ДПА со критики кон Мерко

Zijadin SelaОд ДПА  Струга со сериозни обвинувања за работата на советниците и градоначалникот Рамиз Мерко . Првиот човек на Струшкиот огранок на ДПА, Зиадин Села вели дека на совет се носат многу одлуки по диктат на локални моќници. Од локaлната самоуправа ги дементираат овие обвинувања и велат дека сите одлуки се донесени соодветно законските прописи.

Струшките социјалдемократи ја критикуваа власта

sdsm-strugaОд преродбата на Вмро Дпмне, по преземањето на власта од 2006 година, во Струга не е остварено ниту едно предизборно ветување критикуваат струшките социјладемократи. Власта не е заинтересирана за решавање на проблемите кои ги мачат стружани, а кои се во надлежност на владеачката коалиција.

За локалната опозиција ништо не е свето

logoДенешната прес конференција на општинската Вмро Дпмне предизвика реакции од кабинетот на градоначалникот Александар Петрески. Од таму велат:

Остри критики за апсењето проститутки во Македонија

prostitutkiНеодамнешното апсење проститутки во Скопје, остро го критикуваа голем број меѓународни невладини организации, осудувајќи ја, притоа, полициската акција и нејзината заштита од страна на владата.

Додека едните критикуваат, а другите се фалат граѓаните не можат да сврзат крај со крај во месецот

kolonijalСоцијал демократите обвинуваат дека Владата на Груевски го занемарува економскиот развој на државава.Владата од друга страна се фали дека за овие 100 дена од нејзиното конституирање направила многу.

Критики за градоначалникот кој ги повикал грдите жени да се доселат во неговиот град

Градоначалникот на еден оддалечен рударски град во Австралија е критикуван зашто ги повикал не многу убавите жени да дојдат во неговиот град, уверувајќи ги дека таму сигурно ќе најдат сродна душа.