Tag: Francija

manaki

Изложба посветена на браќата Манаки во Франција

Со изложбата фотографии посветена на браќата Милтон и Јанаки Манаки во Музејот на Нормандија во Каен, Долна Нормандија, во петок навечер, 2 април, официјално ќе биде отворено шестото издание на манифестацијата „Балканска пролет“ кое годинава е посветено на македонската култура. Програмата на манифестацијата претставува синтеза на различни делови од богатата македонска култура и е конципирана како спој на традиционалното творештво на Република Македонија и на урбаната македонска култура.Македонската традиционална музика ќе биде претставена преку изведбите на групата „Љубојна“, етно-составот „Баклава“...

Continue reading

Fudbaler

Рен елиминиран од „аматери“ во Купот на Франција

Поразот на Рен од аматерскиот тим Кјувил, како и елиминацијата на минатогодишниот освојувач на Купот на Франција, Генгамп го одбележаа осминафиналето на ова натпреварување. Поразот на Рен од аматерскиот тим Кјувил, како и елиминацијата на минатогодишниот освојувач на Купот на Франција, Генгамп го одбележаа осминафиналето на ова натпреварување. Токму Рен беше вториот финалист во ланското издание на купот. Сошо и ПСЖ имаа успешни гостувања и се пласираа во четвртфиналето. Постигнати резултати на вчерашните натпревари во Францускиот фудбалски куп: Кјувил – Рен 1:0, Булоњ – Генгамп 1:0,...

Continue reading

Francuska rakometna reprezentacija

“Триколорите” ја потврдија доминацијата

Француската ракометна селекција во Виена напиша дел од ракометната историја. Светските и олимписките шампиони ја додадоа во колекцијата и европската титула.Хрватите во првото полувреме беа во најмала рака рамноправен ривал, но во продолжението пресуди неспорно поголемиот квалитет на француската репрезентација во која најефикасен беше Никола Карабатиќ со шест гола, но се истакна и голманот Омејер со 12 одбрани. {loadposition content9}

Continue reading

basket

Франција оди на Европско првенство во Полска

Репрезентацијата на Франција е последниот учесник на Европското првенство во кошарка во Полска откако синоќа во реваншот од баражот ја победија Белгија со 92:54 и така без проблем ја надополнија негативата од четири поени од првиот дуел (66:70). Репрезентацијата на Франција е последниот учесник на Европското првенство во кошарка во Полска откако синоќа во реваншот од баражот ја победија Белгија со 92:54 и така без проблем ја надополнија негативата од четири поени од првиот дуел (66:70). Пет кошаркари на Франција имаа двоцифрен број поени, Тириаф 19, Паркер 16, Диао 13, Де Коло и Траоре по...

Continue reading

Hasim Taci

Тачи во посета на Франција

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска ќе престојува во официјална посета на Париз, на покана на францускиот претседател Никола Саркози. Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска ќе престојува во официјална посета на Париз, на покана на францускиот претседател Никола Саркози. Поканата на Саркози, е во рамките на средбите на францускиот претседател со премиерите на регионот на Југоисточна Европа. „Главна тема на средбите на премиерот Тачи со највисоките официјални претставници во Париз ќе биде продлабочувањето на односите меѓу Косово и Франција, а во тие рамки и потврда на продолжувањето на поддршката...

Continue reading

Cifte amam

Десет години француско-македонска културна соработка

Децениската соработка со повеќе настани ќе биде одбележана до 12 јуни во Скопје, Битола и Велес. Во рамки на одбележувањето десет години од француско-македонската соработка во областа на културно-историското наследство, во Музеј на Македонија претпладнево ќе почне Конференција на градоначалници која ќе ја отворат министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, скопскиот градоначалник Коце Трајановски и францускиот амбасадор Бернар Валеро Децениската соработка со повеќе настани ќе биде одбележана до 12 јуни во Скопје, Битола и Велес, во организација на Француската асоцијација на градови...

Continue reading

svinja

Потврдени два случаи на зараза со новиот вирус на грип во Франција

Две лица во Франција се заразени со новиот вирус на грип А (H1N1), изјави синоќа француската министерка за здравство Розлин Башло. Две лица во Франција се заразени со новиот вирус на грип А (H1N1), изјави синоќа француската министерка за здравство Розлин Башло. Станува збор за 49-годишен маж и 24-годишна жена, кои биле примени на лекување во две клиники во Париз. И двајцата неодамна се вратиле од Мексико. Тоа се првите потврдени случаи на зараза во земјата, а со сомнение на вирусот се други 40 лица. {loadposition content9}

Continue reading

strike

Генерален штрајк во Франција

Со делумна блокада на сообраќајот денеска во Франција почна генерален штрајк, кој се одржува во знак на протест против антикризната политика на претседателот Никола Саркози. Со делумна блокада на сообраќајот денеска во Франција почна генерален штрајк, кој се одржува во знак на протест против антикризната политика на претседателот Никола Саркози. Поголемиот дел од штрајковите и демонстрациите ќе се одржат денеска, но вработените во железничкиот и градскиот превоз уште од синоќа ја запреа работата. Штрајкуваат и вработените во нафтената компанија „Тотал“, која неодамна соопшти дека ќе намали околу...

Continue reading

stadion

франција инвестира во фудбалот

Франција ќе вложи 100 милиони евра во реновирање на фудбалските стадиони. Франција ќе вложи 100 милиони евра во реновирање на фудбалските стадиони. Со ваквата одлука се очекува да и се помогне на земјата околу кандидатурата за добивање на дозвола за организација на Европското фудбалско првенство што треба да се одржи во 2016 година. „Вложуваме 100 милиони во стадионите и тоа ја покажува подршката на Владата за кандидатурата. Сакаме да покажеме дека државата го поддржува овој проект. Мора да организираме големи турнири, со цел Франција да се покаже во добро светло“, изјави францускиот секретар...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad