Tag: Galaxy

Galaxy S7 Active е водоотпорен но тестирањата покажале нешто друго

Од Samsung ги потврдиле овие проблеми Една од посакуваните опции на паметните телефони е водоотпорноста и отпорноста на удари и прашина, а некои гласини велат дека и Apple работи на водоотпорен iPhone кој ќе го претстават идната година. Телефоните на Sony одамна се познати по оваа опција, но од оваа компанија минатата година предупредија Xperia да не се користи под вода. Нивните телефони нема да имаат проблем со дожд, но капење во базен или море, а особено фотографирање под вода не е препорачливо. Проблем со водоотпорност овој пат има Samsung, токму со моделот кој го претставија неодамна “Active”...

Continue reading

Новиот Galaxy Note 7 на почетокот на август

Galaxy Note 7 би требало да има екран со дијагонала од 5,8 инчи и заоблен од двете страни Ако се верува на последните гласини кои се појавија на интернет, наскоро започнува производството на новиот фаблет на Samsung од серијата Note, додека неговото официјално претставување може да се очекува на почетокот од август. Samsung моделите Note ги претставуваше на саемот во Берлин кон крајот на август или почетокот на септември, но откако беше претставен iPhone со голем екран, во Samsung одлучиле овој пат тоа да го направат порано. Она што е посебно интересно е дека Samsung со овој модел прескокнува...

Continue reading

Samsung ги претстави новите Galaxy S7 и S7 Edge

Бројни подобрувања го означија претставувањето на новите модели Најголемиот саем за мобилни телефони своите врати официјално ги отвора денес, но на вчерашната прес конференција за новинарите Samsung ги претстави новите модели од серијата Galaxy, S7 и S7 Edge. Секако, моделот Edge доаѓа со закривен екран, а освен тоа моделите се разликуваат и по големината – Ѕ7 со 5,1 инчи, додека Edge е со екран од 5,5 инчи, а на двата модели станува збор за AMOLED екрани со резулуција од 2.560х1440 пиксели. Телефоните ги покренува процесорот на Qualcomm Snapdragon 820, работат на Android 6,0 Marsmallow, имаат...

Continue reading

Samsung на удар на критики поради грешка во Galaxy Note 5

Станува збор за фантастичен уред со силен хардвер но… Откако Apple минатата година ги претстави новите модели на своите iPhone, дел од корисниците се пожалија на проблеми со превиткување на екранот што конкурентските компании веднаш го искористија и почнаа со исмевање на тие уреди.Помалку од една година откако го исмејуваа Apple, во проблеми со новиот модел се најде и Samsung. Оваа компанија зад која е тежок период во кој бележат пад на продажбата и профитот, неодамна ги претстави давата нови модели Galaxy S6 Edge+ и Galaxy Note 5. Станува збор за фантастични уреди кои ги карактеризираат...

Continue reading

Samsung го претстави новиот член на фамилијата Galaxy

Пред само шест месеци беше претставен Galaxy S6 Edge а вчера најновиот модел Galaxy S6 Edge+ Компанијата Samsung пред шест месеци го претстави телефонот Galaxy S6 Edge, а веќе вчера на случувањето во Њујорк имавме прилика да го видиме најновиот модел Galaxy S6 Edge+.Новиот член на фамилијата Galaxy е надоградба на единствениот и иновативен дизајн на смарт телефонот Galaxy S6 Edge.Телефонот доаѓа со поголем екран и повеќе RAM меморија за да се подобри мултитаскинг процесот. Сепак, ако барате хардверски разлики, нема многу да ги пронајдете.Единствена и вистинска промена е 5,7 инчниот Quad HD Super...

Continue reading

Samsung Galaxy 6 има проблеми со RAM меморијата

Голема медиумска прашина пред почетокот на продажбата Сведоци сме дека излегувањето на flagship паметните телефони секоја година носат мноштво на новитети и секој производител претставува нешто поразлично од претходниот модел што ќе го разликува од конкуренцијата.Така и овој пат е во случајот со Samsung и неговата нова Galaxy S линија. Спрема пишувањата на PcWorld.com, актуелниот модел предизвика голема медиумска прашина и пред почетокот на неговата продажба. Почетните резултати на продажбата ги оборија сите рекорди во кратко време, но сепак, за да не биде сѐ како што треба се погрижи неговата...

Continue reading

Објавени фотографии на Samsung Galaxy 6

Големи промени во Samsung кои започнуваат со Galaxy 6 Во Samsung се незадоволни со работењето и состојбата на пазарот во минатата година кога забележаа голем пад на профитот, а можеби и губење на првото место на пазарот за паметни телефони. Како една од главните причини за проблемите во Samsung го истакнале недостатоткот за иновации, односно последните верзии на Galaxy кои освен поголем екран не донесоа никакви револуционерни промени што влијаеше на намалената побарувачка за нивните мобилни уреди. Иако официјалните бројки не се објавени, некои гласини велат дека Samsung продал дури 40% помалку...

Continue reading

Потполно нов дизајн на паметен телефон

Samsung припрема големи иновации на мобилниот пазар Иако Samsung и понатаму доминира со мобилниот пазар, оваа компанија во последните неколку квартали западна во проблеми и забележаа намалувања во бројот на испорачани паметни телефони и намалувања во профитот во однос на минатата година. Освен зголемениот притисок на кинеските компании, како Xioaomi кој им зеде голем удел на пазарот на ефтини телефони, во оваа компанија не се премногу задоволни ниту со продажбата на еден од своите најдобри телефони Galaxy S5 и потполно им е јасно дека за да привлечат нови корисници ќе мораат да претстават иновации...

Continue reading

Без помпезност претставен Galaxy S5 Plus

Samsung го претстави најбрзиот мобилен телефон Иако визуелно е идентичен со претходниот модел, Galaxy S5 Plus, со оглед на хардверското засилување, може официјално да го понесе статусот “најбрз Android смартфон на светот”. Јужнокорејскиот Samsung тивко го претстави новиот и надограден паметен телефон  , Galaxy S5 Plus (G901F), пишува Forbes. Најголемиот новитет е во тоа што новиот модел доаѓа со Snapdragon 805 чипсет, најбрз и најефективен Qualcomm процесор досега. Да потсетиме, оригиналниот Galaxy 5 користи Snapdragon 801. Меѓутоа титулата за најбрз смартфон, наскоро може да му биде одземена...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top