Tag: vraka

Aleksandar Petreski

Петрески-пишман аџија

ТВМ дознава: Градоначалникот  Александар Петрески ќе ја прекине официјалната посета на Австралија и ќе се врати во Охрид . ТВМ дознава: Градоначалникот на Охрид, Александар Петрески ќе ја прекине официјалната посета на Австралија и ќе се врати во Охрид.  Тоа наводно се должи на  големиот притисок од јавноста, но и од неговата партија СДСМ, како резултат на критиките со негативна конотација на сметка на Петрески поради заминувањето во Австралија во време кога Охрид се соочува со сериозна хидролошка состојба. Инаку, градоначалникот пред два дена замина на службеното патување во Австралија  на...

Continue reading

Luca Toni

Лука Тони се враќа во Италија

Италијанскиот напаѓач во редовите на  Баерн Минхен Лука Тони е категоричен дека нема да остане во Баерн по завршувањето на есенската полусезона. Италијанскиот напаѓач во редовите на  Баерн Минхен Лука Тони е категоричен дека нема да остане во Баерн по завршувањето на есенската полусезона. Иако претходно изјави дека повеќе нема да зборува за неговото заминување од Баерн како би ги избегнал евентуалните проблеми со раководството на Баварците,  денес по објавата дека нема да биде во тимот за натпреварот од Лигата на Шампионите со Јувентус сепак  даде изјава за италијанските медиуми. „Едно е јасно-ќе...

Continue reading

Atlantis

Атлантис се враќа дома

Вселенскиот брод Атлантис се очекува денеска да слета во вселенскиот центар Кенеди на Флорида, по 12-дневната мисија на Меѓународната вселенска станица. Вселенскиот брод Атлантис се очекува денеска да слета во вселенскиот центар Кенеди на Флорида, по 12-дневната мисија на Меѓународната вселенска станица. Атлантис беше лансиран пред точно 11 дена со шест членови на екипажот, а целта на мисијата беше да се достават два контејнери со резерви делови чија тежина изнесува 12 тони. Еден од дефектите што Атлантис требаше да го поправи е расипаниот уред за рециклирање на урината, што е дел од системот...

Continue reading

Felipe Masa

Ферари може да смета на Маса од 2010

Повредениот возач на Формула 1, Фелипе Маса, ќе биде стопроцентно подготвен за повторно да вози почнувајќи од следната сезона, соопшти неговиот тим Ферари по вчерашните дополнителни медицински прегледи на Бразилецот во Мајами. Повредениот возач на Формула 1, Фелипе Маса, ќе биде стопроцентно подготвен за повторно да вози почнувајќи од следната сезона, соопшти неговиот тим Ферари по вчерашните дополнителни медицински прегледи на Бразилецот во Мајами. Портпаролот на тимот ја отфрли можноста Маса да се врати до крајот на годинава. Нивниот возач во следните неколку дена ќе има пластична операција,...

Continue reading

Michael Schumacher

Шумахер полека се враќа во форма

Седумкратниот светски шампион изјави дека загубил три килограми како дел од програмата за враќање во форма и замената на Фелипе Маса. Седумкратниот светски шампион изјави дека загубил три килограми како дел од програмата за враќање во форма и замената на Фелипе Маса. „Моментално сум среде подготовките за големата награда на валенсија, загубив три килограми, многу важно за мускулната маса, а единствено ме загрижуваат болките во вратот. Морам да поработам на тоа бидејќи здравјето ми е приоритет, и тоа го знаат сите во Ферари“, изјави Шумахер.Тој треба да се врати во Ф1 на големата трка за Наградата...

Continue reading

bolid

Тимот на Марч се враќа во Ф1

Се чини дека нема крај, барем кога се во прашање екипите кој сакаат или кој аплицираа за наредната сезона да учествуваат во Ф1 светското првеснтво. Се чини дека нема крај, барем кога се во прашање екипите кој сакаат или кој аплицираа за наредната сезона да учествуваат во Ф1 светското првеснтво. Марч е нов кандидат, поточно тоа е екипата која мешу првите поднесе апликација за наредната сеозна. Сопственикот е Андру Фитон, богаташ, кој има свој посед и во англискиот нисколигаш Свиндон. За разлика од останатите екипи, Марч веке има солидно искуство во Формула 1.Екипата се појави во 1970година како...

Continue reading

Usein Bolt

Болт се враќа на тренинзите

Два дена откако имаше собраќајна несреќа, атлетичарот Усеин Болт најави дека за една недела ќе им се врати на тренинзите. Два дена откако имаше собраќајна несреќа, атлетичарот Усеин Болт најави дека за една недела ќе им се врати на тренинзитеЈамајканецот Усеин Болт кој ги држи светските рекорди во трките на  100, на 200 метри и штафета четири пати по 100 метри, но кој е и трикратен олимписки шампион од игрите Пекин 2008, во средата имаше многу среќа. Иако излета од патот со својот автомобил, од полууништеното возило излезе само со мали повреди. Сега откако поминаа речиси два дена од тој настан,...

Continue reading

statua

Државата етапно го враќа сјајот на Музејот на Робевци

Четвртоодделенките Марија и Елена, денес беа едни од ретките посетители кои со внимание  и интерес го  разгледаа Музејот, Куќата  на Робевци. Девојчињата велат не се за прв пат тука, но сакаат да ги  обноват  помалку подзаборавените впечатоци. Со детска сериозност раскажуваат дека со нивните врсници често разговараат за овој Музеј и се фасцинирани од неговата убавина и местоположба. Сјајот на овој величенствен  објект државата го  враќа eтапно во текот на последните две години. Со  обновување на фасадите од јужната и северната страна, и замената на дограмата доаѓа уште повеќе до израз неговата...

Continue reading

Van der Sar

Ван дер Сар не се вараќа во репрезентацијата на Холандија

Голманот на Манчестер Јунајтед Едвин Ван дер Сар ја отфрли молбата на селекторот Берт Ван Марвик да се врати на голот на репрезентацијата на Холандија. Голманот на Манчестер Јунајтед Едвин Ван дер Сар ја отфрли молбата на селекторот Берт Ван Марвик да се врати на голот на репрезентацијата на Холандија. „Едвин ми соопшти минатата година дека репрезентацијата за него е затворена книга. Знаев каков ќе биде неговиот одговор, но, мое беше да се обидам да го вратам“, изјави селекторот Марвик за холандските медиуми. Кризата на голманската позиција во Холандија е многу очевидна, откако Мартин Стекеленбург...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top