Tag: koncert

Risto Dovlev

Виолината – љубов и немир

Настап на Охридско лето, животен сон на охриѓанецот Ристо Довлев. „Виолината ја засакав поради мојот дедо и не погрешив што се посветив на овој инструмент, вели Довлев за ТВМ. За талентите секогаш има простор, време и место за докажување, посебно кога станува збор за музиката. Охриѓанецот Ристо Довлев за нецела недела успеа да се подготви за два концерти, во Скопје и во Охрид. Премиерно, Довлев настапи во Скопје и како што самиот кажува, концертот ги исполнил неговите очекувања. Но додава, дека дома си е дома, и на домашен терен очекува поголем успех.Животен сон и желба на Довлев е да настапи...

Continue reading

logo

Трет новогодишен концерт во организација на Лајонс клуб Охрид

Викендов во Охрид се одржа традиционалниот Новогодишен концерт, во организација на Лајонс клубот Охрид. Овој концерт кај Охриѓани предизвика голем интерес. Викендов во Охрид се одржа традиционалниот Новогодишен концерт, во организација на Лајонс клубот Охрид. Овој концерт кај Охриѓани предизвика голем интерес.    НУ Центар за култура „Григор Прличев“ беше премал да ги прими сите оние кои сакаа да го следат концертот. Концертот започна со настап на охридскиот хор, за потоа пред присутните да се претстави и оркестарот на ОУ „Св.Климент Охридски“. Поетесата Кристина Аслимоска одржа рецитал, а...

Continue reading

Dejan Angeleski

Да му помогнеме на Дејан

Седум и пол годишниот Дејан Анѓелески боледува од ретка генетска болест Hereditary Angioedema (HAE) или недостиг на C1 inhibitor  кој е особено важен за контрола на имунитетниот систем на организмот. Седум и пол годишниот Дејан Анѓелески боледува од ретка генетска болест Hereditary Angioedema (HAE) или недостиг на C1 inhibitor  кој е особено важен за контрола на имунитетниот систем на организмот. Се работи за болест која предизвикува животозагрозувачки напади при што е потребна итна медицинска интервенција. Вкупните трошоци за годишното лекување на Дејан како и набавката на лекарствата се...

Continue reading

Simon Trpceski

Парите од концертот на Трпчески во хумани цели

Конечно концерт на пијанистот од светски ранг, маестро Симон Трпечски и во Охрид. Конечно концерт на пијанистот од светски ранг, маестро Симон Трпечски и во Охрид. По концертните настапи во светските метрополи Трпчески не го крие задоволството што настапува дома и што неговите концерти се посетени од многу млади луѓе за разлика од публиката  каде што настапува во светот. Старосната граница на посетителите на концертите на класичната музика во светот е над 60 години вели Трпчески. Концертот има хуманитарен карактер, па скромните  собраните средства ќе бидат донирани за таа цел. Локалната самоуправа...

Continue reading

Simon Trpcevski

Пијанистот Трпчески магнет за Охриѓани

Македонскиот, светски познат пијанист Симон Трпчески со концерт и во Охрид. Македонскиот, светски познат пијанист Симон Трпчески со концерт и во Охрид. По гостувањето на голем број европски и светски музички сцени, маестро Трпчески одржува концерти и дома. Во рамките на концертната турнеја низ Македонија, нашиот најдобар пијанист, ќе гостува на Денот на ослободувањето на Охрид,  7 -ми Ноември.Долго очекуваниот концерт на Симон Трпчески ќе се одржи во ЦК „Григор Прличев“, а интересот кај  охриѓани за купување билет е огромен   вели директорката  Драгана Боцевска. „По најавите дека Трпчески...

Continue reading

logo

Концерт на Ван Гог во Охрид

При крајот на концертната сезона во Охрид, на плажата во Парк настап на групата Ван Гог. При крајот на концертната сезона во Охрид, на плажата во Парк настап на групата Ван Гог. Организаторите на концертот најавуваат мега музички спектакл со најдобар сараунд. Додека трае концертот ќе се снима и спот кој ќе се прикаже на ЕМ ТИ ВИ Мјузик Аворд. Легендарните српски рокери “Ван гог”, вечерва ќе одржат концерт во Охрид, на плажата пред хотелот “Парк”. Журката треба да започне на полноќ, а фронтменот Ѓуле и членовите на бендот пред Охриѓани и туристите ќе ги промовираат песните...

Continue reading

Boris Trajanov

Борис Трајанов во Струга

Струга има многу надарени млади кои во душата ја носат музиката. Ова е ставот на оперскиот пејач Борис Трајанов, кој денес преку аудиција имаше можност да ги слушне. Струга има многу надарени млади кои во душата ја носат музиката. Ова е ставот на оперскиот пејач Борис Трајанов, кој денес преку аудиција имаше можност да ги слушне. Вечерва во центарот за култура ќе одржи хуманитарен конерт.Македонија важи за држава во која живее музикален народ,  посебно млади кои имаат чувство за операта, вели Борис Трајанов. Ова се докажа и денес, кога тој лично имаше можност да ги слушне талентираните стружани....

Continue reading

plakat

Борис Трајанов со хуманитарен концерт во Охрид

Македонскиот баритон, со светско реноме,  Борис Трајанов во  Охрид ќе пее наполитански арии. Неговиот настап има длабок  хуманитарен каракактер, а е во организација на две министерства, за култура и за наука и образование вели Драгана Боцеска директор, на Центарот за Култура, Григор Прличев. „Имаме несекојдневна можност вон туристичката сезона да настапува нашиот, светски познатиот оперски  пејач за влезница од само 100 денари вели Боцевска“. На локално ниво Центарот за Култура, Григор Прличев овој хуманитарен концерт го организира со општинската организација на Црвениот крст. Нивните волонтери...

Continue reading

violoncelistka

Новогодишен концерт на основното музичко училиште „Методи Патче“

Уште еден настан од богатата културно уметничка пред новогодишна програма во центарот за култура.Вчера вечер беше одржан традициoналниот новогодишен концерт на Оу „Методи Патче“. Уште еден настан од богатата културно уметничка пред новогодишна програма во центарот за култура.Вчера вечер беше одржан традициoналниот новогодишен концерт на Оу „Методи Патче“ Во опуштена и пријатна атмосфера, сношти учениците од Оу „Методи Патче“ ги забавуваа почитувачите на класичната музика во Охрид.Со богата програмa од триесет композиции се презентираше сработеното во првото полугодие на оваа учебна година од...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top