Tag: Мајкл

Уметнички дела од Мајкл Клос како признание за медицинските сестри од Општа болница Охрид

Благородниот гест е признание за сестрите кои се херои во првите  линии во борбата со Ковид 19.  Сликите беа предадени на кратка манифестација организирана од Здужението за култура и уметност “Мацково” Охрид -Црвена Вода и Злата Змејкоска Гашпаровиќ, медицинска сестра во пензија. Дваесетина дела,  платна и цртежи на светски познатиот ликовен уметник со македонско потекло, Мајкл Клос ќе ги красат домовите на медицинските сестри од ЈЗУ Општа болница Охрид. Уметникот ги испрати сликите од Торонто и ги донира во знак на признание кон Инфективниот оддел на Општата болница во Охрид, македонското здравство...

Continue reading

ОТВОРЕНА ЛИКОВНА ИЗЛОЖБА НА МАЈКЛ КЛОС

Градоначалникот на општина Охрид, Константин Георгиески, во Куќата на  Уранија – МАНУ, ја отвори изложбата на Мајкл Клос, канадски и светски уметник со македонско потекло. Градоначалникот на општина Охрид, Константин Георгиески, во Куќата на Уранија – МАНУ, ја отвори изложбата на Мајкл Клос, канадски и светски уметник со македонско потекло. – Мајкл Клос е светски познат ликовен, драмски и филмски уметник, дизајнер и докажан хуманитарец. Тој е светски и наш. Судбината сакала од родниот град Торонто во Канада, во средината на осумдесетиите години од минатиот век, да тргне да ги бара своите корени...

Continue reading

Почина поп ѕвездата Џорџ Мајкл

Светската музичка ѕвезда Џорџ Мајкл почина на 53-годишна возраст во негоиот дом во Велика Британија. Џорџ Мајкл (роден како Георгиос Кириакос Панајоту 25 Јуни 1963 – 25 декември 2016) — британски музичар, пејач, текстописец и продуцент за снимање кој се издигна помеѓу славните во 1980-тите кога го оформи поп-дуото “Wham!” (Вем!) со неговиот средношколски другар Ендру Ридгелеј. Неговата прва соло песна “Careless Whisper” (Безгрижен Шепот) излезе додека тој се уште беше дел од дуото, и продаде околу шест милиони копии низ цел свет. Како еден од најпродаваните светски музичари, Мајкл има...

Continue reading

slikar

Сликарот од Канада, Мајкл Клосе личната архива ја предаде на охридскиот архив

Сликарот од Канада, Мајкл Клосе личната архива ја предаде на охридскиот архив. Мајкл Клосе, светски познатиот ликовен уметник од Канада , со македонско потекло, личната архива поврзана  со неговото сликарско творештво ја донира  во охридскиот архив. Станува збор за негова лична документација од изминативе 4 децении творештво и  содржи слајдови од неговите слики, дневници кои ги пишувал во изминатите години, исечоци од весници, преписки од организирање на изложби. Мајкл вели долго размислувал и одлучил  дека најдобро место е  неговата лична архива да биде донесена во Охрид. „ Прво едно поголемо...

Continue reading

film

„Споменикот на Мајкл Џексон“ премиерно пред Охриѓани

Филмот “Споменикот на Мајкл Џексон” (2014) во режија на Дарко Лунгулов, жарн комедија / драма ќе биде поставен на кино репертоарот на Центарот за култура „Григор Прличев“, во деновите 9-ти (вторник), 10-ти (среда), 11-ти (четврток) декември 2014 година, почеток 20.00 часот, влез 100 денари. Филмот “Споменикот на Мајкл Џексон” (2014) во режија на Дарко Лунгулов, жарн комедија / драма ќе биде поставен на кино репертоарот на Центарот за култура „Григор Прличев“, во деновите 9-ти (вторник), 10-ти (среда), 11-ти (четврток) декември 2014 година, почеток 20.00 часот, влез 100...

Continue reading

Lupita i Majkl

Љубов се роди помеѓу робинката и робовладетелот

Како што отсекогаш не учеле, животот не е онаков каков што се прикажува во филмовите, а ова го потврдува и приказната за Мајкл Фасбендер и Лупита Нионг! Како што отсекогаш не учеле, животот не е онаков каков што се прикажува во филмовите, а ова го потврдува и приказната за Мајкл Фасбендер и Лупита Нионг! Ѕвездите на оскаровецот “12 години ропство”, кои во текот на филмот имаа неверојатно тешки улоги, зад камерите сепак имале и повеќе од пријателски однос. Кон крајот на минатата година, Мајкл и Лупита имале кратка, но страсна љубовна романса, за време на филмскиот фестивал во Торонто,...

Continue reading

izlozba

Ликовната одисеја на Мајкл и Менка Клоус тргнува од Трпејца

Една од основните идеи на сликарството на Мајкл е хуманизмот и филантропијата. После неколку изложби во Рим, Сплит и Задар, македонскиот брачен пар Мајкл и Менка Клоус со своите дела доаѓаат и во земјата од која потекнуваат. Новниот ликовен проект е насловен „Сликарството на патот до хуманоста“ и сосема адекватно на насловот, сите нивни изложби се добротворни и најголемиот дел од сликите се подаруваат. Нивната македонска ликовна одисеја започнува од Трпејца. „Денес се отвори изложбата во Трпејца. Тоа ќе ни е првата изложба во Македонија, па потоа следуваат неколку изложби, едната е во Скопје,...

Continue reading

Michael Phelps

Фелпс не му се враќа на пливањето

Најуспешниот олимпиец на сите времиња, американскиот пливач Мајкл Фелпс, кој стави крај на својата успешна кариера, ги демантираше наводите дека ќе се врати во базенот и ќе се подготвува за настап на ЛОИ 2016 во Рио де Жанеиро. Најуспешниот олимпиец на сите времиња, американскиот пливач Мајкл Фелпс, кој стави крај на својата успешна кариера, ги демантираше наводите дека ќе се врати во базенот и ќе се подготвува за настап на ЛОИ 2016 во Рио де Жанеиро. Телевизиската станица „NBC2“ деновиве објави дека Фелпс има план да му се врати на пливањето, а шпеулациите се засилија затоа што тоа беше сторија...

Continue reading

oliver dvojakoski

Македонскиот млад кошаркар Довјакоски, наскоро во кампот на Џордан

Македонскиот кошаркарски талент, Оливер Двојаковски, добил покана да учествува во еден кампот на Мајкл Џордан, кој е еден од најпрестижните кампови за млади кошаркари во светот. Македонскиот кошаркарски талент, Оливер Двојаковски, добил покана да учествува во еден кампот на Мајкл Џордан, кој е еден од најпрестижните кампови за млади кошаркари во светот. Младинскиот репрезентативец на Македонија веќе две години настапува за Кахасол од Севиља. Европското издание на кампот на Џордан ќе се одржи во Барселона од 1. до 3. март. Покана за учество во кампот, според прецизна селекција добија 40 најталентирани...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top