Македонија – Португалија 1:1

Селекцијата на Македонската фудбалска репрезентација до 21 година вчера во Прилеп одигра нерешено 1:1 со соодветната селекција на Португалија во натпревар од групата 9 во квалификациите за Европското првенство.

 |  Крсте Голабовски  |
reprezentacija
репрезентација

Македонија поведе во 69-тата минута со голот на Муарем Муарем, а израмни Адриан Силва на една минута до истекот на регуларниот дел на натпреварот.
Португалците израмнувачкиот гол го постигнаа со играч повеќе откако во 78-та минута беше исклучен Алију поради втор жолт картон.
Ова е втор освоен бод во петтиот натпревар за нашиот национален состав.
Од 18 часот започна вториот натпревар од Групата, кој се игра денеска меѓу Грција и Литванија.
На 13 ноември Македонија во својот последен натпревар оваа година и гостува на Литванија.