Источна Европа ќе остане без електрична енергија?

strujaСветската банка објави дека е под знак прашање снабдувањето на Источна Европа и средна Азија со примарна топлинска и електрична енергија.

Бразил на Светското првенство без Пато и Роналдињо

Pato i RonaldinjoКарлос Дунга селекторот на фудбалската репрезентација на Бразил, соопшти дека на списокот на играчи за Светското првенство во Јужна Африка нема да се најдат двајцата најдобри играчи на тимот на Милан, Роналдињо и Пато.

Десеттина струшки села без струја

delogozdaСкоро два месеци  некогаш и по 15  часа на ден без електрична енергија се жителите од десетина струшки села. Тие се револтирани затоа што го имаат овој проблем иако редовно ги плаќаат сметките за струја.

Во Премиер лигата нема пауза во првенството

peharКако и вообичаено во англиската Премиер лигата нема пауза за време на божикните и новогодишните празници, напротив, во следните пет денови ќе се одиграат две кола.

Меѓународен ден без автомобили

velosipediКарван од велосипеди ќе врви денеска низ скопските улици во знак на одбележување на Меѓународниот ден без автомобили.

Македонското Сeн Тропе 20 дена без вода

cesmaВода нема ни за лек, а камоли за кафе велат мештаните. Туристите трпеливи а одговорните свесни дека треба сериозно да ги запрегнат ракавите.

Македонија без визи за Албанците

Arben CejkuАмбасадорот на Албанија во Скопје, Арбен Чејку, ги отфрли гласините дека од 1. јануари Македонија ќе воспостави визен режим за албанските граѓани.