Милан изгуби на домашен терен во ЛШ

Mинимална предност по првите мечеви од осмина финалето во Лигата на Шампионите имаат Манчестер Јунајтед и Олимпик Лион.

 |  Маја Савиќ  |
Liga na shampioni
Лига на шампиони

Vejn RuniАнглискиот шампион беше надигран на ‘Сан Сиро’, но и покрај тоа ја сруши традицијата и за прв пат славеше во дуелот со Милан на италијанско тло. “Росоњерите” доминираа во поголемиот дел од мечот, но им недостасуваше завршниот удар. На другата страна, “црвените ѓаволи” среќно стигнаа до изедначување по ‘ненамерниот’ гол на Сколс, за во второто полувреме Руни да круниса два контранапади на својот тим за убедливи 3:1. Надежта на Миланезите им ја врати Сидорф, кој во 85-та минута го постави конечниот резултат. За разлика од Манчестер Јунајтед, Реал не можеше против традицијата, па “Жерлан” останува и понатаму неосвоив за “кралскиот клуб”. Победникот го одлучи прекрасниот гол на Макун, кој во 47-та минута го доведе Лион во водство и дури по тоа Реал нешто посериозно тргна во напад, но промена на резултатот не се случи.