Tag: брод

Инцидент во Црното море: Руски брод пукаше на британски разурнувач

Руски воен број испука куршуми на предупредување кон разурнувачот на британската кралска морнарица ХМС Дефендер, откако навлегол во руските води на Црното море, а рускиот млазен авион фрлил бомби на неговата рута, пренесува Интерфакс, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана. Според министерството набрзо потоа Дефендер ги напуштил руските води на северозападниот дел на Црното море, каде дошло до инцидентот. „Разурнувачот Дефендер на британската морнарица на 23-ти јуни во 11:52 движејќи се по северозападниот дел на Црното море, ја помина државната граница на Руската Федерација и навлезе...

Continue reading

„Армада“,нов брод во Охридското Езеро

Нов брод во Охридското Езеро. „Армада“ е луксузен брод кој ќе плови во текот на целата година. Покрај редовните крстарења до Св.Наум, ќе нуди и кратки дневни и ноќни крстарења, а ќе биде достапен и за сите кои сакаат да организираат приватни забави од типот на свадби, родендени, корпоративни забави и слично. Охридското Езеро ќе го крстари уште еден брод. „Армада“ е брод кој е увезен од Унгарија кој годинава е целосно реновиран по најновите европски регулативи за безбедност на патниците во внатрешна пловидба. Идеата на сопствениците да набават брод им тлеела одамна, но сега се создале услови...

Continue reading

Со брод од Радожда до Св. Наум

Со брод од Радожда до Св. Наум би била новата туристичка атракција на брегот на Охридското Езеро. Хотелската асоцијација ХОТАМ не се откажува од ваквата замисла. Со години бара бродско поврзување на секое населено место вдолж крајбрежјето. Бродска линија од Радожда до Свети Наум за рамномерен туристички развој на секое населено место на брегот на Охридското езеро. Од хотелската асоцијација ХОТАМ  предлагаат поврзување на целото  крајбрежје. Сите населби,  селца и  градови да бидат достапни за туристите по езерски пат. На тој начин се избегнуваат гужвите во сообраќајот, а воедно се збогатува...

Continue reading

Екипи од ЈП „Нискоградба“ денес ќе го вадат потонатиот брод „Мис Стон“

Тој ќе биде однесен на просторот кој сега го користи Хидробиолошкиот завод, а за понатамошната негова судбина ќе има соодветна процедура со сопственикот и со сите други надлежни институции. Роднини на сопственикот на бродот тврдат дека тој потонал поради несовесно однесување на поединци. Ќе се вади потонатиот брод „Мис Стон“. Екипи од ЈП Нискоградба ќе го извадат бродот, ќе ја исцрпат водата со помош на пумпи и ќе го однесат на просторот кој сега го користи Хидробиолошкиот завод. „За понатамошната негова судбина ќе има соодветна процедура со сопственикот и со сите други надлежни институции кои...

Continue reading

брод

Симултана вежба за гасење на запален брод во езерото и спасување давеници

Симултана вежба за гасење на запален брод во езерото и спасување давеници. Успешно завршена показната вежба на гасење на опожарен брод и на спасување давеници и опожарени лица. Во вежбата учествуваа припадници на територијалната противпожарна единица, брза помош, спасувачките  екипи на Црвен крст, припадници на езерската полиција, Капетанија. Во симулативната вежба учествуваа над 50 лица и покажа дека се подговени брзо и ефикасно да интервенираат при слични несреќи. По оваа вежба ќе следуваат анализи за интервенцијата во насока на што поголема ефикасност при делување во реални ситуации, кажа...

Continue reading

Враќање на најкултниот брод на светот

Титаник II ќе биде 4 метри подолг од оригиналниот од технички причини Новиот Титаник проект е дело на австралискиот милијардер Clive Palmer и неговата компанија Blue Star Line. Бродот практично ќе изгледа идентично како оригиналниот – должината на бродот ќе биде 270 метри, висината 53 метри, а тежината 40 илјади тони. Репликата на бродот со најнесреќна карма во историјата ќе има девет нивоа со 840 кабини во кои ќе можат да се сместат 2.400 патници и 900 членови на екипажот. Клучната разлика помеѓу новиот и стариот брод ќе биде во бројот на чамците за спасување кој Титаник не ги имаше доволно...

Continue reading

брод

За празникот, со брод до Св.Наум

За празникот, со брод до Св.Наум. По повод големиот верски празник Св.Наум Охридски – Чудотворец, во вторник, 5-ти јануари, бродовите Александрија 1 и 2 ќе пловат до манастирот „Св.Наум“ по симболична цена од 100 денари. Заинтересираните граѓани карти можат да купат утре и задутре, односно на 3-ти и 4-ти јануари на градското пристаниште. Еден брод ќе тргне од Охридското пристаниште во 8:00 часот, а другиот од Пештани во 8:30 часот.  Враќањето од Св.Наум за Охрид ќе биде во 12:00 часот.

Continue reading

Објавени првите фотографии од трупот на AirAsia

Брод на сингапурската воена морнарица ги пронашол остатоците од авионот на AirAsia Брод на сингапурската воена морнарица ги пронашол остатоците од авионот на AirAsia, кој се сруши во Јаванското море каде загинаа сите 162 патници и членови на екипажот. Министерот за одбрана на Сингапур, Ng Eng Hen јавноста ја извести за пронаоѓањето на остатоците од авионот на AirAsia преку својот Facebook профил и ги објавил фотографиите од остатоците, кои ги направила подводна сонда, пренесува news.com.au. Напишал дека фотографиите прикажуваат делови од крилата и трупот од авионот. “Се надевам дека со пронаоѓањето...

Continue reading

Судар на бродови на северот од Јадран

Спрема првите податоци членовите на екипажот се исчезнати Трговски брод кој пловел под турско знаме доживеа бродолом на северот од Јадранското море во близина на италијанското пристаниште Равена, по сударот со друго пловило во немирното море, известуваат локалните медиуми. Бродовите на крајбрежната стража биле на местото на несреќата и спрема првите информации членовите на екипажот на несреќниот брод се сметаат за исчезнати. Премиерот Матео Ренци, на Twitter потврдил дека во близина на Равена имало судар во кој учествувал турскиот брод и најавил дека владата набрзо ќе излезе со нови информации. До...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top