Ознака: против

Ohrid

Шеста Конференција за борба против корупција

Post Views: 0 Претставници на повеќе од 45 земји од Европа и Централна Азија ќе учествуваат на шестата Конференција за борба против корупција – предизвиците за проширувањето на ЕУ, што во организација на Владата на Република Македонија и Министерството за правда, во соработка со Transparency International и Транспарентност нулта корупција Македонија, се одржува денеска во Охрид.Конференцијата свечено ќе ја отвори премиерот Никола Груевски, а обраќања ќе имаат и вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски, министрите за надворешни работи и за правда, Антонио...

Continue reading

статистика

Хрватите рекоа „НЕ“ на истополовите бракови

Post Views: 0 Денеска во 9:00 часот беа објавени резултатите од референдумот за уставно дефинирање на бракот во Хрватска. Откако се обработени сите избирачки места, резултатите се следниве: 946.433 или 65,87 отсто од гласачите заокружиле „За“, а 481.534 гласачи или 33,51отсто „Против“. За резултатите во Хрватска синоќа известуваа и највлијателните светски медиуми, со забелешка – „референдумското прашање беше насочено против хомосексуалното малцинство“. „Хрватите на референдумот ја поддржаа забраната за истополови бракови. Речиси 90 отсто од хрватската популација која брои...

Continue reading

Ljubomir Frckovski

Пресуда по тужбата на Груевски против Фрчковски

Post Views: 0 Кривичниот суд денеска треба да ја соопшти пресудата по приватната тужба на Никола Груевски против Љубомир Фрчкоски, поднесена по објавување на колумна на Фрчкоски во „Дневник” минатата година. Во завршниот збор тужителот побара осудителна пресуда, а на име на нематеријална штета Фрчкоски за клевета, навреда и омаловажување да плати 6 милиони денари. Тужителот го товари Фрчкоски за три кривични дела клевета, навреда и омаловажување. Бранителот и тужениот тврдат дека колумната е став за да се расветли транспарентната работа на актуелната власт и политичарите...

Continue reading

Megasi

Кампања против насилство врз децата

Post Views: 0 Првата детска амбасада во светот Меѓаши денеска ќе одржи прес конференција посветена на кампања под мото „Родителите кои ги тепаат своите деца сакаат да го сокријат тоа.” Цел на кампањата е да се влијае на создавање поодговорно родителство и да се подигнеме свеста околу потребата за поддршка и помош на децата. Кампањата е дел од меѓународниот проект „Детство без насилство – кон подобар систем на детска заштита во Источна Европа“. На прес конференцијата, како што е соопштено., ќе бидат изнесени неколку случаи на физичко насилство врз деца од нашиот СОС телефон...

Continue reading

Силвио Берлускони

Демонстрации против Силвио Берлускони

Post Views: 0 Демонстрации против претседателот на италијанската влада Силвио Берлускони се најавени за сабота во Рим, под мотото „Берлускони дај оставка“. Организаторите на „Денот без Берлускони“ очекуваат десетици илјади луѓе на демонстрациите против италијанскиот премиер. На протест повика група блогери критични кон власта, а им се придружија италијанските синдикати, левичарските групи, опозициската партија Италија на вредности и поранешниот државен обвинител Антонио Ди Пјетро.{loadposition content9}

Continue reading

dileri

Војна против голем мексикански нарко картел

Post Views: 0 Повеќе од 750 членови на мексиканси нарко картел биле уапсени во операција на полицијата во САД, Мексико и Канада. Американското Министерство за правда соопшти дека е му е нанесен „уништувачки удар“ на 35 години постоечкиот нарко картел Синелоа, кој се нарекувал и „Федерацијата“, и е еден од најголемите во Мексико. Во операциите во Калифорнија, Минесота и Мериленд вчера биле уапсени повеќе од 50 лица. Тие се обвинети за шверц и распространување на дрога, како и за перење пари. „Организациите за меѓународен шверц на дрога се трајна и сериозна закана за меѓународната и...

Continue reading

Giorgio Napolitano

Италијанскиот претседател против еутаназија

Post Views: 0 Италијанскиот председател, Џорџо Наполитано одби да потпише итен закон донесен од владата, за прекин на доводот на храна на Елуана, жена која 17 години е во вегетативна состојба,а чие семејство по судски пат се избори за правото на нејзината смрт. Председателот кој веќе ја најави својата одлука, нема да го стави потписот на законот со образложение за негова неуставност. Премиерот Силвио Берлускони изјави дека ако председателот не го стави својот потпис, веднаш ќе го свика парламентот, со цел парламентарното мнозинство да го направи тоа. 37-годишната Елуана...

Continue reading

prostitutka

Норвешка донесе закон против макроата

Post Views: 0 Во Норвешка од 1 јануари во сила влегува нов закон, што забранува купување сексуални услуги како на територијата на цела земја, така и од страна на норвешки граѓани кои се наоѓаат во странство. Законот нема да ги гони проститутките, туку подведувачите на жените. Прекршителите на законот ризикуваат парична казна или затвор од шест месеци, или и двете заедно. Во случаи во кои се замешани малолетни деца или постојат отежителни околности за сторителот, казната може да биде дури и построга. Според некои критичари, законот ќе ги принуди проститутките да преминат...

Continue reading

Милибанд прoтив нова „студена војна“

Post Views: 0 Еден ден по руското признавање на независноста на отцепените грузиски области Абхазија и Јужна Осетија, западни земји ја предупредија Русија да не се враќа во ерата на „студената војна”. Францускиот претседател Саркози го опиша решението на Москва како неприфатлив обид за менување на границите а Германија побара целосно спроведување на прекинот на огнот меѓу Русија и Грузија. Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Милибанд, при посетата на Украина, ги повика западните земји да си ги преиспитаат односите со Русија. Тој воедно ја повика Русија...

Continue reading

mikrofoni

Донесени измените во Законот за медиуми

Post Views: 0 Собранието на Република Македонија во рамките на денешното продолжени на 82. седница со 55 гласови „за“ и осум „против“, како и 11 гласови „за“ и еден „против“ од пратениците од помалите етнички заедници го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за медиуми, по скратена постапка. Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски образложувајќи ги измените и дополнувањата рече дека тие се усогласени со еснафските здруженија на новинарите и со нив се изземаат интернет порталите од системските решенија. Појасни дека со измените...

Continue reading

Претпоставки и коментари наместо да се праша втората страна

Post Views: 0 Серија различни текстови во прилог на иста видео снимка се појавија на повеќе дигитални медиуми, на кои заеднички именител им е констатирање и коментирање, со инсинуирање на вмешаноста на Радмина Шекеринска, актуелната министерка за одбрана и носистел на листата во Изборната единица број пет, од коалицијата „Можеме“. Го реценцираме текстот на vecer.mk, насловен :„Боки по дома со другарките Катица и Радмила (фото+видео)“, во кој сајтот информира дека на социјалните мрежи се појави фотографија и видео на неправосилно осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски...

Continue reading

Roger Federer

Федерер против Андреев на Австралија опен

Post Views: 0 Светскиот рекет број 1 Роже Федерер за противник во воведниот натпревар од гренд слем турнирот Австралија опен го доби рускиот тенисер Игор Андреев. Хуан Игнасио Чела (Аргентина), Виктор Ханеску (Романија)Фернандо Вердаско (Шпанија), Карстен Бал (Австралија)Новак Ѓоковиќ (Србија), Даниел Гимено Травер (Шпанија)Михаел Јужни (Русија), Ричард Каскет (Франција)Сантијаго Гиралдо (Колумбија), Томи Робредо (Шпанија)Џо Вилфрид Цонга (Франција) ,Сергеј Стакховски (Украина)Енди Родик (Австралија), Тиемо де Бекер (Холандија)Џејмс Блејк (САД)- Арнолд Клемент (Франција)Питер...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top