Бод за Интер на гостувањето кај Парма

 |  Маја Савиќ  |
Calcio
калчо

CalcioВо одложениот натпревар од 22. коло (поради снег) од Серија А, синоќа во Парма фудбалерите на истоимената домашна екипа одигра нерешено со лидерот на табелата Интер 1:1.

Ова беше седми натпревар по ред без победа за Парма. Интер со освоениот бод ја зголеми предноста пред второпласираната екипа на табелата, Рома на девет бодови.

Парма поведе со голот на Валериј Божинов во 55 минута, а само пет минути подоцна Интер изедначи преку Марио Балотели. Горан Пандев го одигра целиот натпревар.

Интер е на чело на табелата со 53 бодови, Рома има 44, Милан е трет со 42, следуваат Наполи 38, Палермо 37…..