УЕФА покрена дисциплинска против Олимпик и М. Јунајтед

Синоќешниот натпревар од Лигата на Шампионите меѓу Олимпик Марсеј и Манчестер Јунајтед (0:0) ќе има и трето полувреме.

 |  Маја Савиќ  |
liga shampioni
лига на шампиони

Нани лево
Дисциплинската комисија на УЕФА покрена истрага за двата клуба. Олимпик ќе одговара бидејки неговите навивачи со ласерско светло го попречуваа фудбалерот на Манчестер Јунајтед Нани на неколку пати кога беше во напад кон голот на домаќинот.

Ова е втор пат навивачите од Марсеј да го прават овој прекршок. И порано тоа се случуваше на дуелите меѓу двата клуба, но тогаш мета на домашните навивачи беше Кристијано Роналдо, а клубот беше казнет парично со 3.200 евра.

Манчестер Јунајтед ќе биде на тапет заради палењето на факели од стана на неговите навивачи.