Tag: Facebook

logo

Фејсбук прв, втор Гугл Плус, а Твитер трет

Според извештајот на Global Web Index, Facebook и понатака останува најпопуларната социјална мрежа, но сега на воторото место се најде Google+, кој е подобар од Twitter по бројот на корисници. Според извештајот на Global Web Index, Facebook и понатака останува најпопуларната социјална мрежа, но сега на воторото место се најде Google+, кој е подобар од Twitter по бројот на корисници. Global Web Index инаку ги следи движењата на 31 светски пазар, што претставува околу 90% од вкупниот број на корисници. Нивните резултати покажуваат дека дури 51% од интернет корисниците во светот го користат Facebook....

Continue reading

juzmeski

Јузмески – најдобар промотор на Македонија за 2011 год

Љупчо Јузмески еден од четворицата лауреати на наградата “Најдобар промотор на Македонија”за 2011. Покрај него ова високо признание го добија уште и Симон Трпчески во категоријата уметност и наука, Македонската кошаркарска репрезентација во категоријата дипломатија од добра волја и Александар Богатинов, човекот кој освои најголем број на гласови од јавното гласање кое се спроведе на социјалната мрежа facebook, а траеше четири месеци. Љупчо Јузмески еден од четворицата лауреати на наградата “Најдобар промотор на Македонија”за 2011. Покрај него ова високо признание го добија уште и Симон Трпчески...

Continue reading

papa na twitter

Папата стана твитерџија

Апостолите и без Twitter и Ipad ja раширија божјата промисла но изгледа на понтифот му треба малку помош. Папата Бенедикт XVI преку својот прв твит ги информираше следбениците (и оние верските и оние твитерџиските) дека Светата столица има нов портал на кој ќе објавуваат информации за Ватикан. Бенедикт XVI самиот го објавил новиот сајт преку iPad, а неколку моменти потоа го испратил и својот прв твит, кажа Тадеус Џонс, координатор на проектот за поврзување на Ватикан со социјалните мрежи. Twitter профилот и новата страница се дел од обидите на Ватикан да ги доближи христијанските учења до...

Continue reading

Kosor

Голема хрватска народна сабота против владата

Најомразената влада во кратката историја на хрватската самостојна држава денеска би можела  да биде сериозно разнишана, потценетиот „Facebook бунт“ денес ќе ја покаже вистинската сила, пишува Индекс. Најомразената влада во кратката историја на хрватската самостојна држава денеска би можела  да биде сериозно разнишана, потценетиот „Facebook бунт“ денес ќе ја покаже вистинската сила, пишува Индекс. На плоштадот Бан Јелачиќ се подготвува антивладин протест. Поставена е сцена со огромен транспарент на кој пишува „Овчарката Јаца“ кој алудира на премиерката Јадранка Косор прикажана на ливада со овци...

Continue reading

facebook

Внимавајте што постирате на Facebook

МВР бара да се изгаснат агресивните Facebook групи за црквата на Кале.  Администраторите на групите можно е и кривично да одговараат. МВР побара од Facebook да се избришат групите за црквата на Кале каде се споделува агресивна содржина, се шири говор на омраза и каде се повикува етничко чистење. Групите станаа место за препопукување и верска и етничка нетрпеливост по неодамнешниот инцидент на скопското Кале каде две етнички групи се степаа меѓу себе. Единицата за борба на компјутерски криминал побара од Facebook отстранување на групите, но и IP адресите на администраторите и корисници кои постираат...

Continue reading

pop na internet

Свештениците преку Интернет се отуѓуваат од верниците

Меѓу црковните лица се наметнува и прашањето дали со тоа се постигнува вистинската цел на промовирање на верата и дали свештеникот се рекламира самиот себе или Господ?! Свештениците сé повеќе го користат Интернетот како медиум преку кој на полесен начин можат да дојдат до верниците и да го промовираат православието. Се отвораат блогови, портали, веб-страници, електронски пошти, се членува во социјалните мрежи. Сето тоа функционира во рамките на одредена епархија или, пак, го раководи свештено лице. Иако се збунети од ваквиот нов начин на комуникација со свештените лица, верниците полесно прифаќаат...

Continue reading

logo

Кој и како му ја скрои капата

Комуникациската мрежа Facebook не е имуна на меѓупартиските преукувања. Комуникациската мрежа Facebook не е имуна на меѓупартиските преукувања. Се е кристално чисто однапред договорено и секако поткрепено со законски акти, изнајдени по секоја цена. ТВМ преку атрактивната страна ФБ ексклузивно дојде до информација каде јасно е прикажан механизмот со кој се служи владеачката гарнитура во Вевчани за да ја изврши промената на кадри во образованието по партиска задача. Дека се излегува на бела виделина, посебно нечесните игри, зборува и следното. Под наслов „Предлог за разрешување“, јасно е прикажан...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top