Tag: samo

Kimi Raikonen

Кими во Ф1 само со Мекларен

Пилотот на Ферари, Кими Раиконен призна денес во Абу Даби, дека единствената шанса да вози во Ф1 е тимот на Мекларен. Пилотот на Ферари, Кими Раиконен призна денес во Абу Даби, дека единствената шанса да вози во Ф1 е тимот на Мекларен. Финецот го напушта Ферари на крајот од оваа сезона, откако италијанците ги сакаат Фернандо Алонсо и Фелипе Маса. Според Ајсмен, варијантата Тојота не ни стои на дневен ред. „Не сме дискутирале за Тојота. Доколку сакам да возам во Формула 1, единствена опција ми е Мекларен. Во текот на следните неколку денови се ќе биде јасно. Ќе видиме што ќе биде. Можам да возам...

Continue reading

DIK

ДИК прифати само два приговори

Државната изборна комисија изутринава го заврши разгледувањето на преостанатите 34 приговори, кои беа поднесени од ПЕИ, коалицијата „Заедно за Шуто Оризари“, ВМРО-НП, СДСМ и од СДУ. Државната изборна комисија изутринава го заврши разгледувањето на преостанатите 34 приговори, кои беа поднесени од ПЕИ, коалицијата „Заедно за Шуто Оризари“, ВМРО-НП, СДСМ и од СДУ. Беше усвоен еден приговор од ПЕИ, за избирачкото место 1872, во селото Заграчани, општина Струга. Во изводот од избирачкиот список, во ова избирачко место, се запишани 1011 избирачи. Во првиот дел од седницата, што почна завчера, беше...

Continue reading

logo

ДИК уважи само еден приговор

Државната изборна комисија (ДИК) прифати само еден од досега разгледаните 61 приговори за вториот круг на локалните избори. Државната изборна комисија (ДИК) прифати само еден од досега разгледаните 61 приговори за вториот круг на локалните избори. На седницата што ја прекина доцна синоќа, ДИК го уважи само приговорот од ДУИ за избирачкото место 2327 во Арачиново, на кое се запишани 1921 избирачи. Сите други приговори поднесени од ДУИ, ДПА, ВМРО – ДПМНЕ и група избирачи беа одбиени, соопшти ДИК. Разгледувањето на преостанатите 34 приговори за вториот круг на изборите за градоначалници и советници...

Continue reading

logo

Можно решение само со две посебни држави

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама остана посветена на решение за две држави во израелско-палестинскиот конфликт. Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама остана посветена на решение за две држави во израелско-палестинскиот конфликт. “Остануваме на ставот за две држави. Во наш интерес и во интерес на целиот регион е Израелците и Палестинците да живеат едни покрај други во мир и безбедност“, изјави анонимен претставник на САД, кој е во делегацијата на Обама во Лондон, каде ќе учествува на Самитот Г-20. Светските агенции синоќа пренесоа дека новиот шеф на...

Continue reading

izbori

Поднесен само еден приговор до ДИК

Станува збор за приговор на групата избирачи од независната листа чиј носител е Владо Цветкоски. Само еден поднесен приговор до Државната изборна комисија во врска со гласањето на Локалните избори во општина Охрид. Станува збор за приговор на Групата избирачи од независната листа со реден број 13, чиј носител е Владо Цветкоски. Утринава во присуство на претставници на општинската изборна комисија во ДИК се разгледуваше приговорот. Согласно Изборниот законик во рок од 48 часа ДИК треба да се произнесе дали го одбива или усвојува поднесениот приговор.Доколку постои незадоволство, против решението...

Continue reading

eko proizvodi logo

Само еден од охридските хотели покажал интерес за еколошки стандарди

На денешната работилница што се одржа во Охрид, на тема примена на еколошките критериуми за заштита на животнта средина, хотелиерите не се појавија. На дебатата за прифаќање на еколошките критериуми за туристичко сместување и детергентите за рачно миење на садовите која се одржуваа по втор пат, од 120 поканети одзивот беше слаб. Хотелиерите или сметаат дека прават доволно за животната средина или пак сеуште е ниска нивната еколошка свест, вели Јадранка Иванова од Министерството за животна средина. На работилницата за примена на еко критериумите од хотелиерите присуствуваше единствено менаџерот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top