Tag: bebinja

brza pomosh

Возач на брза помош заспал додека возел три бебиња

Во судар на камион со возило на брза помош на автопатот помеѓу Белград и Ниш во Србија повредена е деветмесечна тројка. Во судар на камион со возило на брза помош на автопатот помеѓу Белград и Ниш во Србија повредена е деветмесечна тројка.За среќа, во сударот бебињата Митровиќ поминале само со полесни повреди.Бебињата,нивните родители и уште еден брачен пар се пренесени во болница во Јагодина,додека еден потешко повреден патник е однесен во болница во Белград.Виновен за сообраќајната несреќа е возачот на брзата помош кој заспал на воланот и се залетал во задниот дел на камион со приколка.Директорот...

Continue reading

Годинава во охридската болница на свет се донесени 423 бебиња

На одделението за гинекологија и акушерство, при Општа болница Охрид, годинава  на свет се донесени 423 бебиња. Бројот на машки и женски деца е сразмерно ист, вели началникот на ова одделение д-р Ѓоко Танески. Минатата 2007 година пак, бројот на новороденчињата бил 676. Статистиката покажува дека во општина Охрид минатата година, стапката на природен прираст изнесувала 0,2 промили. Д-р Ѓоко Танески додава дека бројот на новороденчиња е преполовен, споредено од пред 10 години. Исто така и бројот на жени од други општини кои доаѓаат да се породат тука е значително намален  во споредба со минатите...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad