Tag: grupa

logo

Состанок на министрите на Јадранската група

Босна и Херцеговина(БиХ) во вторник е домаќин на состанокот на министрите за надворешни работи на државите членки на Јадранската група, на кој учествува и македонскиот министер Антонио Милошоски. Босна и Херцеговина(БиХ) во вторник е домаќин на состанокот на министрите за надворешни работи на државите членки на Јадранската група, на кој учествува и македонскиот министер Антонио Милошоски На состанокот во Сараево ќе се разговара за регионалната соработка во рамки на Јадранската група, НАТО процесот, мисијата ИСАФ, за понатамошните активности на Јадранската група, а ќе биде усвоена и заедничка...

Continue reading

programa

„Мадам плаза“ на сцената на „Охридско лето“

Во рамките на фестивалот „ Охридско лето“ за прв пат гостување од Мароко. Претставата „ Мадам плаза“ во изведба на група „Ананија“ ќе понуди едно необично доживување за секој посетител, бидејќи жанровски не може да се дефинира, а ги поттикнува сите сетила, вели Ѓорѓи Јолески, драмски селектор на фестивалот и додава: „ Мадам плаза“ претставува изненадување само по себе и ќе биде едно од најнеобичните доживувања кое посетителите ќе имаат можност да го проследат во рамките на програмата на фестивалот „ Охридско лето“. Во претставата станува збор за женственоста на телата, каде тие воздивнуваат...

Continue reading

vlav

Oхридските Власи сакаат да формираат фолклорна група

Негувањето на влашкиот мелос и формирањето на влашка фолклорна група е голема желба на Дона Лабро, најдобриот познавач и кореограф на влашката музика и игра. Негувањето на влашкиот мелос и формирањето на влашка фолклорна група е голема желба на Дона Лабро, најдобриот познавач и кореограф на влашката музика и игра. Подршка во остварување на оваа намера имаат од Здружението на Власи „Луњина“. Целта им е заживување на поранешното играорно друштво. По преземените активности се пријавиле 15 – тина деца, кои за жал не продолжиле поактивно да ги изучуваат влашките игри и песни вели Лабро, иако им...

Continue reading

avtobus

Групата на „Соединета Македонија“ стои зад инцидентот

Групата на „Соединета Македонија“ за ТВМ обелоденува „ три дена порано, инцидентот беше планиран од нашата група“.   Синоќа во Охрид испишани грчки автобуси. Туристите си отидоа, партиите реагираат. Синоќа пред хотелот Палас, со спреј испишани три автобуси со грчки национални ознаки.  Оштетувањето на авобусите во СВР Охрид било пријавено синоќа во 20 часот и 15 минути, од страна на нивниот македонски деловен  партнер. Стручните лица при крим-техника од СВР Охрид, по извршен увид на лице место, констатирале оштетување на автобусите, и тоа „впишани недолични зборови со спрејови во разни бои“ ...

Continue reading

Europarlament

Група на пријатели на Македонија во Европскиот парламент

Во Брисел синоќа се конститурира неформалната група на пријатели на Македонија во Европскиот парламент, во која членуваат повеќемина реномирани европратеници кои со особен интерес го следат процесот на македонското пристапување кон ЕУ. Во Брисел синоќа се конститурира неформалната група на пријатели на Македонија во Европскиот парламент, во која членуваат повеќемина реномирани европратеници кои со особен интерес го следат процесот на македонското пристапување кон ЕУ. На конститурирањето на групата присуствуваа и потпретседателот на македонската Влада, Ивица Боцевски и министерот за надворешни...

Continue reading

Вака група на млади го прославија 11 Октомври во Охрид

Не мора да значи дека ако се млади, не се свесни за својот национален идентитет и историското наследство. Не мора да значи дека ако се млади, не се свесни за својот национален идентитет и историското наследство. Една група млади охриѓани, на денот на ослободувањето и денот на борецот, го однесоа македонското знаме на врвот Петрино. Иако догодина дефинитивно ќе им биде потребно ново знаме, сепак убаво е да се знае дека младите не ги заборавиле своите корени и деновите од македонската историја кои навистина значат.  

Continue reading

znaminja G-7

Се назира ли крајот на Г-7?

„Групата на седумте најразвиени земји Г-7 веќе не е ефикасна и треба да биде заменета“, изјави синоќа претседателот на Светската банка Роберт Зелик. „Групата на седумте најразвиени земји Г-7 веќе не е ефикасна и треба да биде заменета“, изјави синоќа претседателот на Светската банка Роберт Зелик. Зелик, кој говореше пред средбата на финансиските лидери од Г-7 овој викенд во Вашингтон истакна дека глобалната финанссиска криза е како „студен туш“ и тоа ја покажува неопходноста од поширока соработка со повеќе земји. „Г-7 не работи, рече Зелик во однос на групата на најразвиени земји која ги вклучува...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad