Tag: bakojani

Bakojani

Што доби Дора Бакојани за роденден?

Водечата грчка опозициска партија Нова демократија ја казни Дора Бакојани со исклучување од своите редови, заради нејзината поддршка за мерките на социјалистичката влада. Водечата грчка опозициска партија Нова демократија ја казни Дора Бакојани со исклучување од своите редови, заради нејзината поддршка за мерките на социјалистичката влада Со личната одлука да гласа во парламентот за мерките за штедење, предложени од социјалистичката влада, Дора Бакојани го загуби своето место во Нова демократија, партијата во која членува веќе три децении и која некогаш беше раководена од нејзиниот татко Константинос...

Continue reading

Дора Бакојани

Најавена средба на Дора Бакојани со Метју Нимиц во Њујорк

Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани на 27 септември ќе отпатува за Њујорк, каде ќе присуствува на заседанието на Генералното собрание на ОН. Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани на 27 септември ќе отпатува за Њујорк, каде ќе присуствува на заседанието на Генералното собрание на ОН. Како што соопшти грчкото Министерство за надворешни работи, на 28 септември Бакојани ќе се сретне со посреднкиот на ОН во преговорите за спорот околу името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц. За време на престојот во Њујорк, меѓу останатите, предвидени се и средби на Бакојани со...

Continue reading

Бакојани и Нимиц

Нимиц ги продолжува преговорите во Атина

Медијаторот Метју Нимиц денеска е на разговори со властите во Атина, ден откако се сретна со државниот врв во Скопје, во нов обид да ги приближи страните за договор околу разликите за името. Медијаторот Метју Нимиц денеска е на разговори со властите во Атина, ден откако се сретна со државниот врв во Скопје, во нов обид да ги приближи страните за договор околу разликите за името. Специјалниот посредник на Обединетите нации по прашањето за разликите околу името Грција и Македонија претпладнево ќе има средба со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, соопштено е официјално во Атина. Според...

Continue reading

Dora Bakojani

Бакојани со нови барања

Скопје да пристапи кон преговорите за иметo со „поинаква логика“. Ова го изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, откако во понеделникот се одржа нова рудна преговори за името. „Тие добија пораки од сите влади на Европските земји и на членките на НАТО. Се надевам дека ќе пристапат кон преговорите со поинаква политичка логика“, рече Бакојани. Од друга страна македонскиот премиер деновиве повтори дека предложеното име ќе оди на референдум. Преговарачите на Македонија и на Грција Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис се сретнаа во понеделникот во Женева со медијаторот на Обединетите...

Continue reading

Kirijakos Micotakis

Експлозија на бомба пред канцеларијата на братот на Дора Бакојани

Рачно изработена бомба експлодира ноќеска пред канцеларијата на пратеникот на грчката владејачка партија Нова демократија, Киријакос Мицотакис во Атина, предизвикувајќи само материјална штета, соопшти локалната полиција. Рачно изработена бомба експлодира ноќеска пред канцеларијата на пратеникот на грчката владејачка партија Нова демократија, Киријакос Мицотакис во Атина, предизвикувајќи само материјална штета, соопшти локалната полиција.Бомбата експлодирала на скалите пред канцеларијата на 41-годишниот Мицитакис, кој инаку е брат на грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани и син на...

Continue reading

Dora Bakojani

Бакојани во посета на Белград

Местото на Србија е во европското семејство, изјави за српскиот весник „Блиц“ грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани пред денешната посета на Белград во улога на претседавач на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ). Местото на Србија е во европското семејство, изјави за српскиот весник „Блиц“ грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани пред денешната посета на Белград во улога на претседавач на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).Бакојани истакна дека Србија одиграла клучна улога во формирањето на ОБСЕ, со оглед на тоа што првата...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top