Tag: генерален

На распит приведен поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски

Полицијата утрово го привела доскорешниот секретар во премиерскиот кабинет и екс генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Полицијата утрово го привела доскорешниот секретар во премиерскиот кабинет и екс генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција претходно донело наредба за истрага во случајот со набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци што не го користи ниедна институција, пренесуваат националните медиуми. Приведен е и сопственикот и управител на фирмата што ја доби спорната набавка „Инвока гроуп“, Даниел...

Continue reading

Метин Батак назначен за Генерален директор на ТАВ Македонија

ТАВ Македонија , подружница на ТАВ Аеродроми , го назначи Метин Батак за Генерален директор , ефективно од 1 октомври 2020. Алпер Ерсој ќе ја напушти позицијата на генерален директор и ќе биде назначен за генерален директор на ТАВ Грузија, компанија која управува со аеродромите Тбилиси и Батуми. ТАВ Македонија , подружница на ТАВ Аеродроми , го назначи Метин Батак за Генерален директор , ефективно од 1 октомври 2020. Алпер Ерсој ќе ја напушти позицијата на генерален директор и ќе биде назначен за генерален директор на ТАВ Грузија, компанија која управува со аеродромите Тбилиси и Батуми. „ За...

Continue reading

Ќе стапат ли во генерален штрајк македонските пазарџии?

Тезгаџиите ќе поднесат иницијатива до Уставниот суд за укинување на Законот за пазари. Тие се закануваат со генерален штрајк, ако целосно не се укине Законот за трговија на зелените пазари. Тезгаџиите ќе поднесат иницијатива до Уставниот суд за укинување на Законот за пазари. Тие се закануваат со генерален штрајк, ако целосно не се укине Законот за трговија на зелените пазари. Велат дека не се задоволни со едногодишното одложување на примената на Законот за трговија на зелените пазари и бараат негово укинување. Маја Стојановска, претставничка на пазарџиите вели дека самиот начин како е донесен...

Continue reading

Aлп Ерсој е новиот генерален директор ТАВ Аеродроми

ТАВ Аеродроми, од 1 јануари 2017 година, го назначи Алп Ер Тунга Ерсој за нов генерален директор на компанијата која управува со двата македонски аеродроми – скопскиот Александар Велики и охридскиот Свети Апостол Павле. Досегашниот директор Зоран Крстевски пак е назначен за член на Бордот на директори на ТАВ Македонија. Алп Ер Тунга Ерсој, од влегувањето на ТАВ Аеродроми на македонскиот пазар досега беше заменик-генерален директор на ТАВ Македонија. Ерсој има над 17 годишно искуство во авијацијата, а во ТАВ Аеродроми работи од 1999, на повеќе различни позиции – како дежурен службеник на...

Continue reading

Ohridsko ezero

Германски искуства: Охрид да тежнее кон одржлив туризам

Продолжува соработката помеѓу универзитетот „Еберсвалде“ од Германија и ФТУ од Охрид. Културно-историската вредност на Охрид е непроценлива и мора да се чува. Одржливиот туризам е насоката во која градов треба да се движи, барем според советите на германците од универзитетот за одржлив развој од Еберсвалде и фондацијата за заштита на природата. „Во Охрид доаѓаат многу туристи кои ја менуваат и и наштетуваат на природната средина, затоа ние сакаме да реализираме проекти кои ќе го поддржат развивањето на одржливиот туризам во Охридскиот регион.“-смета д-р Улрих Вите, генерален секретар на германската...

Continue reading

Sebastijan Fetel

Фетел прв во Бахреин

Формула 1 шампионот Себастијан Фетел се врати на врвот во генерален пласман остварувајќи ја првата победа за Ред Бул во оваа сезона на интересната трка во Бахреин. Формула 1 шампионот Себастијан Фетел се врати на врвот во генерален пласман остварувајќи ја првата победа за Ред Бул во оваа сезона на интересната трка во Бахреин. Со 22. победа на 24-годишниот Германец, и прва во кралството во Персискиот Залив, формула 1 сега има четири победници во првите четири не-европски трки. Тој добро се испоти во последните кругови во борбата со светскиот шампион од 2007, Кими Раиконен, кој заврши втор пред...

Continue reading

izvidnici

Најдобрите извидници од Македонија, во Охрид

Седумдесеттина извидници од извиднчки одреди од цела Македонија се натпреваруваа во најразлични знаења и вештитни на овогодинешниот Републички извиднички ориентационен натпревар (Р.И.О.Н.). Најдобрите извидници ги покажаа своите знаења и вештини. Во периодот од 08 до 11.10. 2011, Сојузот на извидници на Македонија во Охрид, го одржа својот седумнаесетти Републички извиднички ориентационен натпревар (Р.И.О.Н.).Победници беа сите, но најдобри се само неколку. Тие задоволството од признанието за постигнатите вештини и знаења, тешко можеа да го сокријат. „Во генерален пласман го освоивме првото...

Continue reading

dup

Нема пренамена на локацијата на Факултетот за туризам и угостителство

До донесување нов Генерален Урбанистички План, Факултетот  за туризам и угостителство останува на старата локација и со истата намена. Нема формирање на ново јавно претпријатие за стопанисување со вода, а нема ни измени во ценовникот на ЈП Градски гробишта. До донесување нов Генерален Урбанистички План, Факултетот  за туризам и угостителство останува на старата локација и со истата намена. Нема формирање на ново јавно претпријатие за стопанисување со вода, а нема ни измени во ценовникот на ЈП Градски гробишта. Ова се денешните одлуки  на охридските советници кои ја довршија работата на 35 –та...

Continue reading

sportska sala

Европско кошаркарско првенство во „Атина Бојаџи“

Спортско рекреативниот центар „Билјанини извори“ пред нов предизвик. Овој пат тие ќе бидат домаќини на Европското првенство во кошарка во женска конкуренција до 20 години. 11 земји учеснички ќе ги бранат своите државни бои во нашата сала надевајќи се на добар пласман. Претставниците од Кошаркарската федерација на Македонија се надеваат на уште едно успешно првенство. Охрид силно чука на вратите на европскиот и светскиот спорт. Во месец јули салата „Атина Бојаџи“ ќе биде домаќин на Европското првенство во кошарка во женска конкуренција до 20 години. Со потпишувањето на договорот меѓу ЈП Билјанини...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top