Tag: 30

Flydubai по прв пат најави попуст од 30% ширум својата мрежа

Со флота од 49 модерни авиони Flydubai работи со повеќе од 1.600 летови неделно Flydubai по прв пат најави акциска продажба ширум својата мрежа нудејќи на патниците 30% попуст на цените на билетот во бизнис и економската класа за летовите кон Дубаи и одбраната дестинација. Патниците кои планираат да патуваат помеѓу 1-ви октомври 2015 година и 30-ти јуни 2016 година, а го резервираат билетот пред 20-ти септември ќе отстварат попуст од 30%. Со флота од 49 модерни авиони на новата генерација на Boing 737-800, Flydubai работи со повеќе од 1.600 летови неделно на повеќе од 90 дестинации во 45 земји...

Continue reading

Како да проверите дали лебот е навистина црн или е обоен

Дискусијата околу белиот и црниот леб е сѐ поприсутна Експертите нѐ советуваат да заборавиме на пекарските производи од бело брашно и да преминеме на црн или р’жен леб. Но, што ако црниот леб не е навистина црн туку само обоен? Токму тоа го прават некои пекари, известува српскиот Курир. “Лебот може да има темна боја добиена од супстанци кои не би смееле да се наоѓаат во лебот, кафето, какаото, црвеното вино и.т.н.”, рекол еден пекар за овој весник, а кој бил добро запознаен со методите на боење на лебот. Исто така, не е секој р’жен леб навистина р’жен. Р’жен може да се нарече оној производ во...

Continue reading

Еве што кријат производителите на автомобили

Интересни резултати од истражувањето Интерсни резултати покажало новото истражување кое го спровело меѓународниот совет за чист транспорт (ICCT). “Сите податоци потврдуваат дека континуирано расте јазот помеѓу податоците за потрошувачката на гориво која ја даваат производителите и вистинската потрошувачка”, рекол лидерот на европската филијала на ICCT за германскиот весник Der Spiegel. ICCT анализирал податоци, користејќи ги водечките европски портали, на повеќе од 500.000 возила кои се движат по европските патишта. Анализата на податоците на популарната германска страница spritmonitor.de покажала...

Continue reading

Супермесечината ветува прекрасна глетка

Вечерва ќе уживаме во супермесечината а потоа во дожд од метеори На ноќното небо денес не очекува спектакл со тоа што ќе можеме да ја гледаме месечината во својот најголем сјај и дождот од метеори Персеида. Спрема пишувањето на лондонски Telegraph, Персеида ќе се поклопат со супермесечината во еден од најисчекуваните случувања во астрономскиот календар. Месечината ќе ни се претстави во своето најсјајно издание во последните 20 години, бидејќи, освен тоа што ќе биде полна, таа ќе се најде во точката каде е најблиску до Земјата (Перигеј). Кога месечината е во Перигеј тогаш е 50.000 километри поблиску...

Continue reading

rabotnici

За повреда на работа имате право на надомест

Телесно оштетување постои кога кај осигуреникот ќе настане загубување, посуштествено оштетување или позначителна онеспособеност на одделни органи или делови од телото што ја отежнува нормалната активност на организмот и бара поголем напор во остварувањето на животните потреби, без оглед на тоа дали причинува или не причинува инвалидност. Осигуреникот кај кого телесно оштетување ќе настане за време на траењето на осигурување се стекнува со право на паричен надоместок за телесно оштетување под истите услови во поглед на пензискиот стаж под кои се здобива со правото на инвалидска пензија. Условите...

Continue reading

ohrid

Првата „Бела ноќ“ Охрид ќе ја доживее на 6-ти јули

Хотелско-угостителските капацитети во градов вечерта на шестти јули ќе работат до раните утрински часови, а своите услуги на туристите ќе им ги нудат по намалени цени од десет до триесет насто. Во координација со претставници на хотелско-угостителските објекти од нашиов град, Секторот за туризам и локален економски развој при Општина Охрид, го иницира одржувањето на овој културен настан, чијашто цел е преку збогатување на туристичката понуда да се зголеми бројот на туристи во овој период од летната туристичка сезона. „На мое огромно задоволство и посетеноста на самиот состанок беше огромна и...

Continue reading

Struga

Преамбициозен буџет

Извештајот за третиот квартал на буџетот на општина Струга усвоен, со низа забелешки за неговата слаба реализација, под 30%. „Домашниот есап не излегува на пазар“. Денешната 19-та по ред седница на струшкиот Совет се одвиваше во насока како во старата добра поговорка. Песимистичките предвидувања на дел од советниците, дека буџетот на општина Струга за 2010 е преамбициозен, сега излегуваат на видело, со прикажување на реалната состојба на кварталниот извештај. Љуљзиме Зулали од ДПА рече дека од авион се препознавААТ надуените цифри на буџетот. Таа рече дека сега имаме состојба на повеќе потрошен,...

Continue reading

pnevmatik

Над 30 жртви во две сообраќајни несреќи во Перу

Најмалку 30 лица загинаа, а 38 се повредени во две сообраќајни несреќи на југот на Перу, соопштено е во вторник во Лима. Најмалку 30 лица загинаа, а 38 се повредени во две сообраќајни несреќи на југот на Перу, соопштено е во вторник во Лима. Во првата несреќа 18 лица загинале, а 20 се повредени кога автобус излетал од патот и паднал во река во провинцијата Сандија. Втората несреќа се случила во подрачјето Писко, каде што автобус удрил во камион. Во сударот осум лица загинале, а 18 се повредени. Автобуските несреќи во Перу се честа појава поради тесните патишта, особено во планинските предели. {loadposition...

Continue reading

osomnicen

30 дневен притвор за осомничениот за свирепото убиство

Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димовски ги побива шпекулациите кои прокружија по охридската јавност дека причина за грозоморното убиство била прељуба. Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димовски ги побива шпекулациите кои прокружија по охридската јавност дека причина за грозоморното убиство била прељуба, помеѓу убиениот и неговата снаа. „Јас не го имам убиено мојот брат“, со овие зборови Живко Ангелески, кој се товари дека го извршил грозоморното убиство врз својот брат Александар пред неколку дена, се брани осомничениот.СВР Охрид поднесе кривична пријава против (34) Живко Ангелески од Охрид,...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top