Dora Bakojani

Бакојани со нови барања

Dora BakojaniСкопје да пристапи кон преговорите за иметo со „поинаква логика“.

Ова го изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, откако во понеделникот се одржа нова рудна преговори за името.

„Тие добија пораки од сите влади на Европските земји и на членките на НАТО. Се надевам дека ќе пристапат кон преговорите со поинаква политичка логика“, рече Бакојани.

Dora BakojaniОд друга страна македонскиот премиер деновиве повтори дека предложеното име ќе оди на референдум.

Преговарачите на Македонија и на Грција Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис се сретнаа во понеделникот во Женева со медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц, кој на почетокот на јули треба да ги посети Скопје и Атина.

 

{loadposition content9}

bakojani, baranja, Dora, ime, novi, Бакојани, барања, Дора, име, нови

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top