Tag: бои

Рај за очи и душа-Црн Дрим блесна во различни бои

Реката Црн Дрим од синоќа блеска во повеќе бои. Поставено е подводно осветлување од двете страни на коритото. Проектот кој чини 110 илјади евра предизвика реакции кај еколозите и јавноста. Реката Црн Дрим блесна во неколку бои, коритото од синоќа се прелева во сина, црвена, зелена и виолетова боја. Проектот вклучува инсталацијана арматура изработена од не’рѓосувачки челик. Светилки се поставени од двете страни на коритото во должина од 1800 метри. Според градоначалникот Мерко, Дрим е нова туристичка атракција. -Заслужува Дрим да биде осветлен ноќе бидејќи тука доаѓаат гости, а тука сме и ние...

Continue reading

„Ти во седум бои“ најнова претстава на Независната Аматерска Театарска група „Аматер“

Наскоро охриѓани ќе може да уживаат во најновата претстава на Независната Аматерска Театарска група „Аматер“.Станува збор за претставата „Ти во седум бои“. Насловот на претставата е инспириран од истоимениот наслов на расказот „Ти во седум бои“ на Горан Василевски, од книгата раскази „Монахот што се плашеше од смртта“. Kреативноста и потребата за уметничко изразување се водечки критериуми за развојот на едно општество. Речиси секоја година, Независната Аматерска Театарска група „Аматер“ од Охрид, се грижи љубителите на уменоста и културата да уживаат во нивната уметничка игра. Овој поат на ред...

Continue reading

„Нови бои на минатото“ – концерт на саксофон и хармоника

Дуото „Алиада“ што го сочинуваат двајца „неверојатно талентирани и креативни музичари“, саксофонистот Михал Кнот и хармоникашот Богдан Лакетиќ, вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Дуото „Алиада“ што го сочинуваат двајца „неверојатно талентирани и креативни музичари“, саксофонистот Михал Кнот и хармоникашот Богдан Лакетиќ, вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Концертот „Нови бои на минатото“ насловен како и нивниот прв албум, ќе донесе дела од Хендл, Григ, Пендерецки, Де Фала, Барток и Пиацола, сите аранжирани за саксофон и хармоника...

Continue reading

Трикови со кои трговците поттикнуваат да се троши повеќе

Постојат низа начини со кои трговците влијаат на вашето однесување Продавниците, а со тоа потрошувачот не е свесен, по правило уште на самиот влез влијаат со некои работи што потрошувачот  заборава по што воопшто дошол, а при тоа го тера да купи што повеќе производи. Еве некои примери кои суптилно влијаат на вашето однесување во продавниците: -Влезот е на десната страна бидејќи луѓето повеќе сакаат да одат спротивно од стрелките на часовникот -Таканаречената зона на кочење каде постои некаква препрека – веднаш на влезот треба купувачите да се смират за да не брзаат да го отстварат планираното...

Continue reading

Пет психолошки трикови на рестораните за брза храна

Не е случајност големата побарувачка по хамбургер или шејк Дали понекогаш одеднаш чувствувате потреба за хамбургер или овошен шејк? Можеби тоа не е случајност. Иако сублималните пораки воглавно спаѓаат во доменот на фикција, рестораните за брза храна имаат свои суптилни трикови со кои привлекуваат муштерии и ги поттикнуваат на поголем трошок. Еве неколку од листата кој ја припремил Business Insider. Користење на топли бои Претпоставката дека топлите бои поттикнуваат апетит можеби е точна. Ако ги набљудувате ланците за брза храна ќе забележите дека нивното уредување, но и амбалажата на производите...

Continue reading

Волшебно пенкало

Овозможува цртање во сто илјади нијанси Пенкалото под името “Scribble” му овозожува на корисникот да избере било каква боја од опкружувањето и да ја искористи за цртање на хартија или на телефон. Уредот кој наскоро ќе се најде во продажба, може да сочува 100.000 нијанси во интерната меморија и ќе може да репродуцира преку 16 милиони бои. Боите се детектираат со помош на сензор и микропроцесор, а потоа мастилото се меша и се припрема за пренесување на хартија. Дизајнерите од Калифорнија го опишуваат пенкалото како прво на светот кое избира бои и може да се нарече “гаџет”. “Со помошна Scribble...

Continue reading

Зошто е Фејсбук со плава боја

Социјалната мрежа Фејсбук е препознатлива по бојата Имено, основачот на Фејсбук, Mark Zuckerberg, најдобро ја препознава сината боја затоа што тој е далтониста и јасно е зошто се одлучил баш за таа боја. Исто така е познато дека боите различно влијаат на нашето расположение, бидејќи предизвикуваат различни емотивни состојби, па така сината боја претставува доверба и сила. Иако ова не е ново научно откритие постојат многу примери како боите влијаат на нас. Големите компании со причина ставаат одредени бои на логото на својот бренд, бидејќи секоја боја претставува одредена емоционална состојба....

Continue reading

Katarina Ivanoska

Наша, а светска

„Pain de Sucre“ е бренд за костими за капење кој постои од 1895 година и во изминативе децении постоење за него позираа огромен број на светски познати модели. „Pain de Sucre“ е бренд за костими за капење кој постои од 1895 година и во изминативе децении постоење за него позираа огромен број на светски познати модели. Оваа година, за прв пат во каталогот се најде македонската убавица Катарина Ивановска. Катарина позира на егзотични дестинации и локации, облечена во најновата колекција костими за капење која се одликува со забавно шаренило од бои и женствени модели кои ја истакнуваат совршеноста...

Continue reading

rabotilnica

Есента-сликар со волшебни бои

Во ОУ „Григор Прличев“ креативните ученици есенте ја вселија низ училишните ходници. Таму беа поставени најразлични нивни изработки кои биле направенипод будните очи на наставниците-ментори. Есента со сите нејзини бои и убавини прикажана во изработки од пластелин, лисја, овошје, зеленчук и што ли уште не. Дечињата од прво и трето одделение од основното училиште „Григор Прличев“ денес своите ремек дела ги изложија во училишните хоници. Тие преку нив ја покажаа својата креативност и фантазија. Идејата за ваквата изложба потекнала од вработените. Тие биле иницијатори првачињата да направат сликовници...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top