Tag: ceni

pijaloci

Петрески апелира да се спуштат цените на пијалоците

Градоначалникот на денешната пресс конференција упати апел до сите угостители, наместо да ги креваат цените на пијалоците за празниците, истите  да ги усогласат или намалат. Градоначалникот на денешната пресс конференција упати апел до сите угостители, наместо да ги креваат цените на пијалоците за празниците, истите  да ги усогласат или намалат. „Давам препораки цените да не се креваат, туку да се спуштаат“, вели Петрески. Тој уште додава дека онаму каде што општината ги креира даноците, тие се спуштени на мнимум, а на сите останати кои ги креира државата не можат да влијаат. Туризмот е во...

Continue reading

amsm

АМСМ со промотивни цени на технички преглед и хомологација

Авто-Мото Сојузот на Македонија (АМСМ) од денеска стартува со промотивни цени за технички преглед од 799 денари и за хомологација од 2830 денари. Авто-Мото Сојузот на Македонија (АМСМ) од денеска стартува со промотивни цени за технички преглед од 799 денари и за хомологација од 2830 денари. АМСМ, одлучи да им излезе во пресрет на сите граѓани со намалени цени, со оглед  на зголемениот увоз на возилата што произлегува од промената на законските прописи поврзани со возилата. Промотивните цени  стартуваат од понеделник 19 април 2010 во Станицата за технички преглед Скопје – Центар, како  и во станицата...

Continue reading

airbus

И цените на Ербасот до небо!

Компанијата Ербас соопшти дека ја зголемила цената на своите авиони за 5,8 отсто во просек. Компанијата Ербас соопшти дека ја зголемила цената на своите авиони за 5,8 отсто во просек. Причина за поскапувањето, како што беше соопштено вчера од Ербас, е јакнењето на еврото. Компанијата соопшти дека се обидела да ги задржи старите цени, но дека морала да се откаже од тоа поради слабеењето на доларот, претстојните финансиски предизвици, како и поскапувањето на материјалите. {loadposition content9}

Continue reading

Saso Alce

Цените за закуп на тезгите остануваат исти

Нема да поскапи закупот на тезги во Охридскиот пазар, категоричен е директорот на ЈП Охридски Комуналац, Сашо Алче. Нема да поскапи закупот на тезги во Охридскиот пазар, категоричен е директорот на ЈП Охридски Комуналац, Сашо Алче. Според него, нема потреба од паника кај закупците, затоа што примената на Хасап стандардите паднаа на товар на ЈП.  ЈП под кои спагаат пазарите од државните органи ќе побараат одложување на примената на ХААП стандардите во пазарите. Тој ги демантира се погласните шпекулации дека по 1 ви јануари 2010 год. цената за закуп на тезги на зелените пазари ќе се зголеми двојно,...

Continue reading

Топлификација со нови цени

Цената на парното греење за периодот од 1 август до 31 декември годинава се зголемува за 17,11 отсто за тарифните потрошувачи „станбен простор“ на Топлификација АД-Скопје, за 8,11 отсто за потрошувачите на Скопје Север АД-Скопје и за 9,15 отсто за потрошувачите на АД ЕЛЕМ – Подружница Енергетика – Скопје, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. Цената на парното греење за периодот од 1 август до 31 декември годинава се зголемува за 17,11 отсто за тарифните потрошувачи „станбен простор“ на Топлификација АД-Скопје, за 8,11 отсто за потрошувачите на Скопје Север АД-Скопје и за...

Continue reading

Климе Попоски

Крв на паричник!

„Цените на земјоделските производи на Охридскиот пазар, безобразно високи“, велат граѓаните. Со иста констатација и производителите. „Цените на земјоделските производи на Охридскиот пазар, безобразно високи“, велат граѓаните. Со иста констатација и производителите. Охриѓани туристи во сопствениот град. Иако на градскиот пазар има шаренило од овошје и зеленчук, цените се толку високи што ретко кој може да си го приушти задоволството да си купи она што ќе посака.И земјоделците-производители сметаат дека цените на нивните производи се прилично високи за овој период. „Меѓутоа притиснати од бројните...

Continue reading

turisti

Угостителските цени исти како и лани

Охридските угостители нема да ги намалат цените во своите објекти. За нив е неисплатливо да се нудат поевтини услуги и производи иако тоа од нив го побарал првиот човек на Охрид. Иако, градоначалникот Петрески укажал на потребата од намалување на цените за да има поголема посетеност на гостите, за угостителите тоа не е исплатливо. „Еснафот на угостителите има свои причини зошто во престојната туристичка сезона нема да ги намалат цените на угостителските производи“ вели познатиот охридски угостител Љупчо Патчев од ресторанот „Далга“. „Сезоната е кратка и ние мора да заработиме, ако идат гости...

Continue reading

logo

Охридските хотели ги намалија цените за 50 %

Охридските хотели, членки на здружението Хотам за претстојните празници ги намалија цените за 50 %. Ваквата иницијатива има за цел продолжување на сезоната и привлекување што повеќе гости. Охридските хотели, членки на здружението Хотам за претстојните празници ги намалија цените за 50 %. Ваквата иницијатива има за цел продолжување на сезоната и привлекување што повеќе гости. Охридските хотели, членки на здружението Хотам за претстојните празници ги намалија цените за 50 %. Гостите ќе можат за само 1200 ден. во градов да престојуваат два дена. Досега се продадени 70% од аранжманите, а се очекуваат...

Continue reading

benziska pumpa

Горивата со пониски цени

Малопродажната цена на бензините Евросупер 95 и МБ-96 ноќеска на полноќ поевтинува за 1,5 денари, на Евросуперот-98 за два денари, а на дизелот и Екстралесното за четири денари. Малопродажната цена на бензините Евросупер 95 и МБ-96 ноќеска на полноќ поевтинува за 1,5 денари, на Евросуперот-98 за два денари, а на дизелот и Екстралесното за четири денари. Согласно одлуката што денеска ја донесе Регулаторната комисија за енергетика на Македонија, новата цена на Евросупер 95 изнесува 48,50 ден/лит, на Евросуперот-98 е 49,50 ден/лит и на МБ-96 изнесува 51,50 ден/лит. Новата цена на Еуродизелот (Д-Е...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad