Tag: германската

Работна средба помеѓу градоначалникот Бакрачески и германската амбасадорка Алтхаузер

Охридскиот градоначалник Никола Бакрачески и Кристине Алтхаузер германската амбасадорка во Р. Македонија  имаа работна средба. Средбата се одвиваше во насока на унапредување на досегашната плодна соработка. Предмет на разговар биле соработките во  голем број области почнувајќи од туризмот, културата, стопанството. Кристине Алтхаузер , германската амбасадрока во РМ на покана од охридскиот градоначалник Никола Бакрачески денес беше во работна посета  на охридската локална самоуправа. Амбсадорката  и градоначаланикот разговараа за  продлабочување на досегашната успешна соработка. Градоначалникот...

Continue reading

Германската полиција пронашла нов доказ во станот на копилотот на Germanwings?

Полицијата ги пребарала станот во Диселдорф и куќата во Монтбаур Германската полиција во станот и куќата на Andreas Lubitz, копилотот кој самоубиствено го урна авионот на Germanwings, запленила многубројни работи, вклучувајќи го и личниот компјутер на копилотот. “Пронајдовме нешто што ќе биде предмет на тестирање. Во моментов не можеме да кажеме за што се работи, но тоа би можело да биде значајна трага за мотивот за тоа што се случи”, рекол Markus Nisczery, портпаролот на полицијата, а пренесува BBC. Сепак полицијата подоцна изјави дека не се работи за порака за самоубиство, а во германските...

Continue reading

Руски олигарх ја купи германската енергетска компанија RWE

Велика Британија се обидела да ја спречи трансакцијата Руската групација со седиште во Луксембург, во сопственост на рускиот олигарх Михаил Фридман, ја купи германската гасна и нафтена компанија RWE Dea AG  за 5,1 милијарди евра, пренесува AJB. Германската компанија е една од петте водечки на подрачјето на енергетика и електрична енергија која снабдува 20 милиони корисници, а со гас околу 10 милиони. Велика Британија е загрижена поради оваа трговија, пренесуваат агенциите, потсетувајќи дека Лондон се обидел да ја спречи продажбата. Британските власти се загрижени поради фактот дека RWE продава...

Continue reading

Следува еврозона без Грција?

Германската влада смета дека еврозоната е спремна ако тоа биде потребно Германската влада верува дека еврозоната ќе биде спремна да се носи со излегувањето на Грција ако тоа биде потребно, пишува неделникот Der Spiegel повикувајќи се на извори блиски до германската влада. “Германската влада смета дека излегувањето на Грција од еврозоната е готово неизбежно доколку опозициониот лидер Alexis Tsipras (радикалната левица Syriza) ја превземе владата по парламентарните избори и отстапи од пресметковното штедење и враќањето на долговите на земјата”, пишува неделникот Der Spiegel во изданието на интернет. Angela...

Continue reading

logo

Во Охрид „Фестивал на новиот германски филм“

НУ Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид, во соработка со Амбасадата на СР Германија од 18-ти до 21- октомври во рамките на Фестивалот на новиот германски филм за љубителите на филмксата уметност ќе прикажува неколку филмски остварувања на германската кинематографија. НУ Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид, во соработка со Амбасадата на СР Германија од 18-ти до 21- октомври во рамките на Фестивалот на новиот германски филм за љубителите на филмксата уметност ќе прикажува неколку филмски остварувања на германската кинематографија. Отварањето на...

Continue reading

Тајниот план на Путин и Меркел

Германската канцеларка и претседателот на Русија коваат теан план? Спрема наводниот договор, Европа за признавање на Крим во составот на Русија би добила сигурно снабдување со гас. Основната цел на тајниот мировен план, како што тврди The Independent, е стабилизација на украинската граница и обезбедување на силни економски поддршки на осиромашената Украина, особено по пат на енергетскиот договор кој би осигурал снабдување на гас на Украина и Европа. Контроверзниот план предвидува најпрво меѓународната заедница да ја признае независноста на Крим и неговото припојување кон Русија, што некои членки...

Continue reading

Уште една банка “грешница”

Следува казна од половина милијарда долари Станува збор за казна од најмалку половина милијарда долари поради забрането работење со земјите кои се на црната листа на САД. Имено, германската Commerzbank почнала преговори со властите на САД кои ја обвинуваат дека преку своите филијали во САД префрлувала пари на судански и ирански компании, пишува NewYork Times, а се повикува на неименувани извори. Весникот тврди дека спогодбата помеѓу германската банка и американските федерални власти би требало да биде постигната до крајот на летото. Разговорите за спогодбата започнале и се очекува дека банката...

Continue reading

Во училиште цитати од Хитлер

Цитати од Хитлер и Библијата на билборд За да привлечат внимание на новото училиште, едно американско христијанско здружение нарачало билборд на кој е напишан цитат од Хитлер од 1935 година и цитат од Библијата. Билбордот е сместен покрај еден ресторан за брза храна. На билбордот е фотографија од група насмеани деца и покрај нив пишува “Оној кој поседува младост ја победува иднината – Адолф Хитлер”. Хитлер оваа реченица ја изговорил во 1935 година на собирот на германската младина. Основачот на христијанското здружение, Џејмс Андерег, кој го нарачал скандалозниот билборд, изјавил на новинарите...

Continue reading

Меркел повикана како пријател во квизот Милионер

Германската канцеларка добила повик од учесник во квизот Германската канцеларка добила повик од еден од учесниците на телевизискиот квиз “Кој сака да биде милионер”, кој се надевал дека ќе му даде точен одговор на прашањето вредно половина милион евра. Имено, за време на квизот во кои учествувале славни личности, политичарот од партијата CDU, Волфганг Босбах бил прашан за машина за перење од времето на Источна Германија позната како WM66, а точниот одговор носел 500.000 евра. Прашањето гласело: “Зошто машината за перење WM66 била толку легендарна?”, а потенцијалните одговори биле: -Можела да...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad