Tag: група

Гудачки квинтет на Загребска Филхармонија

Изминатата пандемиска година, кога бројни музичари беа спречени да концертираат, група членови на Загрепската филхармонија, запазувајќи ги сите мерки на заштита се собираат и одржуваат проби за да не дозволат да „престане“ музиката. Петте членови на ансамблот кои имаат долгогодишно искуство во камерното музицирање- за прв пат заеднички започнуваат да „комуницираат“ во ваков состав, донесувајќи ѝ на публиката, а и на самите ним малку утеха преку универзалниот јазик на музиката. Иако постојат краток временски период, поради нивните индивидуални музички квалитети кои ги обединуваат во исклучително...

Continue reading

Независна аматерска театарска група „Аматер“ од Охрид го прослави својот осми роденден

Пред 8 години, на 26ти април премиерно беше изведена „Сите мои синови“ од Артур Милер во охридската гимназија, од страна на 5 средношколци: Томе Укоски, Леа Новеска, Катерина Петреска, Јован Цветкоски и Никола Србиноски. Претставата беше поставена по самостојно адаптирано сценарио и сопствена режија, со поддршка од своите родители, пријатели и професори. Ентузијазмот, желбата и едноставно љубовта кон театарот и уметноста, другарувањето, од една обична идеја направија да се роди нешто посебно. Пред 8 години, на 26ти април премиерно беше изведена „Сите мои синови“ од Артур Милер во охридската...

Continue reading

Се бара крвна плазма од прележан пациент од COVID-19 со крвна група Нулта Позитив

Се бара крвна плазма од прележан пациент од COVID-19 со крвна група Нулта Позитив за 45 годишен пациент од Охрид. Се бара крвна плазма од прележан пациент од COVID-19 со крвна група Нулта Позитив за 45 годишен пациент од Охрид. Пациентот се наоѓа во болницата „Филип Втори“ во Скопје. Ако некој може да помогне, да се јави на телефонот 076/596-770 (Благица).

Continue reading

Пристигна првата група Полски туристи во студенскиот дом Никола Карев

 Полските туристи втора година по ред доаѓаат во Охрид и се одушевени од неговите природни  убавини. Задовоството  е присутно и кај домаќините и кај гостите и потенцираат дека се запазени сите безбедносни протоколи.    Во Охрид на летување пристигна првата група од педесетина полски туристи. Тие една недела ќе претстојуваат во Студентски Дом „Никола Карев“ и при доаѓањето ги запазиле сите безбедносни протоколи, вели туристичкиот водич Мачеј Чох. Полските туристи, втора година по ред доаѓаат во Охрид, се одушевени од откритието,  за нив новата туристичка дестинација, која ги привлекува полските...

Continue reading

Се забранува собирање во група на повеќе од пет лица, во паркови и на други јавни места и јавни површини

Владата на Република Северна Македонија, на седницата одржана на 19 март 2020 година, го разгледа и го усвои Записникот од Четвртиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на Коронавирус COVID-19, одржан на 19 март 2020 година. Владата на Република Северна Македонија, на седницата одржана на 19 март 2020 година, го разгледа и го усвои Записникот од Четвртиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на Коронавирус COVID-19,...

Continue reading

Сузбиена криминална група на дилери на дрога која оперирала во Струга, Охрид, Битола, Велес и Тетово

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Одделот за криминалистичка полиција при Бирото за јавна безбедност во МВР, во соработка со СВР Охрид и Одделот за специјални полициски операции, а во координација со Основното јавно обвинителство Струга, сузби криминална група која се занимавала со набавка и продажба на марихуана во Струга, Охрид, Битола, Велес и Тетово Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Одделот за криминалистичка полиција при Бирото за јавна безбедност во МВР, во соработка со СВР Охрид и Одделот за специјални полициски операции, а во координација...

Continue reading

„Ти во седум бои“ најнова претстава на Независната Аматерска Театарска група „Аматер“

Наскоро охриѓани ќе може да уживаат во најновата претстава на Независната Аматерска Театарска група „Аматер“.Станува збор за претставата „Ти во седум бои“. Насловот на претставата е инспириран од истоимениот наслов на расказот „Ти во седум бои“ на Горан Василевски, од книгата раскази „Монахот што се плашеше од смртта“. Kреативноста и потребата за уметничко изразување се водечки критериуми за развојот на едно општество. Речиси секоја година, Независната Аматерска Театарска група „Аматер“ од Охрид, се грижи љубителите на уменоста и културата да уживаат во нивната уметничка игра. Овој поат на ред...

Continue reading

Охридската музичка група „Камелеон“ одбележува дваесет години од постоењето

Пред крајот на годината го најавуваат својот прв концерт за кој велат дека ќе биде вистинско аудио-визуелно уживање. Највавуаат нови песни во нови аранжмани како и многу гости. Пред крајот на годината го најавуваат својот прв концерт за кој велат дека ќе биде вистинско аудио-визуелно уживање. Највавуаат нови песни во нови аранжмани како и многу гости. Вистински празник за љубителите на музиката. На 29 декември во 19 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, охридскиот бенд „Камелеон“ ќе одбележи 20 години од постоењето. Станува збор за нивен прв концерт за кој се надеваат дека...

Continue reading

Помал број запишани студенти на туризам

Во првиот уписен рок на ФТУ се запишале помал број на  студенти на  студиската група туризам.  Иако бизнис секторот има потреба од ваков кадар, а платите растат, интересот за студирање за услужниот сектор од година во година опаѓа. Потребна е сериозна анализа за причините,  велат од ФТУ,  каде што денес се одржа 14-тата меѓународна конференција на тема токму за  услужниот сектор. Уписите на студенти за студиската програма за туризам на ФТУ во Охрид од година во година имаат тренд на опаѓање, исто како и на другите факултети, вели Цветко Андреески декан на Факултетот. Тенденциите на намален интерес...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad