Tag: Red

Хамилтон тргнува прв во Кина

Зад петици двајцата возачи од Ред Бул На Луис Хамилтон ова му е трета пол позиција оваа сезона и вкупно 34-та во кариерата со што го сруши британскиот рекорд на Џими Кларк, а пред него во оваа статистичка категорија останаа само Михаел Шумахер (68), Аиртон Сена (65) и Себастијан Фетел (45). Квалификациите во Кина се одржаа во дождливи временски услови, но на Хамилтон тоа не му пречеше. Во третата квалификациона рунда го помина кругот за 1,53.860 и за повеќе од половина секунда го надмина Даниел Рикардо од Ред Бул. И вториот стартен ред е резервиран за возачот на Мерцедес Нико Розберг, но пред...

Continue reading

Првиот стартен ред за Розберг и Хамилтон

Возачите на Мерцедес очекувано Возачите на Мерцедес Нико Розберг и Луси Хамилтон очекувано ги освоија двете најдобри стратни позиции за трката на Големата награда за Бахраин. По Австралија и Малезија каде пол позицијата му припаѓаше на Хамилтон, овој пат најдобро време отствари другиот возач на Мерцедес, Нико Розберг. И овој пат возачите на Мерцедес доминираа на сите тренинзи во Бахраин освојувајќи ги првите две места, а за разлика од службениот квалификациски, на сите слободни тренинзи Хамилтон завршуваше пред Розберг. Од вториот ред ќе стартуваат Даниел Рикардо од Ред Бул и Валтери Ботас од...

Continue reading

Хамилтон победник во Малезија

Мерцедес доминира во Ф1 Возачот на Мерцедес Британецот Луис Хамилтон е победник на трката од Фомула1 во Малезија која денес се возеше на патеката Сепанг. Второто место со заостанување од 17,3 секунди го завзеде неговиот тимски колега Нико Розберг, додека трет на целта беше актуелниот светски првак Себастијан Фетел. На Луис Хамилтон ова му е прва победа во Малезија, а Розберг, кој беше победник на првата трка во Австралија, останува водечки во генералниот пласман. Освојувачи на поени во Малезија:  1. Luis Hamilton (Mercedes) 2. Nico Rosberg (Mercedes) 3. Sebastian Vettel (Red Bull) 4. Fernando...

Continue reading

Хамилтон на пол позиција во Малезија

Лоши временски услови на патеката По многу лоши временски услови за возење и по одложување на неколку часа на квалификациите, Британецот успеа да отствари најдобро време, на квалификациите, од 1:59.431, пред шампионот Себастијан Фетел. На третото место се најде победникот на првата трка во Австралија Нико Розберг а покрај него во стартниот грид ќе се најде Фернандо Алонсо. Трката за големата награда на Малезија стартува во недела во 10.00 часот. Стартниот редослед на првите десетмина изгледа вака: 1. Lewis Hamilton (Mercedes) 1:59.431 2. Sebastian Vettel (Red Bull-Renault) +0.055 3. Nico Rosberg...

Continue reading

Фетел се враќа

Завршен последниот слободен тренинг Во воведот на големата награда за Малезија, Нико Розберг беше најбрз на последниот слободен тренинг, пред Кими Раиконен и Себастијан Фетел. Претходно на првиот тренинг најдобро време забележа Луис Хамилтон а зад него се пласираа Раиконен и Розберг. Одличен ден за екипата на Мерцедес ја потполни Луис Хамилтон со пласманот на четвртото место, петти беше Фернандо Алонсо, додека пред Даниел Рикардо од Ред Бул се пласира Фелипе Маса кој оваа година е возач на Вилијамс. Квалификациите за трката се на програма во сабота во 6.00, додека трката е во недела еден час...

Continue reading

gumi

Побавни гуми во Ф1 за сезоната 2014

Ексклузивниот снабдувач на гуми во Формула 1 – Pirelli, обезбедил поконзервативни гуми за 2014 година, како што беше кажано на крајот од штотуку завршената сезона. Ексклузивниот снабдувач на гуми во Формула 1 – Pirelli, обезбедил поконзервативни гуми за 2014 година, како што беше кажано на крајот од штотуку завршената сезона. Компанијата доби зелено светло за тест на новите колекции во Бахреин во рок од три дена со Red Bull, Ferrari, Mercedes и Toro Rosso. Останатите тимови одбија да учествуваат. За време на сесиите ќе бидат тестирани неколку различни мешавини за соодветните видови на гуми,...

Continue reading

Sebastijan Fetel

Фетел најдобар во Сингапур

Откако денес во Сингапур успеа да стигне до најдоминантната победа во оваа сезона, Себастијан Фетел имаше само пофални зборови за својот тим Red Bull. Откако денес во Сингапур успеа да стигне до најдоминантната победа во оваа сезона, Себастијан Фетел имаше само пофални зборови за својот тим Red Bull. Фетел имаше многу добро темпо во текот на целата трка кое што не можеше да биде следено ниту од еден од неговите конкуренти. И покрај излегувањето на безбедносното возило на половина од трката, на крајот финишираше со предност поголема од половина минута пред Фернандо Алонсо. „Стартот беше стравичен....

Continue reading

skuter

Охридска Капетанија ќе воведува ред кај скутерџиите

Капетанот Љупчо Настоски најави дека денеска поднеле предлог до владата за ограничување на движењето на скутерите по езерото. Капетанот Љупчо Настоски најави дека денеска поднеле предлог до владата за ограничување на движењето на скутерите по езерото. „Мора да делуваме на ваков начин , затоа што скутерите едноставно дивеат по плажите“, вели капетанот Настоски. Капетанијата предлага во периодот од 11 до 18 часот да се забрани пловидба на скутерите. „Реакции очекувам од скутерџиите, но тоа е нивно право, за нас во моментов најважни се капачите и нивната безбедност“, вели капетанот Настоски. Годинава...

Continue reading

logo

Нов куќен ред?!

Трет неуспешен обид на Локалната Самоуправа во Охрид да воведе  куќен ред. Легитимирањето – кај  граѓаните создава револт и незадоволство. Новиот куќен ред вчера се воведе, а денес не функционира. Трет неуспешен обид на Локалната Самоуправа во Охрид да воведе  куќен ред. Легитимирањето – кај  граѓаните создава револт и незадоволство. Новиот куќен ред вчера се воведе, а денес не функционира. По примерот на другите градови, и Охрид воведе куќен ред. Од вчера стартува а денес не се спроведуваше. Ваквата практика е воведена поради хаосот во ходниците на зградата,  каде се сместени подрачните...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad