Tag: zavrsi

regata

Заврши едриличарската сезона во Македонија

Со вчерашната регата Охрид – Струга, заврши едриличарската сезона во Македонија. Со вчерашната регата Охрид – Струга, заврши едриличарската сезона во Македонија. За ова година останува уште една меѓународна регата која ќе се одржи во Хрватска на која учество ќе земат 3 натпреварувачи од Македонија. Вчера во водите на Охридското езеро се одржа должинска регата за Минитонец  во организација на едриличарската федерација на Македонија. Регатата започна во 10.00 часот кога петте екипажи : Пајник, Галија,КСК Наутика ,Винту и Милка тргнаа од Охрид а првопласираните на целта во Струга пристигнаа во...

Continue reading

MMf

ММФ ќе ја заврши годината со добивка

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе ја заврши тековната 2008-2009 година (која завршува во април следната година) со добивка, а не со дефицит, како што претходно планираше. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе ја заврши тековната 2008-2009 година (која завршува во април следната година) со добивка, а не со дефицит, како што претходно планираше. Оваа изненадувачки добра вест се должи главно на зголемувањто на кредитите дадени од ММФ за справување со последиците од светската финансиска криза. Втора причина, иако во помала мера, е повисокиот профит од предвиденото во фондот, направен со вложувањата....

Continue reading

Biljanini izvori

Фамата околу Европското првенство во ракомет за жени конечно заврши

Од ЈП Билјанини Извори се презадоволни од тоа како успеале да се справат со сите барања од ЕХФ. Заврши Европското првенство во ракомет за жени. За некои граѓани како и да не било бидејќи малку кој знаеше дека се одржува токму во нашата земја. Конкретно во Охрид посетеноста на натпреварите беше минимална бидејќи како што велат граѓаните цената од 300 денари за 3 натпревари била прескапа за нивниот џеп. Сепак од ЈП Билјанини Извори велат дека се задоволни од тоа како помина првенството и пред се биле задоволни од реакциите на охриѓани упатени на сметка на спортската сала. Иако во Охрид првенството...

Continue reading

logo

Заврши второто коло на европското женско ракометно првенство

Со одигрувањето на натпреварите од А и Б групата заврши второто коло на европското ракометно првенство за жени кое се одржува во нашата земја.   Со одигрувањето на натпреварите од А и Б групата заврши второто коло на европското ракометно првенство за жени кое се одржува во нашата земја. Бранителот на титулата Норвешка, силната Романија, солидната Данска и изненадувањето Шпанија се новите сигурни учесници во втората рунда на 8 европски ракометен шампионат во нашата земја.ЕП Ракомет Групи А и Б – 2 коло Група А (Скопје) 18:15 Романија – Франција 30 : 25 20:15 Данска – Унгарија...

Continue reading

SONK

Заврши штрајкот на СОНК

Штрајкот на СОНК, што започна минатиот понеделник, заврши и училиштата од денеска продолжуваат со редовна настава.   Штрајкот на СОНК, што започна минатиот понеделник, заврши и училиштата од денеска продолжуваат со редовна настава. Ваква одлука доцна синоќа донесе Советот на СОНК на седницата, на која присуствуваа и министрите за образование и култура, Перо Стојановски и Елизабета Канчевска-Милевска и заменик-министерот за труд и социјала Спиро Ристевски. Од СОНК информираат дека на седницата била потпишана Спогодбата и колективните договори за основно и средно образование. Прифатени се и барањата...

Continue reading

Sv.Kliment

Заврши конкурсот за доделување награда за животно дело „Свети Климент Охридски“

Дваесет кандидатури пристигнале до Комисијата за прослави , манифестации , доделување на награди и призанија , за престижната 8 –мо декемвриска награда за животно дело, „Свети Климент Охридски“. Дваесет кандидатури пристигнале до Комисијата за прослави , манифестации , доделување на награди и призанија , за престижната 8 –мо декемвриска награда за животно дело, „Свети Климент Охридски“. Претседателот на Комисијата д-р Крсте Стојаноски вели дека наградат овој пат ќе биде доделена затоа што има поголем избор. Лани наградата за животно дело не се додели затоа што имале само две апликации....

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top