Oсмото коло во Суперлигата, без изненадувања

Фершпед Работнички и Фени Индустри ја продолжуваат трката за челното место во машката кошаркарска Суперлига и по одигрувањето на синоќешните натпревари кои не донесоа изненадувања.

 |  Крсте Голабовски  |
kos
кош

Ослабениот (заради казнети тројца стартери) тим на Овче Поле, беше поразен од Фершпед Работнички на гостувањето во Градски Парк. Домаќините немаа никакви проблеми во текот на целиот натпревар и победија со високи 48 поени разлика. Конечниот резултат изнесува 97:49.

natprevarФени Индустри традиционално го победи тимот на Свислион Пелистер со 70:60. Конечните плус 10 домашниот тим во салата Јасмин во Кавадарци ги направи во втората четвртина, која ја доби со 23-12.
На табелата првите две места се за Фершпед Работнички и Фени Индустри со по 45 бода, трет е Свислион Пелистер со 38 бода, пред Амак СП кој има 36 бода, претпоследен е МЗТ Скопје со 33 освоени бода, а последен е Овче Поле кој има 31 бод.

Денеска треба да се одигра последниот натпревар од ова коло во кој се среќаваат МЗТ Скопје и Амак СП во салата Јане Сандански во Скопје со почеток од 17 часот и 30 минути.