Ракометарите поразени од германците

Машката ракометна репрезентација на Македонија вчера во Вараждин во рамки на Светското првенство во ракомет е поразена во четвртото коло од Германија со 33:23.

 |  Крсте Голабовски  |
rakometari
ракометари

Македонија се наоѓа моментално на четвртото место во „Ц“ конкуренцијата, додека убедливо први се Германците.

rakometariВо натпревар со две различни полувремиња кој Македонија го заврши без тројцата најдобри играчи Алушевски и Мојсовски кои се повредија и Лазаров кој доби црвен картон, Германците го осигураа пласманот во вториот круг. Без Кире Лазаров во завршните 14 минути кога се кршеше резултатот тешко можевме да ја разубавиме сензационалната низа и против актуелниот светски првак.

Во градот домаќин на Ц-групата како и во претходните три кола и вечерва македонските навивачи и даваа голема поддршка на својата репрезентација која им возврати со водство на полувремето од 14:13.