Ознака: СВр

СВР Охрид им подари цвеќе на жените учеснички во сообраќајот

Post Views: 11 СВР Охрид-отсек за превенција, Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата и Интернационалната полициска асоцијација регион Охрид, денеска со симболичен подарок-цвеќе, на жените учеснички во сообраќајот, им го честитаа 8-ми март, Меѓународниот ден на жената.Годинава, оваа активност се реализира и на подрачјето на Струга, Кичево и Дебар, а во рамките на едукативната кампања „Жените возат одговорно”. Полициските службеници, на жените учеснички во сообраќајот им подарија и миризливи автомобилски освежувачи, но и едукативни флаери, како...

Continue reading

Казнети 27 возачи на подрачјето на СВР Охрид за возење под дејство на алкохол

Post Views: 0 На 19/20.01.2022 година од 22 до 04 часот, на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени акциски сообраќајни контроли.Притоа, 27 возачи се затекнати при управување моторно возило под дејство на алкохол (Охрид-08, Струга-04, Кичево-14, Дебар- 01). Tие веднаш се исклучени од сообраќај, одземени им се возачките документи и поднесени им се соодветни платни налози – се вели во соопштението наа СВР Охрид.

Continue reading

СВР Охрид започна со превентивната кампања „Не користи петарди и пиротехнички средства“

Post Views: 0 СВР Охрид, преку Отсекот за превенција, отпочна со превентивната кампања „Не користи петарди и пиротехнички средства”. Вчера на плоштадот „Крушевска Република”, полициски службеници и активисти на Црвениот Крст од Охрид, делеа едукативни флаери за штетноста од нелегалната употреба на пиротехника и реализираа вежба со мерки кон лица повредени од петарди.Целта на превентивната кампања е на граѓаните, пред се на најмладите, да им се укаже за можните опасности и последици од употребата на петарди и други пиротехнички средства, посебно актуелна пред...

Continue reading

Санкционирани 19 возачи во Охрид за престигнување на забранети места

Post Views: 0 На 17.12.2021 година, од 15 до 20 часот на подрачјето на СВР Охрид полициските службеници санкционирале 40 возачи кои извршиле престигнување на забранети и непрегледни места (Охрид-19, Струга-10, Кичево-03, Дебар-08).Санкционирани се и 10 возачи кои во Охрид, во и надвор од населено место, управувале возила со поголема брзина од дозволената – информираат од СВР Охрид.

Continue reading

Санкционирани 39 возачи за брзо возење на подрачјето на СВР Охрид

Post Views: 0 Во текот на вчерашниот ден (06.02.2022) на територијата на СВР Охрид спроведена e акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 39 возачи.Од нив две возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа 30 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а девет надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци. А во Кичево пак, биле затекнати 22 возачи кои управувале моторно возило под дејство на алкохол кои веднаш...

Continue reading

Вработен во спортска обложувалница со парите од прометот играл на VLT апарати-СВР БИЛТЕН

Post Views: 0 СВР Охрид поднесе кривична пријава против П.Б.(21) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување”.Тој, во периодот 02/03.11.2021 година, како касиер во спортска обложувалница во Охрид, противправно присвоил пари од прометот од кои, дел искористил да игра на VLT апарати, а дел ги давал на играчите кои биле присутни во обложувалницата. На тој начин, пријавениот го оштетил правниот субјект во вкупен износ од 568.886 денари – информираат од СВР Охрид.А на 13.12.2021 година, Д.К.(39) од Охрид во надлежната полициска...

Continue reading

10 возачи управувале моторно возило под дејство на алкохол на подрачјето на СВР Охрид

Post Views: 0 На 10-ти и 11-ти декември 2021 година од 23 до 05 часот, на подрачјето на СВР Охрид спроведени се засилени сообраќајни контроли.Притоа, полициските службеници затекнале 10 возачи кои управувале моторно возило под дејство на алкохол (Охрид-02, Струга-05, Кичево-02, Дебар-01). Тие се исклучени од сообраќај и одземени им се возачките документи по што ќе им бидат поднесени соодветни платни налози – информираат од СВР Охрид.

Continue reading

Казнети 55 возачи на подрачјето на СВР Охрид поради надминување на дозволената брзина

Post Views: 4 На 8-ми и 9-ти декември 2021 година на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени акциски сообраќајни контроли, а притоа казнети се 55 возачи.Притоа, полициските службеници регистрираа и санкционираа 55 возачи на моторни возила кои во населено место управувале со поголема брзина од дозволената (Охрид-21, Струга-13, Кичево-21) и 22 возачи што ја пречекориле дозволената брзина, надвор од населено место (Охрид-09, Дебар-13). Полициските службеници во Охрид затекнаа и од сообраќај исклучија едно лице кое управувало моторно возило под дејство на алкохол, а...

Continue reading

68 санкции за брзо возење на подрачјето на СВР Охрид

Post Views: 4 Денеска (05.12.2021) од 11 до 15 часот, на подрачјето на СВР Охрид спроведена е акциска контрола на брзината со која се движат возилата. Притоа, санкционирани се 68 возачи кои ја пречекориле максимално дозволената брзина.Од нив, 20 на територија на Охрид, 29 на територија на Струга, 12 на територија на Кичево, а седум на територија на Дебар. Aпелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбеден сообраќај на патиштата – информираат од СВР Охрид.

Continue reading

Засилени сообраќајни контроли на СВР Охрид

Post Views: 6 На 26.11.2021 година, на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени сообраќајни контроли при што, полициските службеници затекнале и санкционирале 17 возачи на моторни возила кои во и надвор од населено место се движеле со брзина поголема од дозволената (Охрид-02, Струга-07, Кичево-05,, Дебар-03).Санкционирани се 12 возачи на моторни возила поради извршено престигнување на непрегледни и на места каде престигнувањето е забрането (Охрид-11, Дебар-01), а во Струга, со специјално возило „пајак”, подигнати се четири моторни возила кои биле непрописно...

Continue reading

СВР Охрид: Приведено лице за семејно насилство

Post Views: 0 На 16.02.2021 година во СВР Охрид, пријавен е физички напад извршен од Е.Б.(55) врз неговата сопруга и синот. Напаѓачот е приведен во полициска станица и против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Continue reading

СВР сеуште трага по осомничениот за убиството на Дилавер Бојку – Леку

Post Views: 5 Се трага по убиецот на Дилавер Бојку Леку. СВР Охрид и полициската станица во Струга преземаат интензивни мерки за пронаоѓање на сторителот на казненото дело „убиство“ извршено вчера во 16 часот и 30 минути во ресторантот „Аква блу“ во Струга. 55 годишниот Леку откако било пукано во него од непосредна близина, во бесвесна состојба бил донесен на хируршкото одделение во струшката болница каде по неуспешна реанимација ,констатирана е смрт. На местото на настанот извршен е криминалистичко-технички увид предводен од Јавен обвинител при Основното јавно обвинителство...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top