Tag: dogovor

Medvedev i Obama

Уште неисушено мастилото од потписот на СТАРТ, Медведев се попишмани

Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека ќе разгледа повлекување од Договорот за ограничување на стратешкото вооружување – СТАРТ, што тој и претседателот на САД Барак Обама го потпишаа минатата седмица во Прага, доколку американската програма за ракетна одбрана во Европа би создала нерамнотежа. Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека ќе разгледа повлекување од Договорот за ограничување на стратешкото вооружување – СТАРТ, што тој и претседателот на САД Барак Обама го потпишаа минатата седмица во Прага, доколку американската програма за ракетна одбрана во Европа би...

Continue reading

Jenson Button

Батон во Мекларен

Шампионот во Формула 1 Џенсон Батон во среда потпиша повеќемилионски договор со Мекларен, екипа во која ќе вози заедно со Луис Хамилтон. Шампионот во Формула 1 Џенсон Батон во среда потпиша повеќемилионски договор со Мекларен, екипа во која ќе вози заедно со Луис Хамилтон. Овој 29. годишен возач беше член на тимот Браун ГП, а оваа година ја освои првата титула во Ф1. Батон изјави дека му претставува големо задоволство што ќе вози во ист тим со ланскиот шампион Луис Хамилтон. {loadposition content9}

Continue reading

logo

Договор за светски проект

Угледен бизнисмен иселеник од Македонија ќе инвестира 33. милиони долари во Охрид. Угледен бизнисмен иселеник од Македонија ќе инвестира 33. милиони долари во Охрид. На местото на бараките кај Трудбеник ќе никне хотелски комплекс „Окото на Охрид“. Денеска потпишан и договорот на двајцата приватни партнери за реализација на овој проект. „Око на Охрид“. Потпишан договор за реализација на хотелски комплекс. Директорот на Трудбеник Ацо Спироски и Спиро Трајчевски директор на американска фирма ќе инвестираат во Охрид. Станува збор за 33 милиони долари, со кој пари на местото кај бараките на Трудбеник...

Continue reading

Phor i Kosor

Словенија и Хрватска го потпишуваат арбитражниот договор

Словенија и Хрватска би требало во среда во Шведска да го потпишат арбитражниот договор за границата. Словенија и Хрватска би требало во среда во Шведска да го потпишат арбитражниот договор за границата. Ова на словенечката државна телевизија го изјави премиерот на Словенија Борут Пахор, при тоа додавајќи дека договорот ќе биде потпишан без хрватската изјава за тоа дека текстот на договорот не прејудицира решение. Пахор претходно рече дека Хрватска има суверено право во постапката на ратификација на договорот да донесе и изјава, но дека таа може да има политичко, но не и правно значење и дека...

Continue reading

Мarkoni

Локалната и сопствениците на Маркони се договорија

За да се реши проблемот со загадената вода во Св. Наум,  ќе се гради прочистителна станица. За да се реши проблемот со загадената вода во Св. Наум,  ќе се гради прочистителна станица. Овој услов мора да се испочитува до крајот на месец мај, во спротивно против сопствениците на Маркони ќе следат соодветни законски мерки.  На повидок решавање на проблемот во СВ Наум, со загадувањето на изворите.  Сопстевениците на Маркони добија рок до 30 мај да изградат почистителна станица, со што еднаш засекогаш ќе се реши проблемот кој колмунираше летово, кога многу туристи беа затруени со вода. Доколку од...

Continue reading

Jose Manuel Barosso

Баросо бара брза одлука за Лисабонскиот договор

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо побара вчера во Виена брза и конечна одлука за Лисабонскиот договор. Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо побара вчера во Виена брза и конечна одлука за Лисабонскиот договор. Тој изјави дека за идниот состав Еврокомисијата ќе одлучи дури кога ќе биде се јасно околу Лисабонскиот договор. – Дури кога ќе се знае дали Лисабонскиот договор ќе стапи во сила, или ќе дојде до преоден период, ќе биде можно да се одлучи за составот на ЕК, наведе Баросо.Тој прецизираше дека доколку ЕК се одредува според Лисабонскиот договор,...

Continue reading

Kobe Bryant

Коби со нов договор во Лејкерси

Суперѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант ги отпочна преговорите за продолжување на договорот со раководството на клубот. Суперѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант ги отпочна преговорите за продолжување на договорот со раководството на клубот. Се очекува новиот договор да биде потпишан најкасно до 27 Октомври, информира Лос Анџелес Тајмс. Освен сумата од 47,8 милиони долари која Брајан ќе ја заработи во следната сезона, најкорисниот играч во финалето на НБА лигата од минатата сезона најверојатно ќе потпише договор за уште три години за сума од 86 до 91 милион долари, во зависност...

Continue reading

potpisnici

Осум години од потпишувањето на рамковниот договор

Осум години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, кој стави крај на воениот конфликт во Македонија во 2001 година се навршуваат денеска. Осум години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, кој стави крај на воениот конфликт во Македонија во 2001 година се навршуваат денеска. Документот со кој се прекинаа вооружените дејствија меѓу безбедносните сили на Македонија и Ослободителна национална армија преставува основа за подобрување на правата на етничките Албанци. Имплементацијата на некои од точките од Договорот се уште е во тек, решенија за вработување на 290 лица се доделија...

Continue reading

potpisuvanje dogovor

Охрид ќе добие атлетска патека по европски стандарди

Денеска беше потпишан меморандум помеѓу Атлетската Федерација на Македонија и градоначалникот. Денеска беше потпишан меморандум помеѓу Атлетската Федерација на Македонија и градоначалникот. „Со овој зафат, започна да се реализираат моите заложби кај Билјани извори да се изгради мал олимписки центар“, рече градоначалникот Александар Петрески. Атлетската Федерација на Македонија претставувана од претседателот, Цветко Грозданов и  Општина Охрид, т.е градоначалникот Александар Петрески, денеска потпишаа меморандум за изградба на атлетска патека. „Овој меморандум се склучува врз основа на веке склучената...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top