Tag: Ohrid

Презентирана мобилната апликација ‘’Discover Ohrid’’ креирана од ЦИРО

‘’Discover Ohrid’’ прв дигитален туристички водич.  Мобилната апликација ја креира Центарот за интегриран развој Охрид – ЦИРО а во нејзината изработка учествуваа 20 стручни лица од различни области како програмер, графички дизајнери, туристички водичи, фотографи, историчари и археолози. Целта ни е дигитализација на туристичките потенцијали и услуги да се подобри конурентноста но и да се подигне свеста за културното и природото наследство на Охрид и неговата заштита , истакна на презентацијата, Претседателот на ЦИРО, Ѓорѓија Паунковски. Охрид доби прв дигитален туристички водич во форма на мобилна...

Continue reading

ПРВО ПРОМОТИВНО ИЗДАНИЕ НА „OHRID OUTDOOR FESTIVAL“

Алпинистички клуб „Патагонија“ и Општина Охрид, на 27 октомври 2019 година (недела) го организираат првото промотивно издание од “Ohrid Outdoor Festival”. Алпинистички клуб „Патагонија“ и Општина Охрид, на 27 октомври 2019 година (недела) го организираат првото промотивно издание од “Ohrid Outdoor Festival”. Целта на фестивалот е заедничко дружење и уживање во убавините на Охрид и планината „Галичица“ , возејќи велосипед или искачувајќи го врвот со најубав поглед кон двете езера. Планинарска тура започнува во недела во 8:30 часот од СРЦ „Билјанини извори#, со обезбеден бесплатен автобуски превоз...

Continue reading

Посебен режим на сообраќај поради „Ohrid calling“

Од локалната  самоуправа информираат дека поради одржување на манифестацијата  „Ohrid calling 2019“ од 01.08.2019 до 05.08.2019 година, целосно ќе биде затворен за сообраќај  кракот од  улица „Кленоец”  што минува низ касарната, од влезот во касарната до излезот кон улица „Радојца Новичиќ”. Од локалната самоуправа информираат дека поради одржување на манифестацијата „Ohrid calling 2019“ од 01.08.2019 до 05.08.2019 година, целосно ќе биде затворен за сообраќај кракот од улица „Кленоец” што минува низ касарната, од влезот во касарната до излезот кон улица „Радојца Новичиќ”. Се апелира до сите...

Continue reading

OHRID CALLING 2019

Од први до четврти август на просторот на поранешната охридска касарна. Годинава според продажбата на билетите како и интересот и најавите се очекува да бидат присутни само за „Охрид Колинг“ рекордни 50.000 посетители за сите четири фестивалски дена, од кои околу 5000 странски посетители дневно. Течат последните подготовки за најголемиот музички настан ова лето во Македонија, „Охрид колинг“, четири фестивалски вечери музика и забава со учество на 24 интернационални диџеи, меѓу кои и суперстар-диџеите Стив Ајоки, Фед ле Гранд, Нерво, Робин Шулц, Кунгс, Санери Џејмс и Рајан Марчијано, Вини Вики. „Годинава...

Continue reading

Ohrid Lake sailing Cup одложен поради безредието на градското пристаниште

Ohrid Lake sailing Cup кој на голема врата го врати сјајот на едрењето на Охридско езеро, одложен. Организаторите велат дека  пристаништето е целосно блокирано од бродовите и едриличарите се оневозможени да го користат истото. Бараат надлежните да воведат ред на градското пристаниште и да се овозможи одржување на купот во едрење за кој има голем интерес од клубови од земјава и од странство. Белите едра кои изминатите години ги красеа водите на езерото годинава ќе изостанат. Причина е неможноста едрилиците да го користат градското пристаниште. Организаторите на Ohrid Lake sailing Cup  денеска...

Continue reading

Словенска доминација на првиот „Ohrid Trail“

Словенските натпреварувачи Јуре и Јања Облак кои се татко и ќерка се победници на првото издание на Планинарска трка Охрид треил која вчера се одржа низ падините на планината Галичица и градот Охрид. Словенските натпреварувачи Јуре и Јања Облак кои се татко и ќерка се победници на првото издание на Планинарска трка Охрид треил која вчера се одржа низ падините на планината Галичица и градот Охрид. Делницата од 60 километри Јуре Облак ја помина за 7 часа, 38 минути и 22 секунди, додека Јања финишираше за 9 часа, 55 минути и 21 секунда. Второпласиран во машка конкуренција заврши Дарин Марквард...

Continue reading

Прв национален Таеквондо турнир „Ohrid OPEN 2019“

Охрид во сабота, на 1-ви јуни ќе биде домаќин на првиот Национален Таеквондо турнир Ohrid OPEN 2019, кој ќе се одржи според турнирскиот систем на Македонската Таеквондо федерација. Охрид во сабота, на 1-ви јуни ќе биде домаќин на првиот Национален Таеквондо турнир Ohrid OPEN 2019, кој ќе се одржи според турнирскиот систем на Македонската Таеквондо федерација. Организаторите очекуваат учество на спортисти кои ќе се натреваруваат во неколку категории: машка, женска, кадети, јуниори и сениори. Најавуваат фер плеј, максимална транспарентност и одлична атмосфера за натпреварувачите. Се очекува да...

Continue reading

„Ohrid running weekend“, вистински производ за спортско – туристичката понуда на Охрид и Македонија

На 31 мај, 1 и 2 јуни градот Охрид, граѓаните и многуте гости ќе пулсираат во ритамот на спортот и забавата. На 31 мај, 1 и 2 јуни градот Охрид, граѓаните и многуте гости ќе пулсираат во ритамот на спортот и забавата.На нешто повеќе од 40 дена до третото издание на „Ohrid running weekend“, Асоцијацијата за спортови „Спорт за сите-сите за Спорт“ ја презентираше комплетна програма. Годинешната програма на „Ohrid running weekend“ ќе започне со ноќна трка од 2 километри, а потоа следува „паста парти“ забава. На 1 јуни, сите пријавени ќе ги подигнуваат стартните пакети и ќе се презентира трката....

Continue reading

Љубителите на одличната храна, викендов ќе уживаат во Taste Ohrid 2018

Шефови со Мишелин ѕвезди, мастер класови за студентите и гастрономите од градот и менаџерите на угостителските објекти како и модерни менија во угостителските објекти во Охрид се само дел од манифестацијата „Taste Ohrid 2018“. Љубителите на одличната храна, викендов ќе уживаат во Taste Ohrid 2018, настан кој ќе се одржи на повеќе локации низ Охрид. Градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски истакна дека првото издание на „Taste Ohrid“ првенствено ќе има за цел, Охрид да се претстави и како гастрономска дестинација. „Среќен сум што тука се пристуни повеќе шефови на кујна кои своите знаења ќе...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top