Жените се поуспешни претприемачи од мажите

busineswomenНивната улога во претприемаштвото добива се поголема актуелност како во развиените така и во земјите во развој.

Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ – хуманиатарки

pomoshУнијата на жени од ВМРО ДПМНЕ, повторно во хуманитарна акција. По посетата на геријатриското одделение пред неколку денови, денеска тие во просториите на Црвениот крст донираа облека.   

Македонија домаќин на ЕП во фудбал за жени до 19 години

fudbal zeniМакедонија од 25 мај до 5 јуни годинава ќе биде домаќин на европското првенство во фудбал за жени до 19 години.

Избор на 10 најуспешни жени менаџери во Македонија

biznismenkaВо организацијата на агенцијата „Марили“ денеска во Скопје ќе се одржи изборот на 10 најуспешни жени менаџери во Република Македонија.

Заедно против Семејното Насилство

излагачЛокалната агенција за Развој од Струга работи на проект „Театар на потчинети“. Во него се вклучени трите општини Охрид, Струга и Вевчани. На синоќешната панел дискусија во Охрид недостасуваа клучните луѓе од одделот за родова еднаквост.

Пет жени застрелани при напад во фитнес клуб во САД

fitnes klubПет жени беа убиени, а најмалку 15 други ранети, кога вооружен маж отвори оган врз присустните во еден фитнес клуб во предградието на Питсбуург, Бриџвил, во американската сојузна држава Пенсилванија.

Македонија еден од домаќините на женската ЛШ

tabeliМакедонија од денеска е домаќин на една од квалификационите групи во најелитното европско фудбалско натпреварување, Лигата на шампиони (ЛШ), во женска конкуренција.