Tag: Grcija

tasos

Македонско девојче во дискотеките на Тасос

И не е изненадување што Грците се осудиле да пуштаат ваква музика, тргнувајќи од фактот дека главни гости летово им беа токму Македонците. Кога се пари во прашање, не им пречи ништо. И не е изненадување што Грците се осудиле да пуштаат ваква музика, тргнувајќи од фактот дека главни гости летово им беа токму Македонците. Кога се пари во прашање, не им пречи ништо Македонска музика летово ечи во дискотеките во Грција. Иако јужните соседи не ни ги признаваат името, нацијата и јазикот, се чини против музиката немаат ништо. Микс од македонски и грчки песни било главна забава во дискотеките, а за...

Continue reading

znaminja

Делавекурас: Ако треба Македонија ќе го смени и уставот

Бараме ерга омнес решение кое ќе се имплементира, а ако тоа значи и промена на уставот на ФИРОМ, тогаш ќе треба и тоа да се случи – сметаат од грчкото МНР. Според портпаролот, Македонија на секој можен начин ги прекршувала одлуките на ОН и на времената спогодба, и затоа министерството бара решение што треба ќе стапи во сила за севкупна употреба. Милошоски и власта во Скопје бараат изговори за да избегнат да преговараат – рече Григорис Делавекурас, одговарајќи на прашањето на Канал 5, дали како што кажа македонскиот министер за надворешни работи, економската криза во Грција е причина што...

Continue reading

zabi

Жабите во Грција најавуваат земјотрес

Грчките сеизмолози предвидуваат дека наскоро може да има земјотрес во Турција и во Грција, земајќи ги како предвесник илјадниците жаби што се појавија на автопатот „Игнација“ во северна Грција, пренесуваат грчките медиуми. Грчките сеизмолози предвидуваат дека наскоро може да има земјотрес во Турција и во Грција, земајќи ги како предвесник илјадниците жаби што се појавија на автопатот „Игнација“ во северна Грција, пренесуваат грчките медиуми. Прогнозата на сеизмолозите се заснова на истражувањето од британски научници минатиот месец, според кое постои директна врска меѓу жабите и сеизмичката...

Continue reading

spor

Северна Македонија неприфатлив предлог

Отпочнувањето на преговорите и добивањето на датум за преговори е нешто од што секоја страна би имала полза, изјави Милошоски. Името Северна Македонија за севкупна меѓународна употреба е едностран и целосно неприфатлив предлог, изјави шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, по последната грчка понуда. Шансите за компромис до крајот на јуни, кога завршува шпанското претседавање со ЕУ се сведени на минимум. Нема никакво приближување на ставовите ниту по последната средба на премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу во Мадрид, а резултат не дадоа ниту големите дипломатски напори на Вашингтон...

Continue reading

Euro-up

Краткотрајна евро еуфорија

Спасоносниот фонд од 750 милијарди евра на ЕУ и ММФ го смири стравот од финансиски колапс и предизвика пораст на вредноста на еврото, но прашањето дали овој пакет ќе има долгорочен ефект, пред крајот на денот ја урна европската валута. Спасоносниот фонд од 750 милијарди евра на ЕУ и ММФ го смири стравот од финансиски колапс и предизвика пораст на вредноста на еврото, но прашањето дали овој пакет ќе има долгорочен ефект, пред крајот на денот ја урна европската валута. Сумата која ќе им биде достапна на земјите од евро зоната во криза, е најголемата парична помош по онаа со која Групата од 20...

Continue reading

Bakojani

Што доби Дора Бакојани за роденден?

Водечата грчка опозициска партија Нова демократија ја казни Дора Бакојани со исклучување од своите редови, заради нејзината поддршка за мерките на социјалистичката влада. Водечата грчка опозициска партија Нова демократија ја казни Дора Бакојани со исклучување од своите редови, заради нејзината поддршка за мерките на социјалистичката влада Со личната одлука да гласа во парламентот за мерките за штедење, предложени од социјалистичката влада, Дора Бакојани го загуби своето место во Нова демократија, партијата во која членува веќе три децении и која некогаш беше раководена од нејзиниот татко Константинос...

Continue reading

nova zora

„Нова Зора“ – весник на македонски јазик во Грција

Во Грција излезе првото издание на весникот „Нова Зора“ кое содржи текстови на македонски јазик. Пораката на весникот е јасна „Времињата на стравот поминаа. Нашата земја не може веќе да се крие зад прст. Мора да се согласи и да се прилагоди на тоа што се случува во другите европски земји“, порачува редакцијата на весникот и нејзиниот главен уредник, Димитри Јоану. – Денешниот ден е еден историски ден за македонското движење, но и за сите грчки граѓани кои посакуваат една навистина европска, демократска Грција. Почнува да циркулира првото масовно средство за информирање кое содржи вести,...

Continue reading

mapa

Македонијо пакувај се, се селиме на север

Со прекројување на мапата на Европа до пологично и попријателско живеење. Луѓето кои ги сметаат своите соседи за здодевни и непријатни можат да се преселат во друга населба, за разлика од државите, но доколку тоа би можеле да го сторат и државите, тогаш прекројувањето на мапата на Европа би го направило живеењето пологично и попријателско, пишува лондонскиот „Економист“ Македонија, Албанија и Косово, според анализата на весникот би требало да си ги сменат местата. Така Македонија би дошла на местото на Косово, веднаш до Србија, Косово би се поместило кон брегот на Албанија, а Албанија би се...

Continue reading

grcija

На „љубовта“ меѓу Германија и Грција и нема крај

Германија има право, ако смета дека е потребно, да го блокира активирањето на програмата за финансиска помош на земјите од евро зоната и Меѓународниот монетарен фонд за Грција, потсетила Европската Комисија. ЕК, Централната европската банка и ММФ во моментов ги разгледуваат барањата на Грција, која во петокот побара од земјите на ЕУ и ММГ итно да и позајмат околу 45 милијарди евра. Но, германскиот министер за финансии Волфганг Шаубле потсетил во интервју за неделникот “Билд ам Сонтаг“ дека Германија би можела да рече “не“ ако Атина не се обврзе дека во следните години ќе води строга политика...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top