Tag: Facebook

Facebook Messenger воведува непопуларна опција за корисниците

Надоградба поради која корисниците би можеле да го избришат  Facebook Messenger Facebook добива нова улога, да ја научи апликацијата Messenger да му го пласира, по пат на реклама, она што корисникот го сака. Корисниците и трговските фирми ќе можат да користат chat ботови на Messenger за праќање реклами до корисниците кои ги користеле нивните услуги, а потоа и на сите корисници на таа апликација, а ќе се користат со алатки за целно рекламирање. Рекламите ќе имаат рекламна порака, линк до производите и слика која му се нуди на потенцијалниот купувач. На пример, доколку со некого зборувате за подароци...

Continue reading

Добивката на Facebook трикратно зголемена

Чистата добивка на Facebook во третиот квартал достигнала 2,4 милијарди долари Facebook во изминатото тромесечие отстварил приходи од 7 милијарди долари, 56% повеќе отколку една година претходно, додека добивката е скоро трикратно поголема, благодарение на силниот раст на огласувањето. Спрема објавениот извештај, чистата добивка на Facebook во третиот квартал достигнала 2,4 милијарди долари, што е 166% повеќе од истиот период лани. Притоа приходите од огласување, кои го чинат најголемиот дел на приходи, се зголемиле за 58%, на 6,82 милијарди долари. Најмногу се зголемиле приходите од огласување...

Continue reading

Трамп ги обвини Google, Facebook и Twitter за нечесност

Новиот спектакл и општ циркус на социјалните мрежи Доналд Трамп го приреди… Доналд Трамп дефинитивно е љубимец на социјалните мрежи, а некои го нарекуваат крал на истите, но на крајот и не се далеку од вистината. Секој збор на кандидатот за претседател на САД практично е “злато вреден” кога се во прашање социјалните мрежи, но и интернет општо, бидејќи кога Трамп ќе тргне, прашање на време е кога ќе експлодира, а подоцна тоа му се удира од глава во трката за претседател. За ваквиот статус Трамп за многу нешта е самиот виновен, бидејќи не ги бира зборовите, не е дипломат, а ниту се обидува...

Continue reading

Facebook најави крај за насловите од типот “нема да верувате…”, “следуваше шок…” и слично

Овој потег на Facebook веројатно ќе ја зголеми нервозата кај медиумските издавачи Како што објави порано, Facebook планира да ги маргинализира објавите кои ги мамат читателите и деновиве нивниот алгоритам би требало да почне да ги отстранува од news feed насловите кои ги иритираат поголемиот број на читатели. Од Facebook објавија дека со помош на новиот алгоритам ќе ги отстранува насловите кои ќе бидат класифицирани како “clickbait”, или оние кои ја ускратуваат или објавуваат неточна информација. Вакви наслови многу поретко ќе се појавуваат на ѕидот од корисниците. “Сакаме издавачите да објавуваат...

Continue reading

Pokemon Go стана попопуларен од Facebook

Играта се шири низ светот со неверојатна брзина Pokemon Go, игра во надоградена реалност се шири низ светот со неверојатна брзина, иако е лансирана пред неколку дена. Од своето појавување, апликацијата е инсталирана преку 15 милиони пати, податоци земени од компанијата Sensor Tower. Судејќи спрема бројот на инсталации, не е големо изненадување што Pokemon Go моментално се наоѓа во врвот на листата во продавниците за апликации. Она што изненадува, е времето кое го поминуваат корисниците на Pokemon Go, во однос на најпопуларните пет апликации. Спрема анализите на компанијата Sensor Tower, просечен...

Continue reading

Причина поради која не треба да се останува логиран на Facebook

Голема е можноста корисниците да бидат следени Сите корисници на социјалните мрежи кои се имаат логирано на телефонот или на друг уред, мораат да знаат дека при пристапувањето на други страници преку Facebook голема е можноста да бидат следени. Компанијата на овој начин собира податоци за своите корисници и им пласира огласи и реклами во склад со нивните интересирања, а врз основа на сурфањето. “Ние ги собираме сите информации кога корисникот ќе кликне “like” или ако се логира некаде по пат на Facebook”, изјавиле од компанијата. Компанијата Facebook пред седум години вети дека нема да го користи...

Continue reading

Facebook Messenger воведе нова опција и стана попрактичен

Иако планот беше прекинат, беше јасно дека СМС ќе бидат интегрирано решение На Facebook Messenger апликацијата сега ќе може да се примаат и праќаат СМС пораки. СМС за Messenger се врати на Android платформата по неуспешниот старт од 2012 и 2013 година. Со овој потег не само што Facebook ја осигура доминацијата во комуникациска смисла, туку осигура и значајна доза на практичност. Иако планот беше прекинат, беше јасно дека во еден момент СМС ќе се врати како интегрирано решение. Читањето на сите пораки на едно место секако е практично, но сега на Messenger за Android ќе може и да се праќаат СМС...

Continue reading

На пазарот тотална доминација на Facebook

Корисниците 80% од времето користат само три апликации кои му припаѓаат на Facebook Резултатите од истражувањето на компанијата Nomura Research покажале дека мнозинството на корисници на паметни телефони користат само неколку апликации и околу 80% од времето трошат само на три апликации, а тие три се најчесто во сопственост на Facebook.  Информациите за превземање на апликации на iPhone и Android од минатиот месец покажале дека повеќе од 60% му припаѓаат токму на компанијата на Zuckerberg која на оваа листа доминира благодарение на апликациите на Facebook, Messenger, WhatsApp и Instagram. Во...

Continue reading

Microsoft и Facebook ги поврзуваат Америка и Европа со нови кабли

Со оглед на тоа дека потребите се сѐ поголеми ИТ џиновите решија да превземат мерки Експанзијата на интернетот, сѐ поголемите брзини на пристап, сѐ покомплексните услуги и сѐ поголемиот број на корисници се параметрите кои секогаш мора да се решаваат одново. Многумина се уверени дека порано или подоцна се заканува “гушење” на пристапот на интернет, што би било рамно на катастрофа за многу компании и стопанства. Еден од темелите на модерниот интернет се таканаречените транс-атлантски кабли кои поврзуваат пристапни точки и центри за податоци во северна Европа со оние во САД. Длабоко под површината...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top