Tag: OI

Nodar Kumaritashvili

Трагедија на ОИ: Грузијски санкач загина на најбрзата патека на светот

Грузијскиот санкач Нодар Кумариташвили беше пренесен во болница откако со брзина од 144км/час удри во заштитната ограда за време на тренингот во Whistler пред почетокот на ЗОИ. За жал им подлегна на повредите. Грузијскиот санкач Нодар Кумариташвили беше пренесен во болница откако со брзина од 144км/час удри во заштитната ограда за време на тренингот во Whistler пред почетокот на ЗОИ. За жал им подлегна на повредите. Брзата помош му даде вештачко дишење и масажа на срцето на самото место на несреќата а потоа со хиликоптер беше префрлен во болница. Тренингот беше прекинат а грузијскиот спортист...

Continue reading

logo

Започнуваат безбедносните подготовки за ОИ 2012

Лондонската полиција ќе формира посебна единица која ќе ги истражува можните фалсификувани влезници и другите измами во врска со одржувањето на Олимписките игри во 2012 година. Лондонската полиција ќе формира посебна единица која ќе ги истражува можните фалсификувани влезници и другите измами во врска со одржувањето на Олимписките игри во 2012 година. Дополнителните финансиски средства ги обезбеди британската влада, откако полицијата оценила дека е можно криминалците да се обидат на различни начини да заработат на Олимписките игри. „Олимписките игри во Лондон се феноменална прилика за криминалците“...

Continue reading

лого

Денес ќе биде објавен домаќинот на ОИ 2016

Кој ќе биде домаќин на Олимписките игри во 2016 година ќе се знае денес по заседанието на Меѓународниот Олимписки Комитет (МОК) во Копенхаген. Кој ќе биде домаќин на Олимписките игри во 2016 година ќе се знае денес по заседанието на Меѓународниот Олимписки Комитет (МОК) во Копенхаген. По 18 часот, претседателот на МОК Жак Рог ќе го објави домаќинот на 31-те Летни Олимписки игри. Дали тоа ќе биде Мадрид, Чикаго, Рио де Жанеиро или Токио.Многу државници им пружија поддршка на своите градови (читај-лобираа), па во изминатите денови во Копенхаген пристигнаа шпанскиот крал Хуан Карлос, претседателот...

Continue reading

Luis Ignasio Da Silva

Бразил во игра за домаќин на ОИ 2016 година

Бразилскиот претседател Луис Игнасио “Лула “ да Силва беше во Лозана да ја поттикне конкуренцијата на Риод де Жанеиро во олимписките игри во 2016 година. Бразилскиот претседател Луис Игнасио “Лула “ да Силва беше во Лозана да ја поттикне конкуренцијата на Риод де Жанеиро во олимписките игри во 2016 година. Бразилскиот претседател верува дека Бразил е на патот на економското издигање и инвестира многу во инфраструктурата. “Бразил минува низ најдобрите моменти во неговата историја. Бразил се зајакнал како нација, економијата е стабилна, земјава се развива и ние изнвестираме многу во инфраструктурата....

Continue reading

Zak Rog

Рог лобира за рагби на ОИ

Претседателот на МОК Жак Рог, потврди дека ја поддржува иницијативата, рагбито да влезе во семејството на олимписки спортови за ЛОИ во 2016 година, но потсети дека тој нема право во донесување на таа одлука. Претседателот на МОК Жак Рог, потврди дека ја поддржува иницијативата, рагбито да влезе во семејството на олимписки спортови за ЛОИ во 2016 година, но потсети дека тој нема право во донесување на таа одлука. За време на посетата на Нов Зеланд, Рог изјави дека како поранешен рагби играч би сакал да ги види натпреварите во тој спорт на Игрите во 2016 година. „Би сакал рагбито да стане олимписки...

Continue reading

Budimpesta

Будимпешта Кандидат за ОИ 2020

Будимпешта ќе се кандидира за домаќин на летните Олимписки игри 2020 година. Будимпешта ќе се кандидира за домаќин на летните Олимписки игри 2020 година. Будимпешта ќе мора да почека одлуката да биде потврдена и од страна на парламентот на Унгарија, пред официјално да биде предадена кандидатурата. „Денеска сме поблиску од било кога во остварувањето на заедничкиот сон, организацијата на ОИ“ изјави градоначалникот на Будимпешта Габор Демски. Градската управа го усвои буџетот на натпреварувањето, по кој дирекните трошоци ќе бидат 518 милијарди форинти, нешто помалку од 2 милијарди евра, но се очекува...

Continue reading

kladivo

Одземени медалите на белорусите

На белоруските фрлачи на кладиво им се одземени двата медали од ОИ од Пекинг поради позитивните допинг тестови, соопштено е од страна на МОК. На белоруските фрлачи на кладиво им се одземени двата медали од ОИ од Пекинг поради позитивните допинг тестови, соопштено е од страна на МОК. Вадзим Девајтовски го освои среброто, но во крвта имал преголема доза на тестостерон. Бидејќи ова му е трет прекршок, 31-годишниот белорусин засекогаш е суспендиран од ОИ, а најверојатно и од сите натперавуравња организирани од страна на ИААФ. Од истат причина суспендиран е и брижонзениот Иван Вихан, а на светскиот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad