Ознака: брод

Гори товарен брод полн со луксузни автомобили во Атлантикот

Post Views: 0 Гори товарен брод полн со луксузни автомобили и плови во Атлантскиот Океан откако огнот го принуди екипажот да побегне и да го напушти бродот.Бродот „Фелисити Ејс“ се запали во средата во северниот дел на Атлантикот додека превезуваше товар од градот Емден во Германија до Дејвисвил на Род Ајленд, вклучувајќи луксузни автомобили „Порше“ и „Фолксваген“, јавува Си-Ен-Ен. Во моментот на пожарот, бродот се наоѓал на 90 наутички милји југозападно од португалските Азорски острови, се вели во соопштението на португалската морнарица. Откако избувнал пожарот во товарниот...

Continue reading

Патниците од грчкиот брод кој се запали се евакуираат на островот Крф

Post Views: 0 Спасените патници и членови на екипажот од траектот што се запали додека пловеше од Грција за Италија, се пренесуваат на грчкиот остров Крф, каде што ќе се пребројат, регистрираат и идентификуваат, а паралелно во тек е истрага за евентуални исчезнати лица, јави дописничката на МИА од Атина.На траектот имало вкупно 290 лица, 239 патници и 51 член на екипажот, а грчките медиуми објавија дека постојат информации за околу десет исчезнати лица, односно станува збор за лица кои се наоѓаат на листата патници, но не се во чамците за спасување, без тоа да значи дека...

Continue reading

Инцидент во Црното море: Руски брод пукаше на британски разурнувач

Post Views: 0 Според министерството набрзо потоа Дефендер ги напуштил руските води на северозападниот дел на Црното море, каде дошло до инцидентот.„Разурнувачот Дефендер на британската морнарица на 23-ти јуни во 11:52 движејќи се по северозападниот дел на Црното море, ја помина државната граница на Руската Федерација и навлезе три километри во морето во областа на ртот Фиолент“, стои во соопштението. Разурнувачот бил предупреден дека ќе биде употребено оружје ако ја премине границата на Русија, но не реагирале на предупредувањето. После тоа, како што наведува руското министерство,...

Continue reading

Пронајден бродот на Колумбо?

Post Views: 0 Американски тим на археолози под водство на Barry Clifford ги фотографирал остатоците на бродот на северниот брег од Хаити, а локацијата одговара на онаа од дневникот на Кристофер Колумбо. Археолозите веруваат дека на северниот брег од Хаити ги пронашле остатоците на легендарниот брод Санта Мариа со кој Колумбо ја открил Америка во 1492 година. “Сите географски податоци, подводната топографија и археолошките докази силно сугерираат дека ова се остатоците на славниот брод на Колумбо“, тврди Barry Clifford. Овој американски подводен истражувач вели дека мораат...

Continue reading

Ilinden

Започна вештачењето на бродот „Илинден“

Post Views: 0 Започна вештачењето на бродот Илинден. Експертите од Машинскиот факултет од Македонија, рано утрово, се зафатија со работа,додека стручните лица од Хрватска и Словенија не допатуваа во Охрид. Во каналот Студенчишта, започна вештачењето на бродот „Илинден“. Експертите од Македонија од машинскиот факултет, рано утрово се зафатија со работа, додека, стручните лица од Хрватска и Словенија не допатуваа во Охрид. Тие ќе се приклучат во вештачењето во подоцнежната фаза.  Истрагата треба да ги утврди причините кои доведоа до големата несреќа во која загинаа 15 бугарски...

Continue reading

Судир на два теретни брода во Хонг Конг

Post Views: 0 Бродот потонал рано изутрина по судар со друг брод, а спасено е едно лица кое е пренесено во болница. Дванаесет луѓе исчезнале во потонувањето на кинески теретен брод кај Хонг Конг. Бродот потонал по судирот со друг брод кој превезувал контејнери со стока, јавува агенцијата AFP. Во тек е потрагата по исчезнатите лица кои сите биле членови на екипажот на потонатиот брод. {loadposition content9}  

Continue reading

spasuvanje

Вадењето на „Илинден“ закажано за денеска

Post Views: 0 Вадењето на бродот „Илинден“ кој потона во саботата во Охридското езеро, при што се удавија 15 туристи од Бугарија, најверојатно ќе започне денеска, доколку временските услови го дозволат тоа. До одлагањето, како што јавува Макфакс, дојде на иницијатива на експерти од Хрватска кои сметаат дека треба под вода да се преснимат уште 16 точки на трупот на бродот, што беше направено во понеделникот. Овие снимки, според експертите од Хрватска кои заедно со колеги од Македонија и Бугарија работат на местото на тонењето на бродот, се потребни за утврдување на причините,...

Continue reading

spasuvanje

Вадењето на „Илинден“ се одложува

Post Views: 0 Доколку временските услови бидат поволни бродот „илинден“ ќе биде изваден од Охридското езеро во некој од наредните денови за да се изврши детална експертиза за причините за несреќата. Околностите и причините за потонување на туристичкиот брод „Илинден“ во саботата на Охридското Езеро ќе ги утврдува мешовитата Комисија, составена од експерти за внатрешна пловидба од Македонија, Бугарија и Хрватска. Комисијата во неделата ја одржа првата средба, а експертскиот тим го посети местото на кое во саботата загинаа 15 патници од бродот, сите бугарски државјани. Повторно...

Continue reading

Драма во Црно Море

Post Views: 0 Американски брод во Црно Море допловил на 10 април и досега се движел само во меѓународни води во близина на Романија која е членка на Нато. Тие таму одлучиле да покажат малку „мускули“ кон Русија и да дадат поддршка на прозападните власти во Киев, испраќајќи таму неколку воени бродови. Во саботата, спрема АР, Москва пак одлучила да покаже кој е „газдата„ во Црно Море. Еден руски воен борбен авион од типот Сухој во неколку налети со голема брзина и изразито ниско летање, се приближил до американскиот брод USS Cook. Наводно дошол на само 1 км од бродот и на...

Continue reading

Во Индискиот океан откриени три сигнали

Post Views: 0 На истражувачите останува да утврдат дали се тоа сигнали од исчезнатиот малезиски авион. Сигналите ги откриле кинески и австралиски бродови. Лидерот на австралиската агенција која го координира трагањето по исчезнатиот малезиски авион рекол дека се многу близу до лоцирање на подрачјето каде боингот 777 е паднат, пишува Independent.Angus Houston рекол на конференција за печат во Перт дека пронаоѓањето на сигнал е најветувачка трага од почетокот на истрагата. На новинарите им рекол дека е многу повеќе оптимист отколку пред тоа. “Моментално сме во многу добро...

Continue reading

Ljubov Orlova

Руски брод на духови се приближува кон Велика Британија

Post Views: 0 Напуштен брод полн со заразени глувци кој со години плови по северните мориња се приближува до британскиот брег. Рускиот брод „Љубов Орлов“  плови во Северниот Атлантик од 2012 година, без посада, а на него има само глувци кои се јадат едни со други. Тој бил истражувачки брод изграден 1976 година и со своето патување завршил во Канада. На патот до отпадот во Доминиканската Република минатата недела се случила несреќа и се скинала сајлата со кој бил влечен и бродот останал на отворено море. Бродот добил име по познатата советска актерка, а бил изграден во...

Continue reading

brod

Руски истражувачки брод заглави на Антарктикот

Post Views: 1 Руски истражувачи брод со 74 патници е заробен во мразот на брегот на Антартикот. По него се тргнати три бродови „мразокршачи“. Австралиската служба за поморска безбедност соопшти дека вчера добиле порака од бродот „Академик Школаски“. Портпаролот на службата сепак изјави дека бродот не е во опасност. Бродот го повторува патувањето на истражувачот Сер Даглас Мејсон во тој регион пред околу 100 години. Мејсон ги сповел своите научни експерименти во периодот од 1911 до 1914 за време на неговата Австралиско – Антарктича експедиција. Се уште не е јасно дали рускиот...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top