Tag: na

Серена се намачи против На Ли

Првиот машки финалист е Мареј а кај жените Вилијамс и Анин. Првиот машки финалист  е Енди Мареј кој го совлада Хрватското изненадување Марин Чилиќ. Младиот Хрват го доби првиот сет со 6:3 но потоа Мареј го покажа својот квалитет доминирајќи во преостанатите три сета со 6:4, 6:4 и 6:2. За разлика од мажите каде се очекува вториот финалист, кај жените познати се двете најдобри тенисерки на турнирот.Фаворитките не разочараа елиминирајќи ги двете тенисерки од Кина. Серена Вилијамс се намачи против На Ли добивајќи ги тај брејкоте во двата сета, додека Анин за само 51 минута и допушти само 1 гем...

Continue reading

SSM

Синдикатот на генерален штрајк

Сојузот на синдикати на Македонија за денеска најави масовни протести во Скопје против законските измени, за кои обвинуваат дека драстично ги намалуваат правата на работниците. Сојузот на синдикати на Македонија за денеска најави масовни протести во Скопје против законските измени, за кои обвинуваат дека драстично ги намалуваат правата на работниците. Протестите треба да започнат во 19 часот во центарот на Скопје. ССМ пред една недела одржа предупредувачки протести во неколку македонски градови. Барањата на Синдикатот се укинување на последните измени и дополнувања на Законот за работни односи...

Continue reading

zname VMRO

Спроведен „Денот на идеи“

Неколку години по ред  на граѓаните им се дава можност активно да учествуваат во креирање на општествено политичкиот живот. Неколку години по ред  на граѓаните им се дава можност активно да учествуваат во креирање на општествено политичкиот живот. Охриѓани овој пат своите забелешки во пишана форма,  ги доставуваа  во затворени пликови, адресирани до ресорните министерства. Интересот на граѓаните за Владиониот проект бил голем. Најголем  дел од забелешките биле адресирани до двете министерства за култура и образовани. Владата и ресорните министертсав сите предлози, критики и забелешки ќе ги...

Continue reading

Вмро – Дпмне покрај градоначалникот, го прозва и директорот на Комуналец

Неодамна, донесениот Закон за јавна чистота и неговата примена  во градов беше темата на денешната прес конференција на Вмро – Дпмне. Неодамна, донесениот Закон за јавна чистота и неговата примена  во градов беше темата на денешната прес конференција на Вмро – Дпмне. Пратеничката Анита Кипаризовска Крстеска, се осврна на незаконското трошење на наменски средства наплатени од граѓаните по разни основи од страна  на ЈП „Комуналец“. Таа кажа дека не е дозволиво да се трошат пари собарани од ѓубретарина или погребални услуги за финансирање на чистење улици, поставување на канти за смет...

Continue reading

Годинава во охридската болница на свет се донесени 423 бебиња

На одделението за гинекологија и акушерство, при Општа болница Охрид, годинава  на свет се донесени 423 бебиња. Бројот на машки и женски деца е сразмерно ист, вели началникот на ова одделение д-р Ѓоко Танески. Минатата 2007 година пак, бројот на новороденчињата бил 676. Статистиката покажува дека во општина Охрид минатата година, стапката на природен прираст изнесувала 0,2 промили. Д-р Ѓоко Танески додава дека бројот на новороденчиња е преполовен, споредено од пред 10 години. Исто така и бројот на жени од други општини кои доаѓаат да се породат тука е значително намален  во споредба со минатите...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top