Tag: ruski

Ruski grb

Руски бизнисмени заинтересирани за инвестиции во Македонија

Македонија интересна дестинација за Руски инвестиции. „Бизнисмени како никогаш досега пројавуваат интерес за инвестирање во нашата земја“, тврдат од Сојузот на руско-македонските друштва. Руските бизнисмени  заинтересирани да инвестираат во Република Македонија, тврдат од Сојузот на руско-македонските друштва. Претседателот Јордан Горчев вели дека засинтересираност за инвестиции има, но дека се зависи и од светската економска криза која  сеуште e присутна кај нас. Но и покрај се благодарение на  руско-македонските друштва се купија неколку недвижности, додава Горчев.– Проблемите се за...

Continue reading

vesnik

Руски милијардер го купи “Индепендент“ за една фунтa

Рускиот милијардер Александар Лебедев го купи весникот “Индепендент“ и “Индепендент од сандеј“ за една фунта. Откако весниците објавиле дека имаат загуба од 31 милион евра во 2009 година, службено биле продадени на Лебедев. Рускиот милијардер Александар Лебедев го купи весникот “Индепендент“ и “Индепендент од сандеј“ за една фунта. Откако весниците објавиле дека имаат загуба од 31 милион евра во 2009 година, службено биле продадени на Лебедев, кој во јануари минатата година го купил “Ивининг Стандард“ исто за една фунта. За купувањето да биде потполни, рускиот олигарх треба да ја има уште дозволана...

Continue reading

ruski

Американската војска учи руски…. Наздровје!!!

Американската војска исплатува дополнителни 500 долари на секој офицер или војник кој знае најмалку еден странски јазик, особено руски или чеченски, додека оние кои знаат два јазици ќе добијат 1000 долари, пишува рускиот весник “Правда“. Американската војска исплатува дополнителни 500 долари на секој офицер или војник кој знае најмалку еден странски јазик, особено руски или чеченски, додека оние кои знаат два јазици ќе добијат 1000 долари, пишува рускиот весник “Правда“. Според весникот, оваа одлука ја донело Министерството за одбрана на САД, бидејќи заклучиле дека успехот во разни мисии во...

Continue reading

Cavez i Putin

Венецуела купува руски ракети со дострел од 300 километри

Венецуелскиот претседател Уго Чавес соопшти дека неговата земја ќе купи руски ракети со дострел од 300 километри, согласно повеќето постигнати договори со Москва. Венецуелскиот претседател Уго Чавес соопшти дека неговата земја ќе купи руски ракети со дострел од 300 километри, согласно повеќето постигнати договори со Москва. -Потпишавме воени договори со Русија. Наскоро малите ракети ќе почнат да пристигнуваат, изјави Чавес по враќањето во Венецуела. Тој, исто така, нагласи дека со Москва преговарал и за купување 100 тенкови од типот „Т-72“ и „Т-90“. – Нема никого да напаѓаме, тоа е само...

Continue reading

pirati

Руски воен брод зароби 29 пирати крај брегот на Сомалија

Руски воен брод Адмирал Пантелеев зароби синоќа пиратски брод со 29 лица на него во Аденскиот Залив, во близина на брегот на Сомалија. Руски воен брод Адмирал Пантелеев зароби синоќа пиратски брод со 29 лица на него во Аденскиот Залив, во близина на брегот на Сомалија. Чамецот бил запленет на 24 километри од сомалискиот брег, јавија руски медиуми повикувајќи се на извори во Министерството за одбрана. За време на претресот биле откриени опрема за сателитска навигација, автоматски пушки, пиштоли и голема количина муниција.   „Тоа ни укажува да претпоставиме дека таа група пирати се обидела во...

Continue reading

satelit

Руски и американски сателит се судрија над Сибир

Првпат во вселенската историја НАСА регистрира судар на два сателита. Американскиот комуникациски сателит од серијата „Иридиум“ се судри со руски комуникациски сателит на височина од околу 800 километри над Сибир. При судирот на сателитите, а секој од нив тежи околу половина тон, се одвоиле неколку големи делови кои не претставуваат закана за останатите вештачки вселенски објекти во орбитата, се наведува во соопштението на НАСА. Американскиот сателит е лансиран во орбитата во 1997 година, а рускиот во 1993 година, кој според НАСА долго време не бил во функција.     {loadposition content9}

Continue reading

gasovodi

Украина продолжува да го попречува транзитот на гас за Европа

Рускиот гигант „Гаспром“ денеска ја обвини Украина дека трет ден по ред го блокира транзитот по нејзина територија на гасот, наменет за Европa. „Гаспром“ побара од Украина да дозволи транзит на 99,2 милиони кубни метри гас, наменети за Балканот, Молдавија и Словaчка.   „Во одговор добивме одбивање, се посочува во коминикето на „Гаспром“, како што се подвлекува дека “вентилот и натаму е затворен”. Украина во вторникот и во средата објаснуваше дека не може да дозволи транзит преку гасоводот, преку кој „Гаспром“ сака да преминува „синото гориво“, бидејќи тоа ќе го присили Киев да ги...

Continue reading

ventil

Рускиот гас протече кон Европа

Европските корисници се во очекување на првите количини руски гас, што изутрината почна да се транспортира преку Украина, по еднонеделен прекин. Европските корисници се во очекување на првите количини руски гас, што изутрината почна да се транспортира преку Украина, по еднонеделен прекин..           Испораките на рускиот гас се обновени нешто по 08,00 часот по средно европско време.  Главниот диспечер на Гаспром наложи транспорт на првите 76,6 милиони кубни метри гас дневно преку Украина, а први ќе бидат снабдени потрошувачите од Балканот, Молдавија и Турција.  Гаспром соопшти дека снабдувањето...

Continue reading

Rusija

Tранзитот на руски гас низ Украина ќе продолжи

Постигната е согласност за мониторинг на транзитот на руски гас преку Украина, соопштија денеска прес службите на Европската унија(ЕУ). Постигната е согласност за мониторинг на транзитот на руски гас преку Украина, соопштија денеска прес службите на Европската унија(ЕУ). „Постигната е согласност околу деталите за мониторинг мисијата. Сега е важно гасот што поскоро да стигне во ЕУ, без било какво понатамошно задржување“, се вели во соопштението за јавност. Руски Гаспром на почетокот на неделата ја запре испораката на гас на Европа поради спорот околу цената со Украина, поради што најпогодени...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad