Tag: Ohridsko

TVM

Фестивалска магија и организациона замаеност

И по 50 години никако да се научиме како да организираме фестивал без пропусти. И по 50 години никако да се научиме како да организираме фестивал без пропусти. И на отварањето на златното, јубилејно издание на светски познатиот фестивал, „Охридско лето“, работите на организаторите не им тргнаа во посакуваната насока. Откако во пет до дванаесет беше разрешен првиот човек на фестивалот, Тони Симоновски, за негов наследник беше назначен Васил Зороски. Именувањето на Зороски за вд директор уште во првите денови се покажа како лош потег, кој навестуваше дека ова издание на фестивалот нема да помине...

Continue reading

Ohridsko ezero

Eзерото мора да се спаси

Охридското езеро мора да се заштити од еколошка деградација. Ова не е само тема на денешната трибина која се оддржа во Охрид, туку и заклучок од повеќето релевантни фактори кои ја следат состојбата со се она што му се случува на Охридското езеро. Светскиот проблем со загадувањето на водите му се заканува и на Охридското езеро. Оваа го констатираа експертите на хидробиолошкиот институт на денешната трибина која се одржа во Охрид на тема „да го заштитиме крајбрежието на Охридското езеро од еколошка деградација“. Др Ленче Локоска потенцира дека за среќа Охридскот езеро постојано се надополнувасо...

Continue reading

Simon Trpceski

Трпчески или Вилазон

Секоја година за отвoрање на Фестивалот „Охридско лето“ аплицираат врвни светски уметнички  имиња. Оваа година, за јубилејното 50-то издание во потесниот круг влегоа 5 проекти, од кои главната битка се води меѓу двајца врвни уметници. Секоја година за отвoрање на Фестивалот „Охридско лето“ аплицираат врвни светски уметнички  имиња. Оваа година, за јубилејното 50-то издание во потесниот круг влегоа 5 проекти, од кои 3 влегоа во потесниот круг. Како што ТВМ дознава, двајца врвни уметници ја водат завршната битка. Дали на 12-ти јули ќе го гледаме нашиот светски познат и признат Симон Трпчески...

Continue reading

Bob Dilan

Боб Дилан за почеток на „Охридско лето“… ама во Скопје

Американскиот музичар Боб Дилан ќе одржи концерт во Метрополис Арената во Скопје  на 4 јуни со што ќе го означи почетокот на „Охридско лето“. Настапот на  легендарниот Боб Дилан, организаторите,  Авалон продукција, го најавија  како означување на почетокот на фестивалот  „Охридско лето“ кој годинава ја одбележува својата 50- годишнина. Била разгледувана и можноста концертот да се одржи во Охрид, што би било најлогично, кога веќе со него се означува почеток на фестивал кој половина век се одржува тука, но организаторите сепак одлучиле дека подобри услови имало во Метрополис арената. Охрид, очигледно,...

Continue reading

Се сели ли Охридско лето во Скопје…

За потребите на фестивалот „Охридско лето“ наскоро во Скопје ќе биде отворена помошна канцеларија. Претставништво на фестивалот „Охридско лето“ наскоро ќе биде отворено и во Скопје – ова денес за ТВМ го потврди директорот на фестивалот Тони Симоноски. Станува збор за помошна канцеларија чиешто седиште ќе биде во зградата на „Нова Македонија“. “Целта  на оваа канцеларија ќе биде да се олесни функционирањето на фестивалот“ информира Симоноски и додава “…канцеларијата ќе функционира и како прес-центар и место каде ќе може да се одржуваат состаноци помеѓу уметниците и селекторското...

Continue reading

Panoski

Заедничка активност со Албанија за сливот на Охридското езеро

Денес во организација на Билатералниот Секретаријат за сливот на Охридското Езеро стручен тим ќе престојува во Поградец, Албанија Денес во организација на Билатералниот Секретаријат за сливот на Охридското Езеро стручен тим ќе престојува во Поградец, Албанија Целта на посетата и состанокот е многукратна. Прво, заеднички со тим од албанската страна ќе се разгледа состојбата настаната од новата хидролошка состојба и нејзиното влијание во сливот и врз самото езерото. Планирано е потоа да се увидат состојбите со управувањето на рибниот фонд на албанската страна, притисокот од урбанизацијата и степенот...

Continue reading

pretstava

„Пер Гинт“ од Ибзен во режија на Александар Поповски на „Охридско лето“

Се дефинара програмата за годинешното издание на „Охридско лето“. „Пер Гинт“ од Ибзен во режија на Александар Попоски е претстава која е веќе дефинирана за прижаување на фестивалската програма. Се дефинара програмата за годинешното издание на „Охридско лето“. „Пер Гинт“ од Ибзен во режија на Александар Попоски е претстава која е веќе дефинирана за прижаување на фестивалската програма. Директорот на фествалот „Охридско лето“ штотуку се врати од Хрватска, каде беше во посета на театарот Гавела, еден од најдобрите театри.„Таму нашиот режисер Александар Попоски ја имаше поставено неговата театарска...

Continue reading

Ohridsko leto

Дали ќе има смена на првиот човек на „Охридско лето“?

Гласините кои деновиве проструија низ охридската јавност дека се подготвува смена на првиот човек на Националната Установа Фестивалот „Охридско лето“, се чиста шпекулација, вели директорот Тони Симоноски. Напротив, додава дека привршуваат подготовките за уште едно успешно издание. Гласините кои деновиве проструија низ охридската јавност дека се подготвува смена на првиот човек на Националната Установа Фестивалот „Охридско лето“, се чиста шпекулација, вели директорот Тони Симоноски. Напротив, додава дека привршуваат подготовките за уште едно успешно издание. Споменуваната алтернатива за директорското...

Continue reading

mini

Извадени 3 500 неексплодирани убојни средства

Заврши акцијата за вадење на неексплодирани убојни средства од Охридското езеро. Во акцијата за деминирање на дното на Охридското Езеро која заврши денес  извадени се околу 7 тони оружје или 3.500 неексплодирани убојни средства.Од нив 2850 се со голем,а останатите со помал калибар. „Убојните средства потекнуваат од Балканските,од Првата и Втората светска војна, истакна директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Шабан Салиу. Тој додаде „Извадивме се што пронајдовме, но вакви акции ќе има и понатаму. Во иднина езерото ќе го чистиме во поголема длабочина и тоа кај местата Калишта, Радожда...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad