Ватерполистите шести

Ватерполо репрезентацијата на Македонија ги заврши предолимписките квалификации во Едмонтон на 6. место.

 |  Голабовски Крсте  |
vaterpolisti
ватерполисти

Причина за поразот за избраниците на селекторот Поповски беше очајниот старт на мечот кога во првиот период губеа со 4:0.

vaterpolistiВо продолжението ватерполистите заиграа далеку подобро и со серија од 3:0 во последната четвртина поведоа со 9:8. Македонија на 1:25 минута до крај имаше предност од 10:9, но Кубада со два гола по ред од кои решавачкиот на 20 секунди пред крај го одлучи победникот.

Најистакнат поединец во македонскиот состав беше Мирослав Ранџиќ со четири гола, Марко Мартиниќ даде два, а Матео Чук, Иван Басара, Димитар Димовски и Даниел Бениќ беа стрелци на по еден погодок.
Претходно нашите ватерполисти ја испуштија шансата за пласман на Олимписките игри во Лондон по поразот во четвртфиналето од фавориот Шпанија од 9:6.