Арсенал одличен, Манчестер едвај

Во осмина финалето на англискиот Лига куп, Арсенал и Манчестер Јунајтед ги победија своите ривали, а меѓу најдобрите осум се најдоа и Стоук, Вотфорд и Лидс.

 |  Крсте Голабовски  |
Macester Junajted
Манчестер Јунајтед

Младата екипа на Асенал убедливо го совлада Виган со 3:0, Манчестер Јунајтед на Олд Трафорд дури после пеналот досуден во 76-та минута успеа да ја совлада екипата на Квинс Парк Ренџерси.

ArsenalВенгер како и секогаш кога неговата екипа игра на вакво натпреварување на теренот ги извади младите, и само со Виган замина еден чекор понатаму, во протоколот се најдоа 13 тинејџери. Киркланд да не бранеше одлично, резултатот ќе беше и поубедлив.

Тимот на Фергусон беше навистина шарен. Почнаа Нани, Тевес, Парк и Невил, а дури во 76-та минута после стартот над велбек досуден беше пенал, а Тевес го реши резултатот на натпреварот.