Tag: истрага

Државниот инспекторат за животна средина започна истрага за загадувањето и угинувањето на жив свет во Дебарско езеро

На 20-ти март до надлежен државен инспектор за животна средина со седиште во Гостивар беше доставена информација од страна на полицијата за излевање на темна супстанца во Дебарско Езеро, која што предизвика угинување на жив свет во езерото. На 20-ти март до надлежен државен инспектор за животна средина со седиште во Гостивар беше доставена информација од страна на полицијата за излевање на темна супстанца во Дебарско Езеро, која што предизвика угинување на жив свет во езерото. Со цел навремено обезбедување доказен материјал, инспекторот даде насоки на полицијата за правилно земање на мостри...

Continue reading

СЈО денес ќе обелодени нова „Т“ истрага

Специјалното јавно обвинителство денеска во 11 часот ќе одржи прес конференција на која се очекува да презентира нова истражна постапка. Специјалното јавно обвинителство денеска во 11 часот ќе одржи прес конференција на која се очекува да презентира нова истражна постапка. Во најавата објавена на Фејсбук страната на СЈО се вели „Транспортер носи тотал триста табли кај Тифани“ што е своевидна гатанка за новиот случај, кој најверојатно е поврзан со случајот „Транспортер“ кој специјалните обвинители веќе го работат. Официјалното толкување на пораката и детали се очекуваат за денес попладне.

Continue reading

PayPal под истрага за перење пари

Од компанијата изјавија дека соработуваат со властите Министерството за правда на Соединетите Американски држави побараа од компанијата „PayPal“ да им достават одредени информации за кои се сомничат за перење на пари. “Добивме судска покана од американското министерство за правда во која се бара да направиме одредени извештаи за историјата на нашата програма против перење пари”, наведе компанијата PayPal во годишниот извештај доставен до комисијата за хартии од вредност на САД. Од компанијата изјавија дека соработуваат со властите и не шпекулираат со исходот на истрагата. Оваа вест...

Continue reading

Сеп Блатер повторно на удар на истрага, заташкал 100 милиони евра мито

ФИФА е на удар поради корупција од неверојатни размери По апсењето на челниците на CONEMBOL и CONCACAF, најмоќните луѓе на фудбалот од двата американски континенти, на удар на американските истражители повторно е и 79 годишниот Сеп Блатер. BBC ексклузивно објави дека FBI ја истражува улогата на Блатер во корупциската афера тешка 100 милиони евра. Американските власти се сомневаат дека тој ја толерирал и заташкал корумпираноста на поранешниот претседател на ФИФА Жоао Авеланж и членот на извршниот одбор Бразилецот Рикардо Тешеира кои од компанијата ISL примиле околу 100 милиони евра мито, а за...

Continue reading

Група на банки во Швајцарија под истрага за местење на цените на берзите

Регулаторите располагаат со докази за пазарни измами Швајцарските регулатори за заштита на пазарното натпреварување објавија дека покренале истрага против група на банки со сомнение дека договарале цени на племенитите метали. Комисијата за пазарно натпреварување (COMCO) покрена истрага против две швајцарски банки UBS, и Julius Baer, но и против странските финансиски институции Deutsche Bank, HSBC, Barclays, Morgan&Stanley и Mitsui, се наведува во соопштението. Регулаторите напоменуваат дека располагаат со докази дека банките можеби склучувале незаконски договори за поткопување на пазарното...

Continue reading

Покрената криминална истрага и против Сеп Блатер

Претседателот на ФИФА осомничен за сомнителни исплати на Платини Светските медиуми јавуваат дека е покрената криминална истрага против претседателот на ФИФА, Сеп Блатер. Швајцарското државно обвинителство отвори истрага против долгогодишниот претседател на светскиот фудбалски сојуз, Сеп Блатер, поради сомнение за злоупотреба на службената положба, а адвокатот на Блатер објави дека неговиот клиент во потполност соработува со истражните органи. “Канцеларијата на претседателот на ФИФА е претресен и податоците се одземени”, објави швајцарското обвинителство кое го терети Блатер дека во 2005 година...

Continue reading

Фудбалскиот сојуз на Англија (FA) покрена истрага против Мурињо

Ева Карниеро со тужба против португалскиот менаџер Актуелниот менаџер на Челзи, португалецот Хозе Мурињо се сомничи дека во завршницата на мечот од првото колу на Премиер лигата помеѓу Челзи и Свонси (2-2) со сексистички зборови ја навредил Ева Карниеро која втрча на теренот за да му помогне на Еден Азар. Мурињо по натпреварот изјави дека неговата докторка не го разбира фудбалот и дека нејзиниот потег е непрофесионален. По тој инцидент Карниеро е отстранета од својата должност и не се врати во ниеден момент, а воедно поднесе и тужба против Мурињо откако се советувала со својот адвокат. Во доказниот...

Continue reading

Deutsche Bank под истрага за перење пари

Се истражува тргување вредно една милијарда евра Американското министерство за правда истражува тргување вредно една милијарда евра кое Deutsche Bank го спроведувала во име на своите руски клиенти, поради перење на пари, пишува агенцијата Bloomberg, повикувајќи се на лица запознати со случајот. Истрагата ги опфаќа таканаречените “mirror” тргувања со кои руските клиенти на германската банка купувале акции плаќајќи во руска валута и истовремено во Лондон ги купувале истите тие акции во американски долари. Со тоа тие ги изнесувале парите од Русија без да ги информираат властите, пишува Bloomberg. Минатиот...

Continue reading

Покрената истрага за смртта на Б.Б.Кинг

Ќерките на музичката легенда се сомневаат дека Кинг е отруен 89-годишниот Б.Б.Кинг почина на 14 мај во Лас Вегас, каде живееше помеѓу турнеите, а сега излегоа некои нови детали околу неговата смрт. Две недели по смртта на легендарниот блуз гитарист, Б.Б.Кинг, ќе биде покрената истрага поради можно убиство, најавил официјален претставник од судската медицина во американската сојузна држава Невада. “Наш претставник, надлежен за телото на Б.Б.Кинг прави обдукција. Резултатите најмалку за 6-8 недели. Истрага на полицијата во Лас Вегас”, напишалa на Twitter, канцеларијата на судска медицина во округот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top