Tag: бара

logo

Барса бара играч за врска

Кеита и Туре, двајцата играчи за врска нема да бидат во составот на Барселона од 10-ти до 31-ви јануари поради настапите во Африканскиот куп на нациите. Кеита и Туре, двајцата играчи за врска нема да бидат во составот на Барселона од 10-ти до 31-ви јануари поради настапите во Африканскиот куп на нациите. Поради можното долго отсуство или евентуалните повреди на двајцата задни играчи за врска, Сејду Кеита (29)од Мали и Јаја Туре (26) од Брегот на Слоновата Коска, тренерот на Барселона Пеп Гвардиола бара засилувања за средниот ред. Тренерот новите играчи ги сака во јануарскиот преоден рок, во...

Continue reading

vino

ЛЕР сака 20 милиони денари за развој на туризмот

Секторот за Локален економски развој од локаланата бара 20 милиони денари за развој на туризмот во 2010 год. Секторот за Локален економски развој од локаланата бара 20 милиони денари за развој на туризмот во 2010 год. Предлог програмите од секторот пред советниците. Тие треба да одлучат колку пари локалната треба да издвои за овој сектор. Секторот за локален економски развој ја изготви предлог програмата за 2010 год. Истата е поделена на два дела. Ге 1 и Ге 2, првата за поттикнување на развој на туризамот и втората за поддршка на локалниот економски развој.„Нашите програми се конципирани согласно...

Continue reading

Moamer Gadafi

Гадафи ќе побара Швајцарија да се укине

Либискиот претседател Моамер Гадафи на скорешниот состанок на Генералното собрание на Обединетите нации ќе покрене иницијатива за распуштање на Швајцарија и поделба на нејзината територија меѓу соседите. Либискиот претседател Моамер Гадафи на скорешниот состанок на Генералното собрание на Обединетите нации ќе покрене иницијатива за распуштање на Швајцарија и поделба на нејзината територија меѓу соседите. Либија бараше 100.000 долари отштета за пуштање на двајца швајцарски бизнисмени кои не ги пушта од затвор повеќе од една година. Главна причина за затварањето е што Швајцарците ги прекршиле...

Continue reading

Adrian Mutu

Муту бара подршка

Напаѓачот на Фиорентина Адријан Муту кој според ФИФА му должи на Челзи оштета од 17.1 милиони евра се огласи во медиумите и изјави дека нема шанси да собере толку пари. Напаѓачот на Фиорентина Адријан Муту кој според ФИФА му должи на Челзи оштета од 17.1 милиони евра се огласи во медиумите и изјави дека нема шанси да собере толку пари. “Навистина немам 17 милиони евра и искрено мислам дека само четири или пет фудбалери на светот имаат толкава сума на располагање. Затоа потребна ми е било каква помош, но под тоа не се подразбира некои фондови или собирање на пари, мислам на морална поддршка.“ “Минатата...

Continue reading

Пеле

Пеле бара лимит за астрономските хонорари

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Бразилецот Пеле, побара од ФИФА да воведе лимит за астрономските суми, изразувајќи стравување дека сегашната политика на големите клубови може да го уништи фудбалот. Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Бразилецот Пеле, побара од ФИФА да воведе лимит за астрономските суми, изразувајќи стравување дека сегашната политика на големите клубови може да го уништи фудбалот. „Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) би морала да воведе финансиска контрола. Однесувањето на клубовите и ненормално високите исплати за играчите ќе ја уништи оваа игра“,...

Continue reading

Mathew Nimitz

Решение за името да се бара поинтензивно

Дојдено е времето решението во спорот за името да се бара поинтензивно, изјави посредникот на Обединетите нации(ОН) Метју Нимиц. Дојдено е времето решението во спорот за името да се бара поинтензивно, изјави посредникот на Обединетите нации(ОН) Метју Нимиц. Нимиц, за време на вчерашната прес конференција во Женева, рече дека двете земји се подготвени да најдат решение за спорот за името, што ќе имплицира поголема безбедност во регионот, а ќе овозможи и зачленување на Македонија во НАТО и Европската унија. Посредникот на ОН вчера со преговарачите од двете земји Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис...

Continue reading

FOTA

ФОТА бара забрана на КЕРС

Флавио Бријаторе објави дека Асоцијацијата на тимовите од Формула 1 (ФОТА) притиска за забрана на КЕРС на крајот од сезонава. Флавио Бријаторе објави дека Асоцијацијата на тимовите од Формула 1 (ФОТА) притиска за забрана на КЕРС на крајот од сезонава. Системот за зачувување на енергијата и нејзина повторна употреба е воведен годинава, но во моментов само неколку тимови го употребуваа откако го развија овој дел со разумен трошок и со измешани резултати. „Да, ФОТА сака забрана за него од 2010“, изјави Бријаторе за „Газета дело спорт“. „Веднаш сфативме дека КЕРС е генијален изум за трошење пари...

Continue reading

Ali Babadzan

ЕУ бара Турција да продолжи со реформите

Европската унија (ЕУ) синоќа во Прага побара Турција да го надмине застојот во реформите. Европската унија (ЕУ) синоќа во Прага побара Турција да го надмине застојот во реформите. “Процесот на реформи во Турција треба да се придвижат со нов импулс“, рече на прес-конференција шефот на чешката дипломатија Карел Шварценберг, кој ја предводи европската министерска тројка. Тој, заедно со шведскиот министер за надворешни работи Карл Билт и еврокомесарот за проширување Оли Рен, имаа средба со шефот на турската дипломатија Али Бабаџан. Турција ги започна пристапните преговори во 2005 година во текот...

Continue reading

logo

„Амнести интернешнл“ бара од Белорусија да ја укине смртната казна

Меѓународната организација за заштита на човековите права „Амнести интернешнл“ (АИ) апелира до Белорусија да ја укина смртната казна. Меѓународната организација за заштита на човековите права „Амнести интернешнл“ (АИ) апелира до Белорусија да ја укина смртната казна.„Властите во Белорусија треба под итно да воведат мораториум на извршувањето на смртните пресуди, како прв чекор кон целосно укинување на смртната казна, се наведува во соопштението на АИ. Директорот на АИ за Европа и за Централна Азија, Никола Дакурт истакна дека укинувањето на смртната казна ќе ја намали изолацијата на земјата....

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad