Tag: deca

deca

Започна новата училишна година

Градоначалникот Александар Петрески на првачињата од О.У. „ Живко Чинго“ во село Велгошти, им посака успешен почеток на учебната 201/2011 година. Беше подготвена и свечена програма со која се одбележа првиот училишен ден. Градоначалникот Александар Петрески на првачињата од О.У. „ Живко Чинго“ во село Велгошти, им посака успешен почеток на учебната 201/2011 година. Беше подготвена и свечена програма со која се одбележа првиот училишен ден.Многу радост, малку трема и по некоја солза. Првачињата седнаа во ушилишните клупи. Најмалите основци се радуваа на првиот училишен ден и средбата со своите...

Continue reading

kuce

Распустот започна….

Школската година заврши. Децата од ОУ Св Климент Охридски крајот го прославија на невообичаен начин. Уникатна идеја, беспрекорна реализација. Дворот на училиштето наликуваше на мини зоолошка градина. Невообичаен завршеток на учебната година.  Учениците од општинското основно училиште Св. Климент Охридски, учебната година ја завршија со уникатна презентација на своите домашни миленичиња. На  парадата можеше да се сретне се и сешто: кучиња, риби, зајачиња, желки… Сите овие главни ликови на денешната презентација се одгледани со беспрекорна љубов на децата. Секое дете пак, има своја приказна...

Continue reading

zamok za igra

„Средновековен“ Охрид

И покрај мегаломанските најави од Локалната дека конечно ќе стават ред во поставувањето на урбаната опрема,  денес на кејот никнаа замоците за игра. И покрај мегаломанските најави од Локалната дека конечно ќе стават ред во поставувањето на урбаната опрема,  денес на кејот никнаа замоците за игра. Граѓаните револтирани. Сметаат дека кејот треба да биде место за одмор на душата и телото, а не место за парада на шунд и кич. Ќе биде потребно многу повеќе од донесување на  Годишна програма, за да се реши проблемот со поставувањето на урбаната опрема. И покрај добрата намера на Локалната да стави...

Continue reading

Летен распуст или воспитноoбразовен вакуум

Летниот распуст треба да се искористи како инструмент за борба против девијантните појави. Летниот распуст треба да се искористи како инструмент за борба против девијантните појави. Претставени резултатите од проектот „Воспитанието на младите и учениците во летниот период во охридскиот туристички амбиент.“Ако образованието по дефиницја е континуиран процес, тогаш што се случува за време на летниот распуст? Како да се справиме со образовно-едукативниот вакум кој се јавува во овој период?  Проф.Д-р Драган Јанкоски авторот на проектот за воспитанието на младите и учениците во летниот период, истакнува...

Continue reading

peshterski deca

Пештерски деца пронајдени во Колубија

Спасувачката служба во областа Бојака, во централна Колумбија, спаси пет деца, кои од своето раѓање живееле изолирани од светот во пештера, која ја ископал нивниот татко. Децата, на возраст од осум месеци до 11 години, се пронајдени на 14 мај во пештера во близина на градот Турмеке, јавија колумбиските медиуми, нагласувајќи дека тие биле преплашени од луѓето, кои ги пронашле. – Со оглед на тоа дека немале никаков контакт со надворешниот свет, не беше лесно да се извлечат од пештерата, а уште потешко да се искапат. Особено се плашеа од телевизија, изјави еден од спасувачите. Едно од децата,...

Continue reading

deca Kina

Во Кина се тргува со деца како со алва

Трговијата со луѓе, вклучувајќи крадење и продажба на деца, зема епидемични размери во Кина, а полицијата е немоќна да го запре овој тренд, пишува германскиот весник „Шпигел“. Трговијата со луѓе, вклучувајќи крадење и продажба на деца, зема епидемични размери во Кина, а полицијата е немоќна да го запре овој тренд, пишува германскиот весник „Шпигел“. Дополнителен проблем е корупцијата која ја забрзува трговијата, па очајните родители со здружени сили трагаат по своите синови и ќерки. Но, нивните напори не вродуваат со плод. Еден од Кинезите што го загубиле своето дете е Гуо Гангтангаг, кој продава...

Continue reading

Megjashi

СОС телефонот алатка за помош

СОС телефонот е еден од начините преку кој може да им се помогне на децата жртви на насилство. Во Македонија оваа линија функционира 17 години, додека во Охрид, во рамките на женскиот центар „Бисера“, осум. Денеска се одбележува Светскиот ден на СОС телефони за помош и поддршка на децата. СОС телефонот е начин на кој може да биде слушнат гласот на секое дете. СОС-телефоните претставуваат значаен механизам на поврзување на децата со институциите кои можат да им помогнат. Осум години во нашиов град функционира СОС линија за помош на жени и деца, жртви на насилство, во рамките на женскиот центар...

Continue reading

solza

Светски ден на СОС телефони за помош и поддршка на децата

Првата детска амбасада во светот Меѓаши, како дел од меѓународната мрежа „CHI – Child Helpline International“- која ги обединува СОС сервисите за помош на деца од земји од целиот свет, веќе четврта година по ред го одбележува 17 Мај – Светскиот ден на СОС-телефоните за помош и поддршка на децата во светот. Преку одбележувањето на овој ден СОС линиите за помош на деца ширум светот ставаат посебен акцент на услугите кои тие ги обезбедуваат за децата на кои им е потребна грижа и заштита. СОС телефонот за деца и млади 0800 1 2222 на Првата детска амбасада во светот Меѓаши функционира...

Continue reading

dom kultura

„Петар Пан“ ќе го освежи градското културно затишје

По долго затишје во културното живеење на охриѓани, првото  театарско освежување ќе биде в среда, со  детската претстава „Петар  Пан“,  во режија на Ташко Лаброски. По долго затишје во културното живеење на охриѓани, првото  театарско освежување ќе биде в среда, со  детската претстава „Петар  Пан“,  во режија на Ташко Лаброски. Претставата е заедничка  соработка на Центарот за култура „Григор Прличев“ и  театарската детска работилница „Мулти-Култи“ вели директорката на центарот, Драгана Боцеска. Во периодот што претстои таа најави нови културни содржини, за кои охриѓани чувствуваат потреба....

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top