Tag: бидат

ЌЕ БИДАТ СТАВЕНИ ВО ФУНКЦИЈА РАМПИТЕ ЗА РЕГУЛИРАЊЕ НА СООБРАЌАЈОТ ВО СТАРИОТ ДЕЛ НА ГРАДОТ

Се известуваат жителите и туристите кои престојуваат во Охрид дека од 1.07.2021 година (четврток) ќе бидат ставени во функција рампите за влез и излез во стариот дел на градот. Моторните возила ќе може непречено да сообраќаат, само доколку поседуваат картичка за движење во овој дел од градот. Се известуваат жителите и туристите кои престојуваат во Охрид дека од 1.07.2021 година (четврток) ќе бидат ставени во функција рампите за влез и излез во стариот дел на градот. Моторните возила ќе може непречено да сообраќаат, само доколку поседуваат картичка за движење во овој дел од градот. Оваа мерка...

Continue reading

Филипче: До 15 јули ќе бидат вакцинирани сите пријавени

Денеска попладне ќе пристигнат 100 000 дози од вакцината на „Фајзер“, а наредните денови и 500 000 од кинески „Синовак“, со што ќе имаме вакцини за 300 000 луѓе. Околу 150 000 граѓани кои досега се пријавиле, а сè уште не се вакцинирале, ќе добијат вакцина до 15 јули. Ваквиот план за темпото на имунизација го најави министерот за здравство, Венко Филипче, во очекување на 100 000 дози од вакцината на „Фајзер“ кои треба да пристигнат попладнево. „Сите луѓе кои се пријавени, тоа се негде околу 150 000, изминатиот период од една недела околу 30 000 се веќе вакцинирани, ќе добијат термин и планот...

Continue reading

Од 1 јуни, заштитните маски да не бидат задолжителни на отворено

Утрово на Комисијата за заразни болести донесена е одлука до Кризниот штаб да се достави предлог за понатамошно олабавување на рестриктивните мерки, напиша на својот фејсбук профил Министерот за здравство Венко Филипче. Утрово на Комисијата за заразни болести донесена е одлука до Кризниот штаб да се достави предлог за понатамошно олабавување на рестриктивните мерки, напиша на својот фејсбук профил Министерот за здравство Венко Филипче. Пандемијата стивнува и од недела во недела се намалува бројот на активни случаи. Комисијата до кризниот штаб ќе ги предложи следните олабавувања: Од 1 јуни, заштитните...

Continue reading

Хрватска ги олеснува мерките, ќе бидат дозволени и свадби

Поради поволната епидемиолошка состојба, одлуката за олеснување на мерките против коронавирус во Хрватска ќе стапи на сила в петок. Хрватските медиуми пишуваат дека ќе бидат можни свадби до 120 лица. Услов ќе биде гостите да имаат негативен тест, да преболеле коронавирус во последните шест месеци или да се вакцинирани со две дози.Ограничувањето за собирање луѓе е зголемено од 25 на 100 лица. Отворена е можноста за работа на рестораните во затворени простории и укинато е ограничувањето поврзано со погреби. Собирите и свеченостите можат да работат до 23 часот, нема да има ограничување на бројот...

Continue reading

Пред почетокот на летната туристичка сезона плажите ќе бидат ослободени од нелегални објекти

Пред почетокот на летната туристичка сезона целото охридско крајбрежје ќе биде исчистено и плажите ќе бидат ослободени од нелегални објекти. Тоа е намерата на Градоначалникот Георгиески.  Дали во иднина ќе има некаков вид на организирани плажи зависи од урбанистичкиот план за крајбрежјето кој е во изработка од  Агенцијата за просторно планирање на Македонија, а согласно Планот за управување со природното и културното наследство на Охридскиот регион. Чистење на крајбрежјето и уредување на плажите пред почеток на главната туристичка сезона најавува Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески....

Continue reading

Ќе бидат презентирани пронајдените мозаици во струшко Октиси

Мозаиците од ранохристијанската  базилика од петтиот век  пронајдена во селото Октиси ќе бидат изложени пред очите на јавноста. За таа цел изградени се специјални конаци. Последниве години вршени се археолошки истражувања на повеќе локалитети  во струшко каде се откриени   ранохристијански базилики и истите се конзервираат. Се конзервираат вредните археолошки проанајдоци во струшко. Годинава  ќе  се врши презентација на ранохристијанската  базилика од петтиот век  пронајдена во селото Октиси .  Станува збор за монументална  базилика од римско време  откриена  уште во  1928 година,  но конечно...

Continue reading

Лекарите од внатрешноста со вакцината Бионтек/Фајзер ќе се имунизираат во Скопје

Во овие установи недостасуваат посебни фрижидери за безбедно чување на Фајзеровата вакцина. Од Комитетот за имунизација најавија дека лекарите од внатрешноста ќе бидат повикувани за вакцинација во Скопје. Околу 200 медицински лица од Охрид  колку што се пријавиле за вакцинирање против Ковид 19 ќе одат во Скопје да ја примат вакцината на Бионтек/Фајзер која прва пристигна во државава.Фазјеровите вакцини нема да бидат дистрибуирани во Здравстените домови низ градовите во внатрешноста. Медицинарите кои се први по приоритет за вакцинација ќе бидат повикувани во Скопје. Причината е немање на посебни...

Continue reading

Хотелиерите бараат вработените во овој сектор да бидат имунизирани меѓу првите во земјава

 За да се вратат странските гости на нашето крајбрежје апелираат  земјата  да започнe со имунизација. Планираат воведување  и на нови  протоколи  за гостите да имаат безбедна туристичка дестинација.  Хотелиерите побараа преку Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот да се издејстува вработените во оваа индустрија да бидат вакцинирани меѓу првите во земјава. Покрај усогласувањето на сите протоколи и добивање сертификати кои се применуваат во Европската унија, за нив е примарно земјава да отпочне со имунизација. Лани домашната економија од туризмот забележа пад дури од 41 процент. Тоа е...

Continue reading

Денес во Охрид ќе бидат презентирани возилата и специјализираната опрема за спасување во зимски услови

Денес во Охрид ќе бидат презентирани возилата и специјализираната опрема за спасување во зимски услови, набавени во рамки на проектот „Нови можности забезбеден зимски авантуристички туризам“. Денес во Охрид ќе бидат презентирани возилата и специјализираната опрема за спасување во зимски услови, набавени во рамки на проектот „Нови можности забезбеден зимски авантуристички туризам“. Настанот ќе се одржи на Кеј Македонија, пред хотелот Нова Ривиера. Се очекува обраќања да имаат амбасадарот на ЕУ во земјава, Дејвид Гир, министерот за локална самоуправа, Горан Милевски и градоначалникот на Општина...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top