Tag: leto

TVM

Фестивалска магија и организациона замаеност

И по 50 години никако да се научиме како да организираме фестивал без пропусти. И по 50 години никако да се научиме како да организираме фестивал без пропусти. И на отварањето на златното, јубилејно издание на светски познатиот фестивал, „Охридско лето“, работите на организаторите не им тргнаа во посакуваната насока. Откако во пет до дванаесет беше разрешен првиот човек на фестивалот, Тони Симоновски, за негов наследник беше назначен Васил Зороски. Именувањето на Зороски за вд директор уште во првите денови се покажа како лош потег, кој навестуваше дека ова издание на фестивалот нема да помине...

Continue reading

Simon Trpceski

Трпчески или Вилазон

Секоја година за отвoрање на Фестивалот „Охридско лето“ аплицираат врвни светски уметнички  имиња. Оваа година, за јубилејното 50-то издание во потесниот круг влегоа 5 проекти, од кои главната битка се води меѓу двајца врвни уметници. Секоја година за отвoрање на Фестивалот „Охридско лето“ аплицираат врвни светски уметнички  имиња. Оваа година, за јубилејното 50-то издание во потесниот круг влегоа 5 проекти, од кои 3 влегоа во потесниот круг. Како што ТВМ дознава, двајца врвни уметници ја водат завршната битка. Дали на 12-ти јули ќе го гледаме нашиот светски познат и признат Симон Трпчески...

Continue reading

soobrajkaj

Нов режим на сообраќај

Советниците дадоа зелено светло за новиот привремен режим на сообраќај. Со него се опфатени најфрекфентните улици во летниот период. Благодарение на ова решение во центарот отсега ќе има плус 460 паркинзи. Градоначалникот рече дека ова е само привремено решение на сообраќајниот хаос. Проблемот ќе биде решен со сообраќајната студија за која наскоро ќе биде распишан тендер. Предлог одлука за измени и дополнувања на одлуката  за организирање на режимот на сообраќај во општина Охрид, помина кај советниците. „Ова решение е составено од сите позитивни досегашни искуства“, истакна градоначалникот Александар...

Continue reading

Visoki temperaturi

НАСА: Европа ја очекуваат невидени жештини

Претстојното лето во Европа ќе биде најжешко во целата современа историја на метеоролошките набљудувања. Тоа е прогнозата на експертите од американската вселенска агенција НАСА. Претстојното лето во Европа ќе биде најжешко во целата современа историја на метеоролошките набљудувања. Тоа е прогнозата на експертите од американската вселенска агенција НАСА. „Во последните 12 месеци средната дневна температура во атмосферата на Земјата беше највисока во последните 130 години. А, од јануари до април оваа година температурите се приближија кон апсолутните рекорди“, посочил професорот Џејмс Хенсен од...

Continue reading

Bob Dilan

Боб Дилан за почеток на „Охридско лето“… ама во Скопје

Американскиот музичар Боб Дилан ќе одржи концерт во Метрополис Арената во Скопје  на 4 јуни со што ќе го означи почетокот на „Охридско лето“. Настапот на  легендарниот Боб Дилан, организаторите,  Авалон продукција, го најавија  како означување на почетокот на фестивалот  „Охридско лето“ кој годинава ја одбележува својата 50- годишнина. Била разгледувана и можноста концертот да се одржи во Охрид, што би било најлогично, кога веќе со него се означува почеток на фестивал кој половина век се одржува тука, но организаторите сепак одлучиле дека подобри услови имало во Метрополис арената. Охрид, очигледно,...

Continue reading

Се сели ли Охридско лето во Скопје…

За потребите на фестивалот „Охридско лето“ наскоро во Скопје ќе биде отворена помошна канцеларија. Претставништво на фестивалот „Охридско лето“ наскоро ќе биде отворено и во Скопје – ова денес за ТВМ го потврди директорот на фестивалот Тони Симоноски. Станува збор за помошна канцеларија чиешто седиште ќе биде во зградата на „Нова Македонија“. “Целта  на оваа канцеларија ќе биде да се олесни функционирањето на фестивалот“ информира Симоноски и додава “…канцеларијата ќе функционира и како прес-центар и место каде ќе може да се одржуваат состаноци помеѓу уметниците и селекторското...

Continue reading

pretstava

„Пер Гинт“ од Ибзен во режија на Александар Поповски на „Охридско лето“

Се дефинара програмата за годинешното издание на „Охридско лето“. „Пер Гинт“ од Ибзен во режија на Александар Попоски е претстава која е веќе дефинирана за прижаување на фестивалската програма. Се дефинара програмата за годинешното издание на „Охридско лето“. „Пер Гинт“ од Ибзен во режија на Александар Попоски е претстава која е веќе дефинирана за прижаување на фестивалската програма. Директорот на фествалот „Охридско лето“ штотуку се врати од Хрватска, каде беше во посета на театарот Гавела, еден од најдобрите театри.„Таму нашиот режисер Александар Попоски ја имаше поставено неговата театарска...

Continue reading

Ohridsko leto

Дали ќе има смена на првиот човек на „Охридско лето“?

Гласините кои деновиве проструија низ охридската јавност дека се подготвува смена на првиот човек на Националната Установа Фестивалот „Охридско лето“, се чиста шпекулација, вели директорот Тони Симоноски. Напротив, додава дека привршуваат подготовките за уште едно успешно издание. Гласините кои деновиве проструија низ охридската јавност дека се подготвува смена на првиот човек на Националната Установа Фестивалот „Охридско лето“, се чиста шпекулација, вели директорот Тони Симоноски. Напротив, додава дека привршуваат подготовките за уште едно успешно издание. Споменуваната алтернатива за директорското...

Continue reading

Simonovski

Програмата за “Охридско лето” чека зелено светло од управниот одбор

Спектакуларно отворање на јубилејното “Охридско лето”, најавуваат од дирекцијата на фестивалот. Спектакуларно отворање на јубилејното “Охридско лето”, најавуваат од дирекцијата на фестивалот. Како гости годинава ќе бидат и дел од пријателите на “Охридско лето” кои учествувале на фестивалот изминативе години.Дефинирана e програмата за престојното љубилејно Охридско лето, но пред да се објави се чека неа да ја одобри даде Управниот одбор на фетивалот. „ Додека управниот одбор не јаодобри и додека не се потпишат договорите, несмааме да објавуваме имиња на учесници“, вели Тони Симоноски,директор...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top