Tag: pol

Mexico City

Мексико Сити ги легализира браковите од ист пол

Собранието на Федералниот Округ Мексико Сити синоќа донесе одлука за легализаџија на хомосексуалните бракови. Собранието на Федералниот Округ Мексико Сити синоќа донесе одлука за легализаџија на хомосексуалните бракови. Со ваквата одлука, Мексико  Сити стана првиот град во Латинска Америка, што ги легализира браковите меѓу припадници на ист пол.Собранието усвои измени на Граѓанскиот кодекс на Мексико Сити, со кои досегашната дефиниција на бракот како „слободен договор за заедница меѓу маж и жена“ е заменета со „слободна заедница меѓу две лица“. „За“ измените се изјаснија 39 членови на Собранието,...

Continue reading

Luis Hamilton

Хамилтон дојде до пол позицијата во Шангај

Возачот на Мекларен, Луис Хамилтон во голема мерка ги зголеми шансите за освојувањето на титулата, со освојувањето на пол-позицијата за трката на големата награда на Кина во Шангај.    Возачот на Мекларен, Луис Хамилтон во голема мерка ги зголеми шансите за освојувањето на титулата, со освојувањето на пол-позицијата за трката на големата награда на Кина во Шангај. Луис Хамилтон во голема мерка ги зголеми шансите за освојувањето на титулата, со освојувањето на пол-позицијата за трката на големата награда на Кина во Шангај.Негоивот најголем ривал, Фелипе Маса од Ферари на утрешната трка ќе...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top