Крвава престрелка во Струга

ubistvoКако да не беа доволни последните случувања во Охрид, каде трагично настрада српски турист, па за нецели три дена да падне жртва и во Струга.

Струшкиот регион открива тајни од железното доба

Lokalitet TashmarunishtaДеновиве на локалитетот во струшкото село Ташмаруништа археолозите пронајдоа стари копја, белегзии, керамички предмети и други вредни експонати.

На секој чекор паркинг

parkingБесправно одземен единствениот слободен простор на основците во Струга. Дворното место на ОУ „Браќа Миладиновци“, претворено во приватен паркинг простор. Никој не знае што се случува и кој е одговорен за тоа.

Плажите во Струга во вистински раце

PlazaСтрушките плажи се добиени во ферплеј. Ова е ставот на градоначалникот на општина Струга Рамиз Мерко, после вчерашната објава на идните концесионери на овие плажи.

Се шушка во Струга

vmro-dpmneПретседателското место на струшкиот огранок на ВМРО – ДПМНЕ примамлива позиција за повеќето партиски активисти во оваа општина. До крајот на неделава треба да се знае кој ќе застане на оваа челна позиција.

Едрилици со парче душа

edrilica„Кога градителот внесува дел од себе во објектот, тогаш објектот добива душа“, вели Влатко Кавај, кој речиси четириесет години гради едрилици.

Проблем во Струга, нова преливна шахта

shahta precistitelnaНе престанува човечкото злосторство кон животната средина, обвинија денес струшките екологисти, Со изградбата на дополнителна шахта од страна на МЈП „Проаква“, тие сметаат дека во опасност се доведува еко системот на реката Црн Дрим.

Рикер во Струга

Riker i MerkoИднината на Македонија е во нејзината мултиетничка младина, која на полето на образованието има постигнато голем напредок. Ова е констатација на американскиот амбасадор Филип Рикер.

Странските инвеститори чекаат

deponijaРегионалната депонија наместо да затвара стари рани отвора нови. Југозападниот регион сеуште на статус кво за доделување под концесија на регионалната депонија.