преку медиумско описменување, денес во Охрид се одржа работилница на тема „Јакнење на граѓанскиот активизам преку медиумска писменост“. Јакнење на граѓанскиот активизам преку медиумска писменост. Овој проект на Здружението за развој на претприемништвото и туризмот, Концепт плус од Скопје, има за цел поттикнување на граѓански активизам во помалите средини...

Continue reading

Меѓународен ден на „слободните“ медиуми?

Европска унија ги осудува растечките закани и кршење на правата на новинарите, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини по повод трети мај – Меѓународниот ден на слобода на медиумите. Европска унија ги осудува растечките закани и кршење на правата на новинарите, истакна високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини по повод трети мај – Меѓународниот ден на слобода на медиумите. – Слободата на медиумите е од големо значење за демократиите. Се одбележува денот во многу тешка ситуација за новинарите....

Continue reading

Охрид домаќин на петтата меѓународна конференција за културно наследство, туризам и медиуми

Шеесетина експерти од 11 држави учествуваат на петтата Меѓународна конференција за културно наследство, туризам и медиуми, што од денес, па во наредниве три дена се одржува во Охрид.   „Светот што бега, течната модерност и преобликување на културните идентитети, наследство, економијата, туризмот и медиумите“, е темата на петтата Меѓународна конференција за културно наследство, туризам и медиуми. На неа наредниве три дена ќе бидат претставени истражувања и сознанија од областа на антропологијата, етнологијата, социологијата, политичките науки, економијата, туризмологијата, комуникологијата, археологијата,...

Continue reading

медиуми

До каде ќе оди спрегата политичари-медиуми?!

Турската амбасада во Македонија „на најсилен начин го осудува“ синоќешниот недоличен израз на главниот и одговорен уредник на Сител телевизија Драган Павловиќ Латас кон турски народ. Турската амбасада во Македонија „на најсилен начин го осудува“ синоќешниот недоличен израз на главниот и одговорен уредник на Сител телевизија, Драган Павловиќ Латас, кон турскиот народ.Осудата уследи по синоќешното интервју со лидерот на опозицијата Зоран Заев, во кое уредникот на Сител му рече на претседателот на Социјалдемокрадскиот сојуз дека „лаже како Турчин“. Во наредниот Дневник, Латас им се извини на сите...

Continue reading

logo

ЗПММ: Потребна е итна корекција на тарифникот за регионалните и локалните медиуми

Здружението на приватни медиуми на РМ (ЗПММ) бара итна корекција на тарифникот, кој е дел од Законот за авторско право и сродни права, донесени по скратена постапка во август 2015 година. Здружението на приватни медиуми на РМ (ЗПММ) бара итна корекција на тарифникот, кој е дел од Законот за авторско право и сродни права, донесени по скратена постапка во август 2015 година. Барањето доаѓа по последните измени и дополнувања на Законот за авторско право и сродни права, донесени по скратена постапка кон крајот на август оваа година. – Иако Здружението на приватните медиуми на РМ (ЗПММ) е...

Continue reading

mediumi

Постабилна финансиска основа за медиуми независни од политичките субјекти

Ова е ставот на аналитичарите во поглед на зависноста на медиумите од клиентелистичкото известување. Според Ибрахим Мехмети, политички аналитичар, македонските политичари се плашат од силни и независни медиуми и настојуваат да постои клима во кои тие ќе имаат пријателски медиуми кои ќе бидат наклонети кон нив.  Поголем дијалог и поопширна дискусија во јавноста за изнаоѓање на адекватни решенија кои ќе обезбедат независност на медиумите од политиката. Слабата финансиска основа на медиумите, според политичкиот аналитичар Ибрахим Мехмети е една од причините зошто медиумите подлегнуваат на манипулации...

Continue reading

novinari

СЕММ: Повеќе медиумска саморегулација отколку државна регулација

Советот за етика во медиумите во Македонија пред охриѓани го претстави принципот на саморегулација во медуимите кој води до поголема професионалност во новинарството. Граѓаните во случај да им се повредени одредени права преку непрофесионално информирање во медиумите, преку напис, прилог или емисија во печатен, електронски или онлајн медиум, можат да поднесат претставка до комисијата за жалби при Советот за етика во медиумите. Советот на етика во медиумите на Македонија го претстави концептот на саморегулацијата во медиумите, чија цел е поголема професионалност и етички стандарди во новинарството....

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top