Tag: берзи

Претседателските избори во САД, удар за светсите берзи

Берзите во светот и американскиот долар продолжуваат да бележат пад поради загриженоста на инвеститорите во врска со тесната претседателска трка во Соединетите држави. Берзите во светот и американскиот долар продолжуваат да бележат пад поради загриженоста на инвеститорите во врска со тесната претседателска трка во Соединетите држави. Американските анкети покажуваат дека двајцата кандидати, Хилари Клинтон и Доналд Трамп, имаат изедначени шанси за победа. Тоа, според економистите, ги принудува инвеститорите веќе да не се потпираат врз победата на Клинтон што би значела континуитет на политиките...

Continue reading

На светските берзи доларот продолжува да јакне

Расте и цената на акциите на азиските берзи по стабилизирањето на кинескиот пазар Растот на цената на акциите на азиските берзи се должи најмногу поради стабилизирањето на кинескиот пазар кој зајакнува втор ден по ред. Поради тоа спласнаа стравувањата дека ќе се повтори неодамнешниот крах на берзата во Кина, кога само во три недели цените на кинеските акции се стрмоглавија за повеќе од 30%. Позитивно на пазарите влијаеа и вчерашните цени на акциите на Wall Street, благодарение на бизнис резултатите на технолошките џинови како што се Google, Netflix и eBay. Доброто расположение на пазарите е...

Continue reading

Цената на нафтата под притисок од промените во Саудијска Арабија

На светските берзи обилната понуда ја намалува цената Цената на барел нафта на меѓународните пазари се намали под притисокот на прекумерната понуда и неочекуваната промена во редот за наследство во Саудијска Арабија. На лондонската берза цената на барел нафта падна за 44 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 64,2 долари, додека на американските берзи барел нафта се тргуваше по 50 центи пониска цена, од 56,56 долари. Кралот на Саудијска Арабија вчера го смени престолонаследникот и помлад полубрат, принцот Mukrin и на негово место го постави министерот за внатрешни работи Muhamed...

Continue reading

Доларот трета недела по ред во опаѓање

Курсот на еврото во однос на доларот зајакнува На светските берзи доларот падна и минатата недела во однос на еврото, а тоа е трета недела по ред, а причината за тоа е успорувањето на растот на американската економија и поизвесното одлагање на федералната банка дека ќе ја одложи одлуката за зголемување на каматите. Курсот на еврото зајакна минатата недела во однос на доларот за 0.7%, на 1,0970 долари, а во петокот во еден момент се проби над границата од 1,1 долар. Американската валута падна и во однос на јапонскиот јен, за 0,1%, па цената падна на 118,95 јени. Еврото пак во однос на јенот се...

Continue reading

Пад на еврото по одлуката на Европската централна банка

Пад на еврото по најавата за печатење на свежи пари Еврото доживеa нов пад на светските берзи откако Европската централна банка најави печатење на свежи пари за поттикнување на стопанството. Откако Европската централна банка најави печатење на свежи пари за поттик на стопанството, курсот на еврото падна на светските берзи и потона под 1,12 долари за едно евро, што не е забележано во последните 11 години. Аналитичарите велат дека еврото, кој од почетокот на годината потона за 7%, е на пат да го забележи најголемиот пад во однос на доларот од финансиската криза на почетокот на 2009 година. Според...

Continue reading

sobi

Ќе се гради нов и ќе се уредува пристапот до постоечкиот инфо центар

Изградба на нов модерен туристички инфо центар во центарот на Охрид, најавуваат од Секторот за ТЛЕР. Од таму ветуваат дека пред туристичката сезона ќе го стават во функција и инфо центарот на влезот во градот, за што бил потребен посебен сообраќаен пристап. Набрзо ќе почне изградбата на новиот модерен туристички инфо центар, најавува Ѓоко Апостолов од Секторот за ТЛЕР. Проектот бил добиен од ИПА програмата со Р. Грција. Апостолов вели дека заедно со Локалната самоуправа од Охрид ќе направат напори и веќе постоечкиот инфо центар на влезот од градот да го стават во функција. „Паралелно се работи...

Continue reading

sobi

Наместо на улица, приватните станоиздавачи гостите ќе ги дочекуваат на типизирани штандови

Во Програмата за поттикнување на развојот на туризмот на град Охрид  за 2014- та година според претходно утврдените проблеми во однос на нелегалното нудење на услуги за сместување во капацитети од мал обем, и оддавањето на лоша слика на градот на повеќе локации, со оваа програмска активност се предвидува изработка и поставување на типизирани штандови, кои ќе ја имаат функцијата на туристички берзи. Во Програмата за поттикнување на развојот на туризмот на град Охрид  за 2014- та година според претходно утврдените проблеми во однос на нелегалното нудење на услуги за сместување во капацитети од...

Continue reading

konferencija Evroaziski berzi

Млади берзи кои може да привлечат инвестиции

Македонската берза домаќин на Извршниот и Работниот комитет на Федерацијата на Евроазиски берзи (ФЕАС). Македонската берза домаќин на Извршниот и Работниот комитет на Федерацијата на Евроазиски берзи (ФЕАС). Иако берзите од регионов се млади, а  некои од нив постојат само 10-15 години, сепак со добра бизнис клима и законска регулатива која ќе се почитува, можат да привлечат инвестиции, велат беразнските експерти, кои учествуваа на Извршниот и Работниот комитет на Федерацијата на Евроазиски берзи (ФЕАС). Директорот на Македоснката Берза, Иван Штериев, посочи дека ваквата соработка е можност...

Continue reading

benzin

Бензините поевтинeа за два, а дизелот за денар по литар

Вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика, следејќи го трендот на движење на нафтата на светските берзи, како и курсот на денарот во однос на доларот изминативе две недели. Горивата, овој пат, поевтинуваат! Бензините за два, а дизелот за денар. Вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика, следејќи го трендот на движење на нафтата на светските берзи, како и курсот на денарот во однос на доларот изминативе две недели. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 77,50, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 79 денари за литар. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (D-E V) се намалува за денар и чини 69,5 денари...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad